Προς το περιεχόμενο

Δίαιτα


we_will_rise

Προτεινόμενες αναρτήσεις

επίσης, σε φάσεις λιγούρας τα νουντλς είναι μια πολύ συμφέρουσα λύση. μίνι γεύματα, με λίγες θερμίδες, έτοιμα σε 4 λεπτά -ιδανικά για φοιτητές που σπουδάζουν σε άλλη πόλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

βασικα, κοψε τα γλυκα, ή μειωσε τα σε στυλ ενα σοκολατακι καθε 3-4 μερες.

βαλε πλανο μετα απο καποια ωρα δεν τρως τιποτα. πχ. μετα τις 20.00 - 21.00 ο,τι εφαγες εφαγες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι θα σηκωθώ lucifer... Ντάξει υπερβάλω... πιστεύω πως αν ακολουθήσω αυτά που μου γράψατε θα πετύχω τον σκοπό μου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπάθησε να ξεκινήσεις γυμναστήριο(βάρη) ή πυγμαχία ξανά. Θα τρως περισσότερο και θα αδυνατίζεις και πιο εύκολα! Κακά τα ψέματα, με καθιστική ζωή δύσκολα αδυνατίζεις και διατηρείσαι σε χαμηλά κιλά, εκτός αν τρως όσο έτρωγες πριν 10 χρόνια. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπάθησε να ξεκινήσεις γυμναστήριο(βάρη) ή πυγμαχία ξανά. Θα τρως περισσότερο και θα αδυνατίζεις και πιο εύκολα! Κακά τα ψέματα, με καθιστική ζωή δύσκολα αδυνατίζεις και διατηρείσαι σε χαμηλά κιλά, εκτός αν τρως όσο έτρωγες πριν 10 χρόνια. :P

 

Δεν γίνεται να ξαναρχίσω και για έναν άλλο λόγο πέρα από το οικονομικό. 27 Δεκεμβρίου έκανα εγχείρηση, κύστη κόκκυγος και μου είπαν για ένα εξάμηνο να είμαι πολύ προσεκτικός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

we_will_rise, μπορείς με μια σχετική υποθερμική δίαιτα να χάσεις κάποιο βάρος , αλλα αν θες ποιο ποιοτικά αποτελέσματα ρώτα τον γιατρό σου με ποιον ακριβώς τρόπο μπορείς να αθληθείς και σε τι ένταση , αν σου αρέσει φυσικά- και να σου δώσει κάποια hints για να καταλάβεις ποτε πας για υποτροπή (περι κύστης). Καλό φαγητό/ισσοροπημένο μάζι με άσκηση σημαίνει καλύτερο μεταβολισμό , πέρα απο τα γνωστά κλισε αναφορικά με το σώμα σου , με την σωματική εκτόνωση έχεις ορμονικές προσαρμογές οπερ που σημαίνει καλύτερη ψυχολογία- ΄χεστο το θέμα της κορμάρας και τα συναφή , λογικό βάρος θες και να είσαι cool με τον εαυτό σου...

 

Οπως και να ΄χει για να καταφέρεις συγκεκριμένους στόχους μόνος σου (10 κιλά πχ) σημαίνει ότι ζητάς μια πιο συγκεκριμένη προσέγγιση στο θέμα και όχι γενική , αρα θα πρέπει να κάτσεις να διαβάσεις τα στοιχειώδη περι διατροφής για να μάθεις να συνθέτεις το διαιτολογιό σου σωστά και μόνο σου όπως γουστάρεις. Τι είναι ισορροπημένη διατροφή , τι είναι οι θερμιδογόνες ουσίες και τι ρόλο παιζει η κάθε μια απο αυτές ,τι είναι ανοργανες ουσίες κ.ο.κ, ...ξεκίνα απο κει.Αποψή μου είναι οτι αυτό δεν είναι δύσκολο(αν έχεις χρόνο και διάθεση να το κάνεις) , όπως αποψή μου είναι οτι οι γνώσεις αυτές για διατροφικές συνήθειες και ελεγχο σωματικού βάρους είναι επιπέδου γυμνασίου για να μην πω δημοτικού. Το net έχει πολλές πηγές για να ξεκινήσεις, γκουκλιασε και θα βρεις οτι θες, μόνο φρόντησε να μαθαίνεις γενικά για την διατροφή και μην ψάχνεις για συγκεκριμένα διαιτολογία που υποσχονται αποτελέσματα. Με υπομονή και μετά απο λίγο καιρό θα ξέρεις τι βάζεις στο στόμα σου και γιατί , αν πάλι αυτό βαρεθείς να το κάνεις απλά το παρατάς ή το αφήνεις στην άκρη και πας για μια πιο γενική προσέγγιση , απλή, μόνο που θα πρέπει να εγκαταλείψεις συγκεκριμένους στόχους(τα 10 κιλά που θες να χάσεις για παράδειγμα) και απλα θα βελτιώσεις γενικά την διατροφή σου - δεν είναι όμως δυσκολο, ειλικρινά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, μου έρχονται σκόρπιες αναλαμπές αλλά αν κάτσω να τις σουλουπώσω θα τα παρατήσω:fear: Αλλά το έχω, trust me....been there,done that:p

 

Καταρχήν να δώσω ένα credit στο Lucifer, καθώς έκανε το πιο εύστοχο point μέχρι στιγμής. Όχι ότι δεν ακούστηκαν σωστές απόψεις από άλλους, αλλά για την περίπτωσή σου είναι το Α και το Ψ. Για να φτάσεις το πολυπόθητο Ω θα πάω ένα βήμα παραπέρα.

 

Ο χρυσός κανόνας όταν είσαι σε φάση "ξεφορτώνομαι περιττά κιλά" είναι ο εξής:

<< Σταματάω το φαγητό, όταν έχω κορέσει την πείνα μου κατά 80%* >> (tm by me)

 

Δεν έχει να κάνει με δίαιτα, αυτά είναι για τις θείτσες.

Τρως απ'όλα, ακόμα και τα γυράκια είναι θεμιτά(φοιτητής είσαι διάολε) αλλά δεν παραλείπεις να έχεις πάντα στο σπίτι φρούτα και λαχανικά. Αϊ ριπίτ. Φρούτα και λαχανικά! Μια σαλάτα για βραδινό ή ένα φρουτάκι για να σπάει η λιγούρα ανάμεσα στα γεύματα, θα σε βγάλουν μάγκα άπειρες φορές.

Αλλά για τα γυράκια που λέγαμε, εκεί που έτρωγες 2 ή 3(thats my boy!) μειώνεις κατά 1 αντίστοιχα και αποφεύγεις τις sauce.

Άλλη μια παγίδα είναι ότι αν φάς αργά, πεινάς πολύ το πρωί. Πρόσεξέ το αυτό.

 

Το ύψος και το βάρος που έδωσες δεν σε κάνουν "γομάρι" εκτός και αν είναι όλα μαζεμένα σε ένα σημείο(fat ass bitch:devil:). Αυτή τη στιγμή είμαι περίπου στα ίδια(ύψη και πάχη) και είμαι ΟΚ. Σου ρίχνω 9-10 χρόνια όμως(ζήλεια σου:P). Αν έχεις κάνει και αθλητισμό πάντως, είσαι σε πολύ καλή μοίρα.

 

Ακούστηκε η λύση του γυμναστηρίου. Ας το παραδεχτούμε κύριοι!

Το γυμναστήριο είναι για λούγκρες και λούζερς. Με τη καλή έννοια(πάντα!).

 

Εξηγούμαι: Δεν συγχέω τον όρο "λούγκρα" με τον όρο "gay". Χιουμοριστικά και μόνο.

 

Και επειδή έχεις βεβαρημένο μητρώο με πυγμαχίες και συμπληρώματα, κοίτα να το αποφύγεις. Ξέρω κόσμο που από το πουθενά μπήκε στο τριπάκι του "να γίνουμε φέτες" και ως δια μαγείας είναι πλέον ικανοί να μιλάνε μόνο για κοιλιακούς και τετρακέφαλους. Άσε που κάνουν παρέα μόνο μεταξύ τους, γιατί καταλαβαίνονται.Stay away.

Φρόντισε να κινείσαι πολύ, όταν μπορείς μην παίρνεις λεωφορεία, ταξί κλπ.Και παίξε καμιά μπαλίτσα, τόσους μπαλαδόρους έχουν ταΣ 'έρρας...

Yet another...

δεν ανακαλύπτω την Αμερική, αλλά η καλύτερη γυμναστική είναι το Σεξ. Εγγυημένο. Όχι βέβαια το ύπτιο μόνο, έτσι?

;)

 

 

Τα ποτάκια είναι ένα θέμα. Να τα κόψεις μαχαίρι αποκλείεται. Κοίτα να ελαττώσεις τις μπύρες τουλάχιστον. Ούτως η άλλως, λεφτά για σοβαρές μπύρες δεν έχεις(φοιτητης κ ετς). Μερικές amstel λιγότερες, big deal.

 

 

 

* Ο κανόνας είναι εμπειρικός και σε καμία περίπτωση δεν διεκδικεί επιστημονικές δάφνες και βραβεία Νόμπελ. Βασίζεται πιο πολύ στη λογική και μπορεί να προσαρμοστεί ανάλογα με τις απαιτήσεις του καθενός. Αν το βρίσκεις δύσκολο να σταματήσεις στο 80%, κάντο 90%. Αν χρειάζεσαι άμεσα(βιαστικά) αποτελέσματα, drop it στο 70%. Γενικά, κάνεις ότι θες μ'αυτό, αρκεί να διαθέτεις ένα minimum αποφασιστικότητας.

 

 

 

ΥΓ. Θα ακούσεις για δίαιτες, "ειδικούς" κι άλλα κέρατα. Υπερβολές.

Είσαι 18.

Χάσε 4-5-6 κιλά για αρχή (θα ξαλαφρώσεις αμέσως) και τα υπόλοιπα, αν νομίζεις ότι χρειάζεται ....σ . ι . γ . α . σ . ι . γ . α....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γίνεται να ξαναρχίσω και για έναν άλλο λόγο πέρα από το οικονομικό. 27 Δεκεμβρίου έκανα εγχείρηση, κύστη κόκκυγος και μου είπαν για ένα εξάμηνο να είμαι πολύ προσεκτικός...

 

Τα 0 εώς 3 ποτά που πίνεις καθημερινός στα επιτρέπουν τα οικονομικά σου; Με έναν πρόχειρο υπολογισμό, θεωρώντας ότι πίνεις 1μιση ποτό την ημέρα (9-10e) τότε φτάνουμε στα 300e/μήνα μόνο για ξύδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, μου έρχονται σκόρπιες αναλαμπές αλλά αν κάτσω να τις σουλουπώσω θα τα παρατήσω:fear: Αλλά το έχω, trust me....been there,done that:p

 

Καταρχήν να δώσω ένα credit στο Lucifer, καθώς έκανε το πιο εύστοχο point μέχρι στιγμής. Όχι ότι δεν ακούστηκαν σωστές απόψεις από άλλους, αλλά για την περίπτωσή σου είναι το Α και το Ψ. Για να φτάσεις το πολυπόθητο Ω θα πάω ένα βήμα παραπέρα.

 

Ο χρυσός κανόνας όταν είσαι σε φάση "ξεφορτώνομαι περιττά κιλά" είναι ο εξής:

<< Σταματάω το φαγητό, όταν έχω κορέσει την πείνα μου κατά 80%* >> (tm by me)

 

Δεν έχει να κάνει με δίαιτα, αυτά είναι για τις θείτσες.

Τρως απ'όλα, ακόμα και τα γυράκια είναι θεμιτά(φοιτητής είσαι διάολε) αλλά δεν παραλείπεις να έχεις πάντα στο σπίτι φρούτα και λαχανικά. Αϊ ριπίτ. Φρούτα και λαχανικά! Μια σαλάτα για βραδινό ή ένα φρουτάκι για να σπάει η λιγούρα ανάμεσα στα γεύματα, θα σε βγάλουν μάγκα άπειρες φορές.

Αλλά για τα γυράκια που λέγαμε, εκεί που έτρωγες 2 ή 3(thats my boy!) μειώνεις κατά 1 αντίστοιχα και αποφεύγεις τις sauce.

Άλλη μια παγίδα είναι ότι αν φάς αργά, πεινάς πολύ το πρωί. Πρόσεξέ το αυτό.

 

Το ύψος και το βάρος που έδωσες δεν σε κάνουν "γομάρι" εκτός και αν είναι όλα μαζεμένα σε ένα σημείο(fat ass bitch:devil:). Αυτή τη στιγμή είμαι περίπου στα ίδια(ύψη και πάχη) και είμαι ΟΚ. Σου ρίχνω 9-10 χρόνια όμως(ζήλεια σου:P). Αν έχεις κάνει και αθλητισμό πάντως, είσαι σε πολύ καλή μοίρα.

 

Ακούστηκε η λύση του γυμναστηρίου. Ας το παραδεχτούμε κύριοι!

Το γυμναστήριο είναι για λούγκρες και λούζερς. Με τη καλή έννοια(πάντα!).

 

Εξηγούμαι: Δεν συγχέω τον όρο "λούγκρα" με τον όρο "gay". Χιουμοριστικά και μόνο.

 

Και επειδή έχεις βεβαρημένο μητρώο με πυγμαχίες και συμπληρώματα, κοίτα να το αποφύγεις. Ξέρω κόσμο που από το πουθενά μπήκε στο τριπάκι του "να γίνουμε φέτες" και ως δια μαγείας είναι πλέον ικανοί να μιλάνε μόνο για κοιλιακούς και τετρακέφαλους. Άσε που κάνουν παρέα μόνο μεταξύ τους, γιατί καταλαβαίνονται.Stay away.

Φρόντισε να κινείσαι πολύ, όταν μπορείς μην παίρνεις λεωφορεία, ταξί κλπ.Και παίξε καμιά μπαλίτσα, τόσους μπαλαδόρους έχουν ταΣ 'έρρας...

Yet another...

δεν ανακαλύπτω την Αμερική, αλλά η καλύτερη γυμναστική είναι το Σεξ. Εγγυημένο. Όχι βέβαια το ύπτιο μόνο, έτσι?

;)

 

 

Τα ποτάκια είναι ένα θέμα. Να τα κόψεις μαχαίρι αποκλείεται. Κοίτα να ελαττώσεις τις μπύρες τουλάχιστον. Ούτως η άλλως, λεφτά για σοβαρές μπύρες δεν έχεις(φοιτητης κ ετς). Μερικές amstel λιγότερες, big deal.

 

 

 

* Ο κανόνας είναι εμπειρικός και σε καμία περίπτωση δεν διεκδικεί επιστημονικές δάφνες και βραβεία Νόμπελ. Βασίζεται πιο πολύ στη λογική και μπορεί να προσαρμοστεί ανάλογα με τις απαιτήσεις του καθενός. Αν το βρίσκεις δύσκολο να σταματήσεις στο 80%, κάντο 90%. Αν χρειάζεσαι άμεσα(βιαστικά) αποτελέσματα, drop it στο 70%. Γενικά, κάνεις ότι θες μ'αυτό, αρκεί να διαθέτεις ένα minimum αποφασιστικότητας.

 

 

 

ΥΓ. Θα ακούσεις για δίαιτες, "ειδικούς" κι άλλα κέρατα. Υπερβολές.

Είσαι 18.

Χάσε 4-5-6 κιλά για αρχή (θα ξαλαφρώσεις αμέσως) και τα υπόλοιπα, αν νομίζεις ότι χρειάζεται ....σ . ι . γ . α . σ . ι . γ . α....

 

Ρε φίλε, αποτρέπεις το παιδί από το να πάει γυμναστήριο (για να μη γίνει "φετες" και "λουγκρα") και του προτείνεις να συνεχίσει τα γυρόνια και τα ποτά; Ωραίος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

livewire αυτό που λες για το γυμναστηριο είναι μάλλον άκυρο. Κανε 100+ κιλά squat ή πάγκο στο γυμναστήριο κι έλα πες μου μετά αν νοιώθεις looser. :devil: Κατα τ'άλλα σωστός είσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φίλε, αποτρέπεις το παιδί από το να πάει γυμναστήριο (για να μη γίνει "φετες" και "λουγκρα") και του προτείνεις να συνεχίσει τα γυρόνια και τα ποτά; Ωραίος..

 

Μ'αρέσει που έκανες quote όοοοολο το post:-D

 

Για πες λίγο.

Φοιτητής έχεις κάνει?

"Τα εργαλεία" στην υπογραφή σου είναι δικά σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...