Προς το περιεχόμενο

Δίαιτα


we_will_rise

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φοιτητής είμαι αυτή την περίοδο, και όχι τα εργαλεία δεν είναι δικά μου δυστυχώς ;)

 

Είπα κι εγώ....

Anyways. Δεν είπα ακριβώς αυτό που έγραψες και οπωσδήποτε δεν απέτρεψα ή προέτρεψα το φίλο να κάνει κάτι. Τη γνώμη μου είπα.

Και αν έλεγα το αντίθετο, θα ήμουν ο πατέρας του.

 

Κάτι που ξέχασα να προσθέσω είναι αυτό που είπε ο olatalefta.

 

Το να βρεις μια δουλειά έχει, εκτός των άλλων, το καλό ότι κρατάει το σώμα σου σε κίνηση και το μυαλό σε εγρήγορση. Τεράστια υπόθεση. Και ξοδεύεις λιγότερα και πληρώνεσαι κιόλας. Οπότε σου μένουν πιο πολλά γκαφρά για πολλά, πιο πολλά ποτάκια. How cool is that?

;)

 

Σοβαρά τώρα, σε μένα δούλεψε.

Αρκεί να βρεις δουλειά με περισσότερη κίνηση( υπενθυμίζω - μιλάμε για χάσιμο περιττού βάρους). Για παράδειγμα: waiter>>bartender

 

@costinio

Καλή και η άρση βαρών αλλά αν διατηρείσαι fit βγάζοντας και το χαρτζηλίκι σου όπως περιγράφω πιο πάνω, εκεί να δεις ψυχολογική ανάταση. Τρως έναν Τσακ Νόρις κι έναν Καχιασβίλι για πρωινό.

 

Κλείνω, λέγοντας ότι αν κάποιος επιλέξει να το γυρίσει στην εργασιοθεραπεία, να μην του περάσει από το μυαλό να παραλείπει γεύματα, γιατί θα'χουμ'άλλα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Δεν μίλησα σε καμία περίπτωση για άρση βαρών, είναι άλλη ιστορία αυτή, ουσιαστικά γίνεσαι "μηχανή", ζεις/τρως για να σηκώνεις κιλά. Εγώ μίλησα για απλές βασικές ασκήσεις με όχι τρελά κιλά που μπορείς να κάνεις στο γυμναστηριο και να διατηρείς ένα αξιοπρεπές σώμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκεί να βρεις δουλειά με περισσότερη κίνηση( υπενθυμίζω - μιλάμε για χάσιμο περιττού βάρους). Για παράδειγμα: waiter>>bartender

 

Η διαιτα του ποτού; :-D ..δουλευει αλλά έχει μια μικρή παρενέργεια -> τον αλκοολισμό..

Εχω την εντύπωση οτι αν ο will we rise δουλέψει σε μπαρ θα λιωσει μες τα ξύδια , βέβαια το σίγουρο είναι οτι αν ήμουνα σερρες θα φρόντιζα να πηγαίνω συχνά στο μπαρ που θα δουλευε ...αν μη τι άλλο δεν θα μπορούσε να ήταν παρα μόνο κάποιο ροκ κλαμπ και πέρα απο τις τεκίλες θα μου έκανε τα χατήρια και στις παραγγελιές. . . that is not so bad ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι άλλο.

Αν είσαι τέτοια ώρα ξύπνιος,εξακολουθεί να ισχύει το "όχι φαγητό μετά τις 9 το βράδυ"??:-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ήταν ξεκάθαρο ότι εννοούσα πως σε πιθανή σύγκριση μπάρμαν με σερβιτόρο( αμφότερες συχνές επιλογές για απασχόληση ενός φοιτητή) είναι προτιμότερο να δουλέψεις ως σερβιτόρος καθώς έχει περισσότερο τρέξιμο. Δεν νομίζω να άλλαξαν τα μαθηματικά από την τελευταία φορά που κοίταξα. :confused:

Εξάλλου μιλάμε για προσπάθεια περιορισμού του περιττού βάρους. Δουλεύω αρκετά χρόνια ενώ παράλληλα σπουδάζω, και ποτέ δεν σκέφτηκα να κάνω το μπάρμαν(αν και το δοκίμασα 1-2 φορές κάνοντας εξυπηρέτηση σε φίλο). Για δουλειές γραφείου δεν το συζητάω. Δεν γουστάρω με τίποτα και είναι τελείως offtopic:-D

 

Σε κάθε περίπτωση, αν κάνεις βραδινή δουλειά πας χορτάτος, όχι νηστικός. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κάθε περίπτωση, αν κάνεις βραδινή δουλειά πας χορτάτος, όχι νηστικός

 

εκτός αν είσαι τόσο ψυχάκιας, που καθιερώνεις μόνο μια κουταλιά λάδι πριν πας δουλειά, ίσα ίσα να μην σου την πουν τα 4 πρώτα ποτά :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλα με προσοχη τα ξενυχτια γιατι παραγονται ορμονες που μπορουν να σε αρρωστησουν, πχ. κορτιζολη.

 

:rolleyes:

Για αναλυστε για αναλυστε... (περιοδο εξεταστικης διαβασματα τονα τ αλλο που να ψαχνεις τωρα στα γουικι και τα αλλα παραξενα ... :o)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πολυ ενδιαφερον το θεμα σας...εγω εχω να προτεινω μια διατροφη που με εκανε να χασω μεσα σε λιγους μηνες 15 κιλα και το πιο σημαντικο δεν τα εχω παρει μεσα στα 2 χρονια που εχουνε περασει απο τοτε..και επισης πανω απ'ολα δεν πεινασα.Τα ποτα μου τα επινα και τα γλυκα μου τα ετρωγα και απ'ολα:P Απλα εμαθα να τρωω σωστα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είχα κάνει την δίαιτα Ατκινς (ξέρετε αυτή που τσακώνεσαι με τους υδατανθρακες) και έχασα απο τον προηγουμενο Σεπτεμβρη 15 κιλά. Στην αρχή δεν την πάλευα αλλά μετά ήταν οκ. Την έκανα ως φέτος τα χριστούγεννα που το βρήκα πρέπον να αφεθώ - "ε εξεταστική μωρε" και άλλες μαλακίες και πήρα μια εξάρα κιλά.

 

Im back on gym και στη διατροφή μου (την είχα καταβρεί κιόλας, ως γνωστό σαρκοφάγο) το πιασα το μήνυμα.

 

Ένα προβληματάκι, όταν την ξεκίνησα ανέβασα χοληστερίνη, αλλά αφού άρχισα το γυμναστήριο εντατικά επανήλθα σε φυσιολογικά όρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν θες ακομα συμβουλη, παντως

-Ελαττωσε δραματικα αναψυκτικα/γλυκα/τηγανητα και προσθεσε στη διατροφη σου περισσοτερα φρουτακια, λαχανικα, δημητριακα οσπρια κτλ.

-Τρωγε σε κανονικο πιατο και μη συνοδευεις το φαγητο με πολλα ψωμια ουτε μαγιονεζες.

-Μη στερηθεις τελειως τα παχυντικα πραγματα που σου αρεσουν, αλλα καλο θα ηταν να τα απολαμβανεις σπανιως και σε κανονικες ποσοτητες.

-Ειναι πολυ σημαντικο να τρως καθημερινα σπιτικο φαι. Αναζητησε ευκολες συνταγες,να τα βαζεις ολα μεσα στην κατσαρολα η το ταψι και μετα απο μια ωρα να ειναι ετοιμα, οχι τιποτα περιεργα πιατα. Βρες καμια συνταγουλα απ το νετ, τηλεφωνησε στη μαμα,αγορασε τσελεμεντε. Αγορασε κατεψυγμενα λαχανικα ριζοτα κτλ, και θα σε σωσουν.

-Μην αποκλεισεις ομαδες τροφιμων ουτε να μετρας θερμιδες. Ειναι αγχωτικο.

-Μην περιμενεις να χασεις με τη μια τα κιλα,θελει λιγη υπομονη.

-Και το λαικο σοφο ρητο: Το πρωι τρωγε σαν βασιλιας, το μεσημερι σαν πριγκηπας και το βραδι σα ζητιανος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό μου φαίνεται ενδιαφέρον πάντως!

 

Αυτη η διαιτα πως σου περασε απο το μυαλο? Τρομακτικη, θα λιποθυμησεις την πρωτη μερα.Εξαλλου το λεει και πανω "εφαρμόζεται στους υπερβαρους καρδιοπαθείς για να χάσουν ταχέως βάρος πριν το χειρουργείο"=δεν ειναι διαιτα.

Η αρχη ειναι δυσκολη, αν αρχισεις να τρως σωστα, μετα θα συνηθισεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα προσπαθησω να την πω οσο πιο απλα γινεται!Για να την συγκρατησετε!

πρωινο: 1 ποτηρι γαλα με 3-4 κουταλιες δημητριακα

1 φρουτο

απογευμα: φρουτο ή εναποτηρι χυμο (ανανας κατα προτιμηση καιει το λιπος)

 

Αυτα ειναι τα στανταρ γευματα δεν αλλαζουνε κ πρεπει παντα να τα τρωμε για να γινονται οι καυσεις.

Το μεσημεριανο ειναι τα κλασικα φαγητα της μαμας απλα με περιορισμενο ελαιολαδο κ συνοδευονται παντα απο σαλατα εποχης!Αν εχεις λαδερο μπορεις να φας μια φετα ψωμι κ ενα κομματι τυρι φετα και το βραδυ επιτρεπεται να φας εναν γυρο ή τρια κομματια πιτσα!(οταν εχεις λαδερο ισχυει αυτο )

Συνηθως το βραδυνο τις υπολοιπες μερες ειναι σαλατα εποχης ή ενα τοστ γαλοπουλα τυρι ή ενα γιαουρτι με λιγα λιπαρα! Τα λεω σε γενικες γραμμες!

 

Απαγορευονται :

1)Αναψυκτικα

2)Πανω απο δυο κουταλιες ζαχ. την μερα

3)Γλυκα ( επιτρεπεται μια φορα την βδομαδα στην θεση ενος γευματος ομως)

 

χμμμμμ δεν θυμαμαι κατι αλλο αν καποιος θελει περισσοτερες λεπτομερειες ας μου το ζητησει:-)

 

 

Και εννοειται πολυ νεροοοοοοοο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...