Προς το περιεχόμενο

HD3870 η καποια αλλη καρτα;


Raynover

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμένα ο Αiluros με έπεισε μόνο και μόνο από το μέγεθος του ποστ του (όχι του ποτσ του).

Πέρα από την πλάκα όμως ενώ με είχες πείσει για την 8800 λες πως θα έπαιρνες την 3870 βασισμένος ουσιαστικά μόνο στην ...κατανάλωση! (δεδομένου πως η διαφορά τιμής είναι αμελητέα). Θα ήθελες να το διευκρινήσεις λίγο ή καλά το κατάλαβα;

 

Τυπογραφικό ήταν μωρέ... αμάν ποιά...:lol:

 

@Ailuros... Δεν έχω τις γνώσεις για να σου απαντήσω σε αρκετά θέματα, απ' ότι φαίνεται έχεις δίκιο... Δεν κατάλαβα πάντως, αυτό με το antialising? Τι εννοείς? Οτι οι ΑΤΙ πέφτουν αρκετά στον τομέα αυτό? Ίσως και να έχεις δίκιο, πάντως επαναλαμβάνω ότι στην πράξη, εγώ παίζω με έναν E8400, 4GB Ram, και μια HD3870, το Crysis, με όλα τα settings στο high, antialising 8x, και 1024x768 ανάλυση χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα, τόσο στην ποιότητα απεικόνισης, όσο και στο framerate... Δεν νομίζω ότι η διαφορά με μια GF θα είναι τόσο τραγική (αν όχι μηδενική για τον μέσο παίκτη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

δε βλέπω να βγαίνει άκρη εδώ χαχα..ούτε είμαστε εδώ για να αμφισβητούμε τα λεγόμενα των άλλων φίλε desolator...ε΄ν λέει ο ailouros ότι μίλησε με αυτούς δε νομίζω να έχουμε κανα λόγο να τον αμφισβητούμε όχι μόνο αυτόν αλλά και όλα τα υπόλοιπα μέλη του forum..επειδή βλέπω στο τέλος να καταλήγουμε σε θέμα στυλ ativs nvidia έγω θα πω ότι και οι 2 κάρτες είναι πολύ καλές για τα λεφτά τους με την 8800 να έχει λίγο καλύτερες επιδόσεις και τη 3870 να έχει καλύτερο cooler και μικρότερη κατανάλωση.όποια και να πάρει απο τις 2 ο φίλος που άνοιξε το ποστ θα μείνει ευχαριστημένος..απο εκεί και πέρα κάνε ένα search στο google και θα βρεις άπειρα review όπου συγκρίνουν τις 2 κάρτες για να σχηματίσεις μια πιο ολοκληρωμένη άποψη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε βλέπω να βγαίνει άκρη εδώ χαχα..ούτε είμαστε εδώ για να αμφισβητούμε τα λεγόμενα των άλλων φίλε desolator...ε΄ν λέει ο ailouros ότι μίλησε με αυτούς δε νομίζω να έχουμε κανα λόγο να τον αμφισβητούμε όχι μόνο αυτόν αλλά και όλα τα υπόλοιπα μέλη του forum..επειδή βλέπω στο τέλος να καταλήγουμε σε θέμα στυλ ativs nvidia έγω θα πω ότι και οι 2 κάρτες είναι πολύ καλές για τα λεφτά τους με την 8800 να έχει λίγο καλύτερες επιδόσεις και τη 3870 να έχει καλύτερο cooler και μικρότερη κατανάλωση.όποια και να πάρει απο τις 2 ο φίλος που άνοιξε το ποστ θα μείνει ευχαριστημένος..απο εκεί και πέρα κάνε ένα search στο google και θα βρεις άπειρα review όπου συγκρίνουν τις 2 κάρτες για να σχηματίσεις μια πιο ολοκληρωμένη άποψη..

 

Δεν έκανα κάτι τέτοιο... Απλώς είπα, ότι είναι αμφισβητίσιμο, από εκεί και πέρα συνέχισα με βάση το ότι όντως μίλησε με την Crytek... Όπως βλέπεις είμαι διαλακτικός στις απόψεις μου, διάβασα τι είπε ο ailuros, αν και αρκετά δεν μπορώ να τα σχολιάσω γιατί δεν γνωρίζω τόσα πράγματα... Πες ότι έχετε απόλυτο δίκιο και ας αγοράσει ο topic starter μια 8800... προς το παρόν με απασχολεί αυτό: http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=235952 :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα ο Αiluros με έπεισε μόνο και μόνο από το μέγεθος του ποστ του (όχι του ποτσ του).

 

΄Οταν βασίζεσαι στο δίκτυο για να δουλέψεις και αυτό λόγω βλάβης σε καθυστερεί τόσο απελπισμένα που σου μένει άφθονος χρόνος να σκοτώσεις, είναι λογικό να φλυαρείς.

 

Πέρα από την πλάκα όμως ενώ με είχες πείσει για την 8800 λες πως θα έπαιρνες την 3870 βασισμένος ουσιαστικά μόνο στην ...κατανάλωση! (δεδομένου πως η διαφορά τιμής είναι αμελητέα). Θα ήθελες να το διευκρινήσεις λίγο ή καλά το κατάλαβα;

 

Πέρα από το τι εντύπωση μπορεί να δίνουν τα λεγόμενά μου, δεν είχα ούτε έχω σκοπό να σε πείσω για τίποτα. Θεωρώ την σχέση τιμής/απόδοσης/κατανάλωσης (πρόσεξε και τα 3 μαζί όχι μεμονωμένα) άριστη στην 3870 και πολύ βασικότερό της προτέρημα από το D3D10.1.

 

΄Εχω μια κάρτα με Χ τιμή, Ψ επιδόσεις και Υ κατανάλωση ρεύματος. Ο συσχετισμός των τριών αυτών παραγόντων είναι που την κάνει τόσο ελκυστική καρτούλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Ailuros... Δεν έχω τις γνώσεις για να σου απαντήσω σε αρκετά θέματα, απ' ότι φαίνεται έχεις δίκιο...

 

΄Εχεις πάραυτα το αναφαίρετο δικαίωμα να έχεις αμφιβολίες και να αμφισβητήσεις.

 

Δεν κατάλαβα πάντως, αυτό με το antialising? Τι εννοείς? Οτι οι ΑΤΙ πέφτουν αρκετά στον τομέα αυτό? Ίσως και να έχεις δίκιο, πάντως επαναλαμβάνω ότι στην πράξη, εγώ παίζω με έναν E8400, 4GB Ram, και μια HD3870, το Crysis, με όλα τα settings στο high, antialising 8x, και 1024x768 ανάλυση χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα, τόσο στην ποιότητα απεικόνισης, όσο και στο framerate... Δεν νομίζω ότι η διαφορά με μια GF θα είναι τόσο τραγική (αν όχι μηδενική για τον μέσο παίκτη)

 

Oι μεγαλύτερες αλλαγές που φέρνει το 10.1 είναι στην ευεληξία του ΑΑ. Αν τώρα έχεις μια αρχιτεκτονική που εκ των πραγμάτων χωλαίνει λίγο στον τομέα αυτό τι να σου κάνει η επιπλέον ευεληξία του 10.1;

 

΄Οσων αφορά μια GF έχεις την εναλλακτική του 16x coverage, που ελάχιστα πιο αργό είναι από την 4-απλή εξομάλυνση.

 

΄Ασχετη ερώτηση με όλα τα παραπάνω: τι μέγεθος έχει η οθόνη σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ παίζω με έναν E8400, 4GB Ram, και μια HD3870, το Crysis, με όλα τα settings στο high, antialising 8x, και 1024x768 ανάλυση χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα, τόσο στην ποιότητα απεικόνισης, όσο και στο framerate...

 

Έχεις μετρήσει average fps? Σε τι λειτουργικό το τρέχεις Xp ή Vista (DX 9 να φανταστώ)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις μετρήσει average fps? Σε τι λειτουργικό το τρέχεις Xp ή Vista (DX 9 να φανταστώ)?

 

Σε XP παίζω με DX9... Δεν έχω μετρήσει average fps, αλλα το παιχνίδι κυλά πολύ ομαλά, οπότε είναι σίγουρο πως είναι >30 ... Θα περάσω μια το fraps αν είναι και θα σας πω... Δυστηχώς χάλασε ο δίσκος μου με τα downloads, οπότε το ξανακατεβάζω...

 

@ Ailuros: Η οθόνη μου είναι DVI TFT 19 ιντσών... Εχει ιδιαίτερη σημασία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Σε XP παίζω με DX9... Δεν έχω μετρήσει average fps, αλλα το παιχνίδι κυλά πολύ ομαλά, οπότε είναι σίγουρο πως είναι >30 ... Θα περάσω μια το fraps αν είναι και θα σας πω... Δυστηχώς χάλασε ο δίσκος μου με τα downloads, οπότε το ξανακατεβάζω...

 

@ Ailuros: Η οθόνη μου είναι DVI TFT 19 ιντσών... Εχει ιδιαίτερη σημασία?

 

δεν είναι ανάγκη να βάλεις fraps...υπάρχει εντολή που δείχνει τα fps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Ailuros: Η οθόνη μου είναι DVI TFT 19 ιντσών... Εχει ιδιαίτερη σημασία?

 

Ρώτησα γιατί υποψιαζόμουν ότι κατεβαίνεις από την native ανάλυση. Εγώ προσωπικά θα αφαιρούσα εξομάλυνση και ότι άλλο χρειάζεται για να τρέξω στην προτεινόμενη ανάλυση της οθόνης. Προσωπικά γούστα ωστόσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...