Προς το περιεχόμενο

asus a7db keyboard lock-up


Xaris750

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας

Είμαι καινούργιος στο site και θέλω κι εγώ την πολύτιμη ομολογουμένως βοήθειά σας.:-)

Έχω ένα Laptop Asus A7db εδώ και 1 περίπου χρόνο και προχθές, έτσι ξαφνικά το πληκτρολόγιο δεν ανταποκρινόταν.:confused:

Να σημειώσω ότι το μηχάνημα έχει ακόμη επάνω τα ναϋλον και τιην ζελατίνα στην οθόνη δηλαδή με λίγα λόγια έχει βγεί από το σπίτι 1 ή 2 φορές, είμαι και λίγο ψείρας σύμφωνα με τους φίλους μου και βλέποντας πως φέρονται στα δικά τους μηχανάκια το θεωρώ το λιγότερο άδικο να συμβεί κάτι τέτοιο στο δικό μου !!!:shifty:

Είμαι τοπογράφος μηχανικός και από το συγκεκριμένο μηχανάκι ήμουν κάτι παραπάνω από ικανοποιημένος.... μέχρι προχθές.:shock:

Μέσω του προμηθευτή μου (από επαρχία) φτάσαμε στην INTERSET όπου λέγοντάς τους το πρόβλημα και έχοντας εγγύηση άλλον ένα χρόνο περίπου με παρέπεμψαν με πολύ ευκολία θα έλεγα στην ΙΤΑΛΙΑ.:shifty::shifty::shifty:

Χριστέ μου και τι κάνουμε τώρα???? Τι το μηχανάκι μου με τα αρχεία μου στην ΙΤΑΛΙΑ. Δε νομίζω....:mad::mad::mad::mad::mad:

Μία πολύ ευγενική κυρία (και την ευχαριστώ δημόσια) έιχε πάθει το ίδιο ακριβώς σε ίδιο ακριβώς μηχανάκι και μου έστειλε ένα αρχείο (Aflash.exe), το οποίο σύμφωνα με τις οδηγίες της και συμβουλές της δεν κατέστει εφικτό να το περάσω ώστε το πληκτρολόγιό μου να ενεργοποιηθεί!!!

Αν κάποιος ξέρει κάτι τον παρακαλώ να βοηθήσει όσο το δυνατό γρηγορότερα γιατί τα έχω παίξει τελείως.

ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ:cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πολλη καταλαβα το προβλημα του laptop για ποιον λογο σταματησε να σου λειτουργει εκανες format αλλαξες drivers ????

Παντως σκεψου και τη λυση εξωτερικου usb πληκτρολογιου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχάς σε ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση.

Το θέμα είναι δυστυχώς γνωστό στους έχοντες το asus A7db και κάποιο αρχείο υπάρχει που το λύνει!!!!

Συγνώμη τώρα....:shock:φορητός υπολογιστής με εξωτερικό πληκτρολόγιο.... δεν το ανέχεσαι όταν έχεις πληρώσει κοντά 2000? εεεεεεεεεεεεεεεεεεεεμμμμμμμμμμμ!!!!:mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το Aflash.exe είναι κάνει αυτόματη αναβάθμιση στο bios θα πρέπει να το τρέξεις απο δισκέτα ή στικάκι που είναι bootable. Δουλεύω πάνω απο 10 χρόνια με φορητούς αλλά πάντα με Toshiba οπότε δεν γνωρίζω αν είναι συχνό φαινόμενο αυτό. όσο για το service και οι acer ιταλία πάνε και αυτοί αν έχουν κάτι σοβαρό εδώ μόνο τα βασικά κάνουν (format-recovery)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ευχαριστώ φίλε

το έκανα και από δισκέτα boot και από cd boot έχοντας αφαιρέσει το σκληρό

αλλά πάντα ζητάει εντολή μέσω πληκτρολογίου που δεν αναγνωρίζει με κανένα τρόπο είτε usb είτε ps2 μέσωusb!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
σε ευχαριστώ φίλε

το έκανα και από δισκέτα boot και από cd boot έχοντας αφαιρέσει το σκληρό

αλλά πάντα ζητάει εντολή μέσω πληκτρολογίου που δεν αναγνωρίζει με κανένα τρόπο είτε usb είτε ps2 μέσωusb!!!!

 

Επιδή έχω κι εγώ το ίδιο μοντέλο.Δοκίμασε κάτω απο το laptop να κάνεις reset το bios.Ίσως επιδιορθωθεί.Έχει μια μικρή τρύπα όπως στα rooters όταν θέλεις να τα κάνεις reset.Με κάτι μυτερό κράτα για μερικά δευτερόλεπα (10 προτιμότερο) πατημένο το κουμπί και έπειτα δοκίμασε να το ανοίξεις και τσέκαρε αν άλλαξε κατι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Λύση στο πρόβλημα

αφαιρούμε το keyboard στο πίσω μέρος υπάρχουν τρία μικρά εξογκώματα που το κρατά τα πιέζουμε μέσα με ένα κατσαβίδι και ανασηκώνουμε το πληκτρολόγιο

Σιγά σιγά

 

 

αφαιρούμε τι σύνδεση από την πλακέτα

 

τοποθετούμε ένα εξωτερικό usb

 

κάνουμε έναρξη του υπολογιστή χωρίς πληκτρολόγιο

 

κάνουμε εγκατάσταση το winflash από την asus

 

στο site τις asus δεν βάζουμε στην αναζήτηση a7db μόνο a7d και κατεβάζουμε το τελευταίο bios με το win flash κάνουμε αναβάθμιση μετά θα κάνει επανεκκίνηση και αφού ολοκλήρωση την επανεκκίνηση κλείνουμε κανονικά τον υπολογιστή και συνδέουμε το πληκτρολόγιο

 

Καλή επιτυχία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...