Προς το περιεχόμενο

Format σε δευτερο σκληρο δισκο


arthur87

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλησπερα,

Στο pc μου εχω δυο σκληρους, εναν 320gb (sata 2) και εναν 160gb(IDE) .Στον μεγαλο εχω εγκατεστημενα τα windows.Tον 160 σκεφτομαι να τον χρησιμοποιω για αυτα που κατεβαζω. Απλα επειδη τον 160 τον χρησιμοποιουσα στον προηγουμενο υπολογιστη εχω εγκατεστημενα και εκει τα windows.Aυτο που θελω ειναι να του κανω format χωρις να εγκαταστησω ξανα τα windows(αφου bootaρω με τον αλλο).Επειδη γνωριζω μονο τη μεθοδο format με boot απο cd των windows, θα ηθελα να μου πειτε εναν τροπο να του κανω format.Λογικα αν ακολουθησω τη μεθοδο boot απο cd δε θα πρεπει να του εγκαταστησω παλι τα windows(κατι το οποιο δε θελω)??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..και μια υποσημείωση-ΑΚΟΜΗ και από το cd na πήγαινες,δε θα "χρειαζόταν" να εγκαταστήσεις ΚΑΙ windows....: Θα έμπαινες από το recovery console (η επιλογή "R" ,μαζί με την επιλογή για εγκατάσταση windows),και όταν σ' έβγαζε σε περιβάλλον γραμμής εντολών,θα πληκτρολογούσες format D: /fs:ntfs (όπου D: ,αν ο δίσκος των 160 ήταν με αυτό το γράμμα)(..για το ποιό γράμμα έχει ο δίσκος , πληκτρολογείς diskpart και πατάς enter)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...