Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Asus p5e...


TreCooLeR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσφατα πηρα καινουργιο υπολογιστη με μητρικη asus p5e..

Εχω το εξης προβλημα:

Μολις πηρα το pc ολα δουλευαν κανονικα (χωρις windows) μπηκα στο bios και ολα τα αναγνωριζε μια χαρα..

Οταν ανοιγε ελεγε να κανω Uptade το Bios και επειδη δεν ειχα λειτουργικο το εκανα μεσο του Bios, εβαλα το cd της μητρικης και μεσω ενος προγραμματος της μητρικης που δουλευε μεσω dos ξεκινησα την διαδικασια του uptade ενω ελεγε οτι γινετε Uptade και ολα μια χαρα εκλεισε η οθονη και απο τοτε οποτε τον ανοιγω δεν ανογει η οθονη...

Πιστευω πως ειναι φτεει Bios πως θα το επαναφερω η αν δεν ειναι αυτο τι φτεει???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

προφανος διακοπηκε η αναβαθμηση του BIOS και δεν δινει σημα η μητρικη εαν καταλαβα καλα. εαν την αποδειξη αγορας πηγαινετο πισω χωρις να πεις τι εκανες για αντικατασταση μητρικης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω την ιδια μητρικη.Οποτε μπαινω στο bios για να κανω μια αλλαγη και βγαινω δεν μπουταρει.Το βγαζω απο το ρευμα για δυο λεπτα και μετα λειτουργει κανονικα

 

Σημειωση.

 

επειδη εχω επεξεργαστη 8400 οποιος με το παλιο bios 402 εχει προβληματα εκανα και εγω αναβαθμiση στο bios ver 502 χρησιμοποιοντας μια δισκετα για βοοτ και ενα usb stick φορμαρισμενο σε φατ32 και εχοντας μεσα afudos.exe και 502 bios.μετα το εβγαλα απο το ρευμα. και μπουταρε κανονικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nmamag συμπτωματικα εχω και τον ιδιο επεξεργαστη με εσενα..

Οταν το ανοιξα για πρωτη φορα εβγαλε μυνημα οτι ηθελε αλλαγη Bios μαλλον πρεπει να ηταν γι αυτο που λες και εσυ για τον επεξεργαστη..Μετα πηγα και εγω να το κανω μεσο bios uptade και κατι πρεπει να εγινε με το bios λογικα..

Σε εσενα ανοιγε η οθονη για να το κανεις uptade??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω οτι το εβγαλα απο την πριζα για δυο λεπτα .μετα το εβαλα στην πριζα και ανοιξε κανονικα.

το προβλημα οτι δεν ανοιγει οταν μπω στο βιος υπαρχει ακομα σε εμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εφοσον σου εδινε σημα η οθονη αλλα σου ελεγε οτι ηθελες update το bios κανεις κανονικα εγκατασταση των windows και μετα μεσα απο τα windows αφου εχεις κατεβασει το καινουργιο bios κανεις με το asusupdate αναβαθμηση του bios που ειναι και ποιο ευκολο απο την δισκετα και το dos. και με τους δυο τροπους δεν πρεπει να διακοπει η διαδικασια update του βιος γιατι μετα τερμα η μητρικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υποτίθεται ρε παιδιά ότι οι νέες μητρικές έχουν 2πλα bios και δικλείδες ασφαλείας αν πάει κάτι στραβά στη διαδικασία του firmware update?

 

Παλι στο "πάει η μητρική" βρισκόμαστε αν κάτι πάει στραβά όπως πριν χρόνια?

Δε νομίζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διπλα βιος εχουν μερικεσ μητρικες οχι ολες απαραιτητα και υποψην οταν κανεις update δεν κρατας το ενα παλαιο και το αλλο καινουργιο.αφου ειναι καινουργια η μητρικη την επιστρεφεις κανοντασ τον παλαβο οτι δεν δινει σημα και στην αντικαταστουν.καλο επισης οταν γινεται update του βιος να εχουμε και ups γιατι εαν γινει διακοπη ρευματος στην αναβαθμηση παπαλα μητρικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δικιο doc1000 η μητρικη μου απο οτι βλεπω στο εγχεριδιο δεν εχει 2πλο bios αλλα εχει ενα προγραμματικα που επαναφερει το Bios ακομα και σε περιπτωση διακοπης uptade.. Απλα εμενα δεν ανοιγει καθολου η οθονη για να το κανω αυτο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπ' ότι κατάλαβα όμως σε σένα ολοκληρώθηκε το update όμως έτσι?

Υπάρχει περίπτωση να έβαλες λάθος firmware? (αν και θα σε προειδοποιούσε φαντάζομαι)

 

Πάντως δε χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις κι ένα Clear Cosmos ώστε να καθαρίσουν οι ρυθμίσεις απ' το BIOS και να μπουν οι default. Θα υπάρχει κάποιο jumperακι me 3 "καρφάκια" στη motherboard σου.

Βγάζεις το δαχτυλιδάκι που αγκαλιάζει τα 2 απ' τα 3 καρφάκια και "αγκαλιάζεις" για λίγο τα 2 άλλα καρφάκια (σύμφωνα με τη mboard σου) και μετά το ξαναβάζεις όπως ήταν.

Μ' έχει σώσει πολλές φορές το κόλπο αυτό όταν δεν ξεκινούσε καθόλου η motherboard λόγω λάθος χειροκίνητων ρυθμίσεων στο bios

 

Πάντως είναι ντροπή ολόκληρη ASUS και να μην έχει 2πλα BIOS σ'ολα της τα motherboards...

Έχασα πάσα ιδέα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...