Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Asus p5e...


TreCooLeR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

λοιπον χθες πηγα το Pc στο πλαισιο περιγραφοντας το προβλημα. Σημερα που πηγα να το παρω μου ειπαν οτι δεν ειχε κανενα προβλημα.

μπουταρε κανονικα χωρις προβλημα. χρησιμοποιησαν keyboard kai mouse ενσυρματο

 

Η ΛΥΣΗ

 

σπιτι εχω wireless ποντικι και πληκρολογιο. εβγαλα το ποντικι απο την usb θυρα και μπουταρε κανονικα.Τελικα αλλαξα πληκτολογιο+mouse και ολα OK

 

PS

 

ΝΕΟ BIOS ΣΗΜΕΡΑ ΓΙΑ P5E VER 601

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

clear cmos το χρησημοποιουμε για να επαναφερουμε το bios στις αρχικες του ρυθμισεις εαν εχουμε κανει διαφορες αλλαγες και δεν δινει σημα.εσυ οπως το περιγραφεις διακοψες την αναβαθμηση του bios και η μητρικη σου εμεινε χωρις bios οποτε δεν υπαρχει περιπτωση ποτε να σου δωσει σημα στην προκειμενει περιπτωση επιστροφη χωρις να πεις οτι προσπαθησες να κανεις αναβαθμηση το bios .απλα δεν δινει σημα παει για ελενχο και αντικατασταση η καινουσγιο bios μεσα στην αντιπροσωπεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα πηγα τους ειπα το προβλημα χωρις να πω βεβαια για την αναβαθμιση και θα το στειλουν ολο το Pc να δουνε αν ειναι κατι αλλο..

Μηπως ξερεις ποσες μερες θα παρει απο e-shop το πηρα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το e-shop αργει να κανει αλλαγες γιατι πρεπει να το ελενξει το δικο τους σερβις και μετα το στελενει στην αντιπροσωπεια απο οπου το εχει προμηθευτει.απο οτι καταλαβα το πηρες μονταρισμενο η σε κομματια απο το καταστημα χωρις λειτουργικο.σε καθε περιπτωση εσυ δεν ξερεις τιποτα και η μητρικη δεν δινει σημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πηρα σε κομματια και το εφτιαξα μονος μου...

Ετσι εκανα το εστειλα πισω λεγοντας οτι την εβαλα και δεν εδινε σημα η μητρικη..

Λες να το παρουν χαμπαρι και να μην μου την αλλαξουν??

Και αν οχι ποσο θα παρει να μου την αλλαξουν??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο την στιγμη που η μητρικη εξωτερικα και εμφανισιακα δεν εχει κανενα σημαδι (χτυμηματος σπασιμαος η να εχει καει τιποτε) ειναι υποχρεωμενη να στην επισκευασουν η να στην αντικαταστησουν λογω εγγυησεως και επειδη η ημερομηνια αγορας και επιστροφης ειναι κοντινες μεταξυ τους η θεση σου ειναι οτι η δεν εδινε σημα η μητρικη απο την πρωτη στιγμη.χρονος αντικαταστασης για το eshop δεν γνωριζω αλλα απο οτι εχω δει σε αλλους γινεται μεσα σε 2-3 μερες σε αλλους 7-8 μερες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή θα πάρω την αλλη βδομάδα το Mobo αυτό και δεν γουστάρω να το στήσω και να φάω καμια ήττα με το penryn ξερει κανείς πώς μπορώ να το προλάβω. Δεν έχω επεξεργαστή σε ίδιο socket για να φλασάρω πρώτα και ούτε θeλω να τους το πάω να το φλασάρουν αυτοί. Θα τους πώ να μου στείλουν όσο πιο καινούργια παραλαβή αλλα και πάλι....

Παίζει να έχει κανα αυτοκόλλητο απεξω ξερω γω που να σου δείχνει οτι έχει πρόσφατο bios?? λογικά όχι. Τί μπορώ να κάνω??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ιδιο προβλημα θα εχω και εγω nikmet οταν μου την ξαναστειλουν πρεπει να κανω παλι uptade γιατι εχω τον επεξεργαστη 8400 και δεν το υποστιριζει το Bios που εχει απο την αρχη η μητρικη..

Με ποιο τροπο προτεινετε να το κανω το uptade??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εαν δινει σημα η μητρικη εχετε δυο τροπους για να κανετε update το bios

ο ενας και δυσκολος ειναι με δισκετα μεσα απο το DOS

ο ευκολος ειναι να αγνοησετε το μηνυμα οτι θελετε αναβαθμηση και να εγκαταστησετε τα windows και μολις κανετε εγκατασταση προτου βαλετε οποιοδηποτε driver η προγραμα κανετε εγκατασταση το asusupdate το οποιο το εχει το cd της asus

εχετε κατεβασει το τελευταιο bios απο την asus με εναν αλλο υπολογιστη το μεταφερετε στην επιφανεια εργασιας τρεχετε το προγραμα της asus και επιλεγετε αναβαθμηση του bios οχι μεσω internet που ειναι η πρωτη επιλογη αλλα μεσω files το δειχνετε που ειναι το αρχειο bios το επιλεγετε και κενετε αναβαθμηση του bios μολις τελειωσει κανετε επανεκινηση και ειστε ΟΚ

εαν εχετε απορια εδω ειμαστε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω.. Ποιος πιστευεις οτι ειναι ποιο ασφαλης τροπος??

Γιατι με αυτα που εγιναν πρεπει πρωτα να παω να αναψω ενα κερακι και μετα να κανω uptade...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποιο ασφαλες τροπος για μενα ειναι μεσα απο τα windows γιατι δεν εχεις να κανεις με dos ποιο γρηγορος μονο 20-30- δευτερολεπτα και εαν εχεις και ups δεν εχεις τον φοβο διακοπης ρευματος εστω για για ενα δευτερολεπτο και μεσα στο manual πρεπει να εχει και οδηγιες πως το κανεις .εαν δεν εχει κατεβασε manual μεσα απο την asus μιας αλλης μητρικης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο ενας και δυσκολος ειναι με δισκετα μεσα απο το DOS

 

δεν είναι δυσκολο απλα πρέπει να ξέρεις να το κάνεις και είναι επικίνδυνος διότι θα έχεις πρόβλημα εάν δεν έχει ολοκληρωθεί και σβήσει για τον α,β λόγο. προσωπικά απο τα win δεν θα φλάσαρα ποτέ!

 

εαν δινει σημα η μητρικη

εδώ είναι το θέμα θα δίνει? το πιο λογικό είναι να μην δίνει εαν έχει το παλιό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...