Προς το περιεχόμενο

Drivers Και πακέτα υποστήριξης!!!


overclockerd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας φίλοι μου, μόλις τώρα έγραψα τα Linux Kubuntu 7.10 64 bit σε ένα CD και θέλω να βρώ Drivers γιά το Modem μου: Sagem 800/840 fast(μαζί με το πακέτο τής otenet ήταν) και πακέτα υποστήριξης για να μπορώ να ακούω MP 3 και να βλέπω video αν πάει κάτι στραβά και δέν έχω Internet απο τα LInux! Μόλις γίνει η εγκαταστασή θά σας πώ και για οτί αλλο προκύψει! Ευχαριστώ εκ τών προτέρων:D:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ταλαιπώρησε με τα δύσχρηστα sagem modem καλύτερα να διαθέσεις λίγα χρήματα και να πάρεις ένα router.Aπλα το συνδέεις και έχεις internet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ταλαιπώρησε με τα δύσχρηστα sagem modem καλύτερα να διαθέσεις λίγα χρήματα και να πάρεις ένα router.Aπλα το συνδέεις και έχεις internet.

 

+1 σωστος

το linux εχει σχεδιαστει να δουλευει με router by défaut

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 σωστος

το linux εχει σχεδιαστει να δουλευει με router by défaut

 

Συμφωνώ και γω...Δύσκολα θα βρεις άκρη με modem που συνδέεται σε usb και ειδικά με αυτό..Πάρε ένα με ethernet και καθάρισες..ούτε πολύ ακριβό είναι και θα σου χρειαστεί έτσι κι αλλιώς αν κάποια στιγμή αναβαθμίσεις την ταχύτητα σου..

Και εγώ αυτό έκανα..;)

'Οσο για τα mp3..άνοιξε ένα mp3 να το παίξεις και θα οδηγηθείς αυτόματα να κατεβάσεις τα απαραίτητα αρχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το συγκεκριμένο modem υπάρχουν αναλυτικές οδηγίες και οι αντίστοιχοι drivers στο cdrom που δίνει η otenet. Για κάποιο διάστημα έμπαινα κανονικά με αυτό το modem στο Internet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 σωστος

το linux εχει σχεδιαστει να δουλευει με router by défaut

Δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Το linux μπορεί να αποκτήσει σύνδεση στο ίντερνετ είτε με ethernet είτε με wireless είτε με modem (usb/serial) είτε, είτε.... όπως όλα τα λειτουργικά συστήματα. Απλά λόγω του ότι κατά το σύνηθες φαινόμενο δεν είναι δυνατο να βρεθούν drivers για τα usb modem καλό είναι να υπάρχει modem/router. Παλιότερα με τα σειριακά dial up modems δεν χρειάζονταν καν οδηγοί για τα modem. Απλά το έβαζες στη σειριακή και έκανες dial up :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι εντάξει άμα μπούνε οι drivers θα δουλέψει δε λέω

Αν όμως δεν είχα router δεν νομίζω οτι θα μπορούσα να ειχα linux.

πως θα μπω την πρώτη φορά να βάλω τους drivers ; και αμα κατι δεν παει καλα και χρειαστω να κανω φορματ ή αλαξω σκληρο κλπ πως θα συνδεθώ στο internet ; οι κατασκευαστές modem δεν δίνουν drivers για linux οπως στα windows που κανεις την εγκατασταση κανονικα και σαν κυριος συνδεεσε στο δίκτυο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι να υπάρχουν drivers.

Αν δεν έχεις πρόσβαση στο ίντερνετ, πως θα κατεβάσεις μια διανομή να την εγκαταστήσεις; :) Θα την έχεις από πριν θα μου πεις. Ε το ίδιο θα κάνεις και με τους οδηγούς για το modem.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έτσι έχω κάνει με το wifi που έχω στο άλλο pc

το σύνδεσα με ethernet και μου βρήκε το wifi sagem 802,11 και το εγκατέστησε αυτόματα. ευτυχώς που μου έγραψε ποια πακέτα θα κατέβαζε και τα σημείωσα και τα κατέβασα για να τα έχω σε cd αν χρειαστεί.

 

zd1211-firmware-1.3-4.fc7.noarch.rpm

wpa_supplicant-0.6.0-1mdv2008.0.i586.rpm

wireless-tools-29pre10-22.i586.rpm

aoss-1.0.14-2mdv2008.0.i586.rpm

alsa-utils-1.0.8-1mdk_1.0.9-4mdk.i586.delta.rpm

 

νομιζω τα 2 τελευταια ειναι για τον ηχο αλλα τα κατεβασε την ιδια στιγμη οποτε τα σημειωσα

το μονο που δεν ξερω ειναι αν με την 2008,1 θα δουλευουν γιατι εχει τον καινουργιο πυρηνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...