Προς το περιεχόμενο

Προσδιορισμός άγνωστου Hardware


pusher

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε υπολογιστή γνωστού μου δεν υπάρχουν εγκατεστημένοι οι οδηγοί της κάρτας γραφικών και δε φαίνεται κάπου ποια κάρτα διαθέτει το PC...

 

Έτσι μου γεννήθηκε η απορία με ποιο πρόγραμμα ή μάλλον με ποια προγράμματα μπορούμε να εντοπίσουμε το μοντέλο και ίσως κάποια χαρακτηριστικά των επιμέρους καρτών ενός PC. Και ειδικά στην περίπτωση που δεν υπάρχουν περασμένοι οι drivers για τη συγκεκριμένη συσκευή...

 

Περιμένω προτάσεις προγραμμάτων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να κατεβάσεις το Riva Tuner , λέει ποια κάρτα γραφικών έχεις και τι Drivers έχεις.

Επίσης , μπορείς να δεις τι κάρτα γραφικών έχεις , με το να κάνεις δεξί κλικ στην επιφάνεια εργασίας --> Ιδιότητες --> Ρυθμίσεις. Πάνω από κει που επιλέγεις την ανάλυση , πρέπει να λέει "Οθόνη τοποθέτησης και άμεσης λειτουργίας στο...(κάρτα γραφικών)".

Και στις 2 περιπτώσεις , δε χρειάζεται να έχεις περάσει Drivers για να δεις ποια είναι η κάρτα γραφικών σου ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πας στο Software και στο υπόμνημα : Με ποιό πρόγραμμα

Δεν βάζω το link για τιμωρία επειδή δεν το έψαξες πρώτα :-D

 

Έκανα κάποια αναζήτηση, αλλά αφού δεν έκατσε κανένας συνδυασμός όρων άνοιξα νέο θέμα...

 

Μπορείς να κατεβάσεις το Riva Tuner , λέει ποια κάρτα γραφικών έχεις και τι Drivers έχεις.

Επίσης , μπορείς να δεις τι κάρτα γραφικών έχεις , με το να κάνεις δεξί κλικ στην επιφάνεια εργασίας --> Ιδιότητες --> Ρυθμίσεις. Πάνω από κει που επιλέγεις την ανάλυση , πρέπει να λέει "Οθόνη τοποθέτησης και άμεσης λειτουργίας στο...(κάρτα γραφικών)".

Και στις 2 περιπτώσεις , δε χρειάζεται να έχεις περάσει Drivers για να δεις ποια είναι η κάρτα γραφικών σου ;)

 

Στις ρυθμίσεις δε φαίνεται το κοίταξα... Επίσης δε φαίνεται με την τελευταία έκδοση του CPU-Z τι τύπος μνήμης χρησιμοποιείται, παρά μόνο το μέγεθος της. Για το αν αναγνώριζε τη μητρική δεν κοίταξα...

 

Εχω είμαι καλόκαρδος και κάτι βάζω στων mr Fox Molder:-D

http://www.zhangduo.com/udi.html

 

Ευχαριστώ! Ίσως θα έπρεπε να μπει κι εδώ -->http://www.insomnia.gr/forum/showpost.php?p=1602722

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...