Προς το περιεχόμενο

Μεταφορά δεδομένων σε usb flashάκι


advantix

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας, θέλω να μου πείτε πως μπορώ να δω την ταχύτητα μεταφοράς ενός αρχείου από το PC σε usb flashάκι 1GB.

Το πρόβλημα είναι ότι όταν θέλω να μεταφέρω ένα αρχείο 300~ ΜΒ μου δείχνει ότι θέλει πάρα πολύ χρόνο για να το μεταφέρει.

 

92xa9ynsvl76ht8lcikh.jpg

 

Φυσικά και έχω Θύρες usb 2.0 και win XP PRO SP1 και P4 στα 2.4G.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο στο κανει σε ολα τα αρχεια? γιατι αν ειναι σε ενα συγκεκριμενο υπαρχει καποιο corrupted file που προσπαθει συνεχεια να το περασει αλλα βγαινει παντα λαθος το checksum η το CRC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά χρησιμοποιώ hd tune και hd tach για να δώ τι ταχύτητες πιάνουν οι δισκοι, φλασάκια κλπ. Google it και θα τα βρεις. Δεν σου δειχνουν τις ταχύτητες κατα την αντιγραφή ενός αρχείου αλλά πχ τι ταχύτητες μπορεί να πιασει το φλασάκι σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και με το Total Commander βλεπεις ταχύτητα,

αν πάει πολύ αργα η μεταφορά με διάφορα αρχεία, και προς τις δυο κατευθυνσεις, πρεπει να δοκιμασεις to flasaki σε αλλο pc, και ενα άλλο φλάσάκι στο δικό σου pc.

μπορει να ειναι προβλημα στο φλασακι, σε drivers usb (λειτουργικό), σε controller μητρικης, καλώδιο...

 

αν εχει προβλημα μονο 1 συγκεκριμένο αρχείο, μαλλον ειναι fragmented το συγκεκριμένο σημειο του σκληρου που το έχεις σώσει (λόγω p2p downloading ισως). Κανε αντιγραφή αρχείου σε άλλο σκληρό ή σε άλλο φάκελο του ιδίου. (παλι αργά πάει;)

..και αντιγραφή αυτου του αντιγράφου στο φλασάκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μερικούς τύπους αρχείων και σε πολύπλοκη δομή αρχείων παρουσιάζεται πρόβλημα αλλά δεν νομίζω τόσο μεγάλο, δεν διαμορφώνεις το φλασάκι μήπως συνέλθει (αφού σώσεις τα αρχεία του) επίσης πολλές φορές ίδιου μεγέθους συμπιεσμένο αρχείο μεταφέρετε πιο "εύκολα" από κάποιους τύπους αρχείων, για δοκίμασε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα το κάνει και σε άλλον υπολογιστή. Δεν έχω κάνει εγκατάσταση drivers, το βάζω το αναγνωρίζει και δουλεύει.

Είναι το παρακάτω.

http://www.adata.com.tw/adata_en/product_show.php?ProductNo=AP01ZZZSV

 

Θα δοκιμάσω και με άλλο φλασάκι να δω πόσο κάνει το ένα μέ το άλλο.

 

Edit δεν χρησιμοποιώ p2p.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...