Προς το περιεχόμενο

2ετής εγγύηση προϊόντων, το διαβάσατε?


michalis2610

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το μέλος του forum{nikos} κατέγραψε σε μήνυμά του που υπάρχει ως υπόμνημα στις Αγγελίες-Πωλησεις την πραγματικότητα σχετικά με τις εγγυήσεις προιόντων.

 

Επειδή κάποιοι πιθανά δεν θα το δουν αλλά και διότι το συγκεκριμένο ζήτημα με τις εγγυήσεις ενδιαφέρει ιδιαίτερα τους κατόχους αλλά και υποψήφιους αγοραστές φορητών υπολογιστών προτείνω να γίνει υπόμνημα και εδώ.

 

Επί ευκαιρία παραθέτω και δύο link. Το πρώτο με την νομοθετική διάταξη που ορίζει το πλαίσιο που αφορά τα παραπάνω στη χώρα μας εναρμονίζοντας την εγχώρια νομοθεσία με την οδηγία της ΕΕ καθώς και την σχετική ενημερωτική έκδοση από την επίσημη ιστοσελίδα της Ε.Ε.

 

http://www.efpolis.gr/_database/docuploads/sitefile-20.pdf

 

http://ec.europa.eu/publications/booklets/move/64/el.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη αν κατάλαβα καλά δηλαδή όλοι οι φορητοί έχουν ελλάχιστη εγγύηση 2 χρόνια σύμφωνα με την νομοθεσία της Ε.Ε. ;Και τότε γιατί η Fujitsu,η acer και η HP δίνουν εγγύηση μόνο ένα χρόνο.Αυτοί δεν παρανομούν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη αν κατάλαβα καλά δηλαδή όλοι οι φορητοί έχουν ελλάχιστη εγγύηση 2 χρόνια σύμφωνα με την νομοθεσία της Ε.Ε. ;Και τότε γιατί η Fujitsu,η acer και η HP δίνουν εγγύηση μόνο ένα χρόνο.Αυτοί δεν παρανομούν;

 

Ακριβώς ! Γιατί? Μήπως ευθυνόμαστε εμείς που το ανεχόμαστε δεν διεκδικούμε τα δικαιιώματά μας και δεν κατεγγέλουμε αυτές τις αυθαιρεσίες.

 

Εδώ ακόμα και για πράγματα που έχουν από τον κατασκευαστή 2ετή εγγύηση βλέπω στην Ελλάδα να καλύπτονται από μόνο 1 έτος.

 

Από προσωπική εμπειρία το Fujitsu V3505 στο εγχειρίδιο που συνοδεύει τον φορητό σχετικά με την εγγύηση αναφέρει για τη χώρα μας 2 έτη. Σε όσα καταστήματα πωλούνταν τότε και σε όσα υπάρχει ακόμα αναφέρεται ως 1 έτος! Δηλαδή όχι μόνο δεν αναγνωρίζουν την εγγύηση όπου πρέπει αλλά μας δουλεύουν και από πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο πράγματι το Amilo pro V3505 του πατέρα μου έχει 2 χρόνια εγγύηση στην Ε.Ε. και στην Γερμανία ,αλλά αν δεν κάνω λάθος σε εμένα είπαν 1 χρόνο.ΕΣΕΝΑ στο βιβλιαράκι σου στην εγγύηση για Ελλάδα πόσο έγραφε;Γιατί μου φαίνεται ότι μας κοροιδεύουν κανονικά οι επιχειρήσεις και παίζουν με τις λέξεις στους όρους της Ε.Ε και με την νοημοσύνη μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι περιεργος να μαθω τι εχουν να πουν τα μεγαλα καταστηματα πληροφορικης για αυτο... ισως θα επρεπε να οργανωθουμε και να στειλουμε μια επιστολη ζητωντας σχετικες διευκρινισεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@sintalkas Οπως έγραψα το εγχειρίδιο από το V3505 αναφέρει 2 χρόνια Bring-In Service για την Ελλάδα.

 

Αλλά το θέμα κατά τη γνώμη μου δεν είναι αν το εγχειρίδιο το γράφει η όχι. Απλά το συγκεεκριμένο τονίζει ακόμα περισσότερο την παράνοια της χώρας μας. ΟΛΕΣ οι μεγάλες επιχειρήσεις είναι γνώστες της κατάστασης και φυσικά από θρασύτητα και εσκεμένα αρνούνται να αποδώσουν τα νόμιμα στους πελάτες τους γνωρίζοντας ότι ελάχιστοι γνωρίζουν και ακόμα λιγότεροι θα μπουν στη διαδικασία να διεκδικίσουν αυτό που δικαιούνται από το νόμο.

 

Ολες ανεξερέτως ! HP, Sony, Acer, FS, Dell (Εχετε ρωτήσει τους πωλητές πόση είναι η βασική εγγύηση χωρίς NBD?), Apple... και φυσικά και οι εταιρείες που διανέμουν τα προιόντα τους ή αναλαμβάνουν το service τους Info-Quest, Alman, MDI κοκ.

 

Πρόκειτε για έναν τραμπουκισμό και μια κοροιδία που συντηρείται από την δική μας αναλγησία. Ας ακολουθήσουμε όλοι το παράδειγμα που αναφέρει στο μήνυμα του ο {nikos} και θα δούμε ποιοι είναι οι "'έξυπνοι" και ποιοί οι "χαζοί".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...