Προς το περιεχόμενο

κλειστο σπιτι


gponiris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

:shifty:αν ενα διαμερισμα σε μια πολυκατοικια ειναι κλειστο για 2,5 χρονια υποχρεουται να πληρωνει κοινοχρηστα(ή μειωμενα)?υπαρχει καποια νομοθεσια που να το υποστηριζει?:X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλο εργολαβίες και νομεθετικά ακινήτων είσαι ρε poniri, κανονικά εσύ ή τον Αυτιά χρειάζεσαι ή τα Ολυμπιακά Ακίνητα. Πάντως τα κοινόχρηστα πληρώνονται κανονικά, έστω και αναδρομικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες το καταστατικό της οικοδομής. Συνήθως πληρώνεις 30% ή 40% των κοινόχρήστων. Έτσι κάνω έγώ σε ένα διαμέρισμα που εκτελόυνται εργασίες εδώ και 10 μήνες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Πιθανώς επειδή υπάρχει η δυνατότητα να απομονώνουν τα καλοριφέρ, ε;

 

Αυτό είναι προφανώς το πιο σημαντικό από πλευράς εξόδων στα κοινόχρηστα.

 

@ gponiris: Υπάρχει κανονισμός πολυκατοικίας; Προβλέπεται κάποια τέτοια περίπτωση; Μήπως μπορείς να συνεννοηθείς με τον διαχειριστή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανώς επειδή υπάρχει η δυνατότητα να απομονώνουν τα καλοριφέρ, ε;

 

Εχει ανεξάρτητη θερμανση, οπότε συμμετέχω λιγότερο σε ολα τα υπόλοιπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ gponiris: Υπάρχει κανονισμός πολυκατοικίας; Προβλέπεται κάποια τέτοια περίπτωση; Μήπως μπορείς να συνεννοηθείς με τον διαχειριστή;

 

δυστυχως δεν προβλεπεται τετοια περιπτωση στον κανονισμο της πολυκατοικιας.τον ειχα διαβασει προ μηνων και αποτι θυμαμαι κατι ανεφερε για αυτον που εχει την πολυκατοικια,προ παραδωσει τα διαμερισματα,οτι μπορει να καταβαλει το 50%(κ παλι δεν θυμαμαι καλα).τι κανω στη συγκεκριμενη περιπτωση,μιας κ δεν αναφερεται στον κανονισμο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
δυστυχως δεν προβλεπεται τετοια περιπτωση στον κανονισμο της πολυκατοικιας.τον ειχα διαβασει προ μηνων και αποτι θυμαμαι κατι ανεφερε για αυτον που εχει την πολυκατοικια,προ παραδωσει τα διαμερισματα,οτι μπορει να καταβαλει το 50%(κ παλι δεν θυμαμαι καλα).τι κανω στη συγκεκριμενη περιπτωση,μιας κ δεν αναφερεται στον κανονισμο?

 

Μπορείς να προκαλέσεις απόφαση της Γενικής Συνέλευσης των Ιδιοκτητών. Να τους θέσεις το θέμα και να αποφασιστεί να έχεις μειωμένη συνεισφορά στα κοινόχρηστα με αντίτιμο βέβαια την διακοπή παροχής θέρμανσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ουτως ή αλλως δεν λειτουργει η θερμανση(αυτονομη)απο τη στιγμη που ειναι κλειστο.ουτε ρευμα δεν εχει το σπιτι.οποτε που καταληγουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρόσφατα που ρώτησα επί του θέματος την κοπέλα στο γραφείο κοινοχρήστων, μου είπε πως γίνεται ότι λέει στο καταστατικό. Αν δεν αναφέρεται τίποτα στο καταστατικό, τότε το άδειο διαμέρισμα πληρώνει το 30% αυτών που κανονικά θα του αντιστοιχούσαν (αν ήταν γεμάτο). Δεν ρώτησα βέβαια αν υπάρχει κάποιος νόμος που να το ορίζει αυτό.

Πάντως, αν έχετε εταιρία που κάνει την κατανομή των κοινοχρήστων, ρώτα αυτούς, θα ξέρουν σίγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρόσφατα που ρώτησα επί του θέματος την κοπέλα στο γραφείο κοινοχρήστων, μου είπε πως γίνεται ότι λέει στο καταστατικό. Αν δεν αναφέρεται τίποτα στο καταστατικό, τότε το άδειο διαμέρισμα πληρώνει το 30% αυτών που κανονικά θα του αντιστοιχούσαν (αν ήταν γεμάτο). Δεν ρώτησα βέβαια αν υπάρχει κάποιος νόμος που να το ορίζει αυτό.

Πάντως, αν έχετε εταιρία που κάνει την κατανομή των κοινοχρήστων, ρώτα αυτούς, θα ξέρουν σίγουρα.

 

φιλε μου μπορεις να μου κανεις τη χαρη και να ρωτησεις αυτη την κοπελα σε ποιο νομο αναφερεται?θα με διευκολυνες αφανταστα,καθως και αλλους που υποφερουν απο τετοιου ειδους καταστασεις.ευελπιστω σε καποιο στηριγμα για να μπορεσω να αντιμετωπισω ορθα τον διαχειρηστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρανόησις. Δεν μου ανέφερε την ύπαρξη νόμου. Μου είπε απλά πως έτσι γίνεται. Θα ρωτήσω, με την πρώτη ευκαιρία, και θα σου πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη πολυκατοικία που μένω δύο ιδιοκτήτες που έχουν κλειστά τα διαμερίσματά τους πληρώνουν κανονικότατα τα κοινόχρηστα. Ο ένας απ' ότι ξέρω έρχεται κάθε μήνα και πληρώνει ο άλλος κάθε 3μηνο-4μηνο που έρχεται.

Εχουμε αυτόματη θέρμανση οπότε μόνο το κοινόχρηστο πετρέλαιο πληρώνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα που ηταν κλειστο το σπιτι για 6 μηνες περασε μια επιτροπη ιδιοκτητων και αποφασισαμε να κλεισουμε τα καλοριφερ και να μην πληρωσω πετρελαιο για εκεινη την περιοδο.

Η πολυκατοικια δεν ειχε καταστατικο και το σπιτι δεν ειχε μεσα επιπλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...