Προς το περιεχόμενο

Προβλημα filezilla με το siemens-CL-110


Seijeto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους!

 

Εχω ενα σχετικο προβλημα με το siemens cl-110 εδω και κανα 4μηνο.

θελω να ανοιξω ενα σοβαρο ftp για την εργασια μου και χρησιμοποιω το filezilla.

Εχω καταφερει να ανοιξω καποια ports για καποιες παλιοτερες δουλειες μου,

Παω λοιπον explorer---->192.168.1.1---->username & password admin------>advanced---->virtual server------>port forwarding----->add---->user defined με ονομα filezilla----->forward to internal host ip address βαζω 192.168.1.2------>και στα rulles απο κατω βαζω tcp/udp a730itm9219p5p3u0n7o.jpg

 

Παρολα αυτα εχω βαλει στο filezilla users κανονικα ωστε να δοκιμασω αν δουλευει.

αλλα τιποτα μεσω ip δεν βρισκω ποτε το ftp ενω οταν το κανω απο τον ιδιο υπολογιστη το βρισκει κανονικα η απο εναν αλλον υπολογιστη μεσω lan. που μπορει να εχει γινει το λαθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εχεις οτενετ εχεις κλισει την αθξημενη ασφαλεια?β.κανα firewall μηπως σε κοβει?στο pc σου εχεις δωσει καρφωτα την ip 192.168.1.2 ωστε να μην παρει αυτοματα καποια αλλη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω otenet εχω forthnet. δεν εχω καν firewall.

Tο firewall του router το εχω δοκιμασει και με ενεργο το δικο του firewall και κλειστο.

τιποτα...

 

δοκιμασα πολλα πριν κανω post εδω αλλα χρειαζομαι βοηθεια σιγουρα απο καποιον που γνωριζει το προβλημα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν ανοιγω το filezilla server μου ανοιγει ενα παραθυρο εκει βαζω

(username- password -admin port)

 

και μπαινει κανονικα.

 

Μεσω ενος υπολογιστη του δικτυου μου μπαινω στον filezilla server απο 192.168.0.1

και μπαινει κανονικα. απο εξωτερικους υπολογιστες δεν γινεται τιποτα μεσω IP δηλαδη.

 

Ελπιζω καποιος να γνωριζει την επιλυση. η γενικα τι να κανω γιατι πρεπει να ανοιξω αυτο το ftp αναγκαστικα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν ανοιγω το filezilla server μου ανοιγει ενα παραθυρο εκει βαζω

(username- password -admin port)

 

και μπαινει κανονικα.

 

Μεσω ενος υπολογιστη του δικτυου μου μπαινω στον filezilla server απο 192.168.0.1

και μπαινει κανονικα. απο εξωτερικους υπολογιστες δεν γινεται τιποτα μεσω IP δηλαδη.

 

Ελπιζω καποιος να γνωριζει την επιλυση. η γενικα τι να κανω γιατι πρεπει να ανοιξω αυτο το ftp αναγκαστικα!

 

ισως φανει χαζη η απαντηση αλλα να υπο8εσω οτι για να μπεις απο το ιντερνετ βαζεις την wan ip και οχι την 192.168.0.1 .και οτι το port forward το εχεις κανει στην ip που εχεις δωσει καρφωτα στο pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεσω ενος υπολογιστη του δικτυου μου μπαινω στον filezilla server απο 192.168.0.1

και μπαινει κανονικα. απο εξωτερικους υπολογιστες δεν γινεται τιποτα μεσω IP δηλαδη.

 

Λεω μεσω ενος υπολογιστη του δικτυου μου οτι μπαινει δηλαδη απο Lan <-----Lan

και μετα λεω απο εξωτερικους υπολογιστες δεν γινεται τιποτα μεσω IP δηλαδη <----Wan

 

lan ip = 192.168.0.1 work

wan ip π.χ= 68.48.5.187 dont work

 

 

Κανεις αλλος δεν εχει καμια επιλυση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελευταιο που λεω εγω.την πορτα που ανοιξες καντην τεστ απο το emule για να δεις αν εχει ανοιξει πραγματι.το εμιουλε εχει μεσα ενα τεστ που τσεκαρει αν ενα port ειναι ανοιιχτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να ανοιξεις την πορτα 21 για το connect και να κανεις port fordward μια μεγαλη γκαμα απο πορτες για το transfering. Αν εχεις firewall τσεκαρε στο filezilla το passive mode

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην 21 γινετε μονο το connect με τον server. Το transfering γινετε απο παρα πολλες πορτες. Το καλυτερο ειναι να ανοιξεις το 1/3 απο τις πορτες σου (απο 35.000-εως55.000 π.χ.). Εξαρταται και απο το ρουτερ που εχει ο καθενας. Σε Linksys μου εχει τυχει να παιξει μονο με DMZ σωστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας από τα ίδια και εγώ ήθελα να στήσω ftp server αλλά έχω το ίδιο πρόβλημα με των Seijeto θα δοκιμάσω τωρα την λύση του 100 010 00 να δούμε αν γίνει κάτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πες μηπως και βοηθησω ρε μαυρε δεμη. Πες τι εχεις κανει στο zilla και στο router

 

Στο FileZilla δεν πείραξα τίποτα στο router άνοιξα πρώτα port 21 δεν έγινε τίποτα μετά άνοιξα ένα τεράστιο εύρος από πορτ και πάλι τίποτα(το 21 δεν το αφαίρεσα) τέλος πάντων από τοπικό δίκτυο τα άλλα pc μπαίνουν μια χαρά:cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...