Προς το περιεχόμενο

Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος


MrSeanKon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι μπράβο praetorian. Σωστά. Συνήθως είναι δύσκολο να παρακολουθείς πιστά τηλεόραση και να γράφεις ταυτόχρονα.

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 625
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Τι αφίσες είχαν βγει για τον Χριστόδουλο;

 

 

Κάτι σαν το "ο Αigeas πεθαίνει, γιουπιιιιιιι! Τώρα θα βρέχει καρβέλια στα Εξάρχεια."

:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά εμένα, αναφερόμενουν και αναφέρομαι στον Χριστόδουλο Παρασκευαΐδη με το ονοματεπώνυμό του. Όπως και σε κάθε πολίτη της χώρας, του οποίου τυχαίνει να γνωρίζω το πλήρες όνομά του.

 

Η χρήση του ονοματεπωνύμου δεν είναι υποτιμητική αλλά μάλλον τιμητική. Άλλωστε είναι γνωστό τοις πάσι ποιοί επαγγελματίες κάνουν χρήση μόνον του μικρού τους ονόματος...

 

Δεν πρόσεξα ότι τον αναφέρεις και εσύ έτσι. Το να αναφέρεις με το επίθετο του τον αρχιεπίσκοπο είναι προσβλητικό και γίνεται κυρίως από άτομα που έχουν κάποια εμπάθεια όχι τόσο στον Αρχιεπίσκοπο αλλά σε όλο το "εκκλησιαστικό σύστημα".

Πρόσεξε μόνο ποιοι αναφέρονται στον Αρχιεπισκο με το κοσμικο επίθετο του.

 

Τέλος πάντων την απάντηση όλοι αυτοί οι "illuminati" όπως τους αποκαλώ εγώ θα την πάρουν στην κηδεία του Αρχιεπισκόπου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...]

Τέλος πάντων την απάντηση όλοι αυτοί οι "illuminati" όπως τους αποκαλώ εγώ θα την πάρουν στην κηδεία του Αρχιεπισκόπου...

 

Και τι ακριβώς θα σημαίνει αν είναι 10,000 κόσμου στην κηδεία; Όποιος και να ήταν ο Αρχιεπίσκοπος, το ίδιο δεν θα γινόταν; Οι ίδιοι 10,000 δεν θα ήταν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι αφίσες είχαν βγει για τον Χριστόδουλο;

 

Ευχαριστούμε cancer που σάπισες τον πάτερ...κάτι τέτοιο.:X:shock::lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δεν πρόσεξα ότι τον αναφέρεις και εσύ έτσι. Το να αναφέρεις με το επίθετο του τον αρχιεπίσκοπο είναι προσβλητικό και γίνεται κυρίως από άτομα που έχουν κάποια εμπάθεια όχι τόσο στον Αρχιεπίσκοπο αλλά σε όλο το "εκκλησιαστικό σύστημα".

Πρόσεξε μόνο ποιοι αναφέρονται στον Αρχιεπισκο με το κοσμικο επίθετο του.

 

Τέλος πάντων την απάντηση όλοι αυτοί οι "illuminati" όπως τους αποκαλώ εγώ θα την πάρουν στην κηδεία του Αρχιεπισκόπου...

Δεν καταλαβαίνω γιατί είναι "προσβλητική" η αναφορά του κοσμικού ονόματος ενός ιερέα - κάτι απόλυτα φυσιολογικό για τον λοιπό κόσμο. Γιατί τέτοια "διάκριση";

 

Τέλος πάντων, δεν θα ανοίξω σήμερα συζήτηση για τον "σεπτόν βίον" του Χριστόδουλου Παρασκευαΐδη, σεβόμενος το γεγονός ότι κάποιοι πενθούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@FUN's Post

 

Μάλλον τα έχεις μπερδέψει. Για να πάρεις μία απάντηση, πρέπει να θέσεις ένα ερώτημα. Στο σταυρό που θα κανα, ερώτημα σε οποιοδήποτε νεκρό δεν έχω θέσει ούτε θέλω, ούτε θα θέσω.

 

Με τη λέξη νεκρός, εννοώ και το πνευματικά ανενεργός, όπως ο κάθε προσκολλημένος στη μία και μοναδική αλήθεια.

 

Δεν έχω τίποτα να αναμένω από την κηδεία του οποιοιδήποτε, εκτός βέβαια από τον να τον βάζουν στη βιτρίνα για 3 ημέρες και να κλείνουν τα σχολεία για κάποιον που πρέσβευε το δογματισμό.

 

Στο προηγούμενο ποστ μου, δήλωσα πως δε θέλω να εξευτελισθεί ο θάνατος ενός συνανθρώπου μας παρά την προσωπική μου απέχθεια (προς αδιαφορία) που έτρεφα για το πρόσωπο του, αλλά η προσπάθεια αγιοποίησης και ανάδειξης της σημαντικότητας του οποιουδήποτε για να αλλάξει το αντικείμενο συζήτησης της καθημερινότητας και επίδειξη χρήσης μίας εσωτερικής αλήθεια του καθενός είναι τουλάχιστον ενέργειες κατάπτυστες, έστω και αν χρησιμοποιούνται από τους (ίσως και καλά) υποστηρικτές του.

 

Ωστόσο αν επιμείνεις να μας λες για τις απαντήσεις που θα δωθούν την πέμπτη, μπορώ να σε παραπέμψω σε απαντήσεις που είχε δώσει ο ίδιος όταν ήταν εν ζωή./

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Τετραήμερο εθνικό πένθος για το θάνατο του Αρχιεπισκόπου Χριστόδουλου κηρύχθηκε στη χώρα με Κοινή Υπουργική Απόφαση που δόθηκε στη δημοσιότητα από το υπουργείο Εσωτερικών ενώ αργία θα είναι η ημέρα της κηδείας. Σύμφωνα με το πρωτόκολλο η κηδεία θα γίνει με τιμές εν ενεργεία πρωθυπουργού."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ήμαρτον,σίριαλ το έχουνε κάνει.Βάλτε σταρ βγένει ο πρέκας και τσεκάρετε επίσης τη μουσική που παίζει backround.

 

Α επίσης κάποιος που μίλησε για την κηδεία και για τον κόσμο που θα έρθει και και και....σιγά να πούμε τι είναι ? Συναυλία ? ή κάνα ματς ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...