Προς το περιεχόμενο

Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος


MrSeanKon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά ήμαρτον,σίριαλ το έχουνε κάνει.Βάλτε σταρ βγένει ο πρέκας και τσεκάρετε επίσης τη μουσική που παίζει backround.

 

Α επίσης κάποιος που μίλησε για την κηδεία και για τον κόσμο που θα έρθει και και και....σιγά να πούμε τι είναι ? Συναυλία ? ή κάνα ματς ??

 

Αχαχαχα, έτσι όπως το κάνανε τί είναι; Το μόνο που μένει ακόμα να δούμε είναι κατά τη διάρκεια της κηδείας να πουλάνε κουκλάκια του Χριστόδουλου, έτσι για να προφυλάσσουνε από το κακό χεχε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 625
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Γμτ είμαι μακριά και δεν πιάνω star. Πάντως ετοιμαστείτε όλοι σας, πάρτε ποοπ-κορν, μπύρες και πίτσες και καθήστε μπροστά απ' την τηλεόραση. Σε λίγο θα αρχίσουνε τα μαύρα κοράκια... εχμ, οι παππάδες ήθελα να πω, να πλακώνονται για τη διαδοχή. Ε ρε γέλια :lol: :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ειλικρινή μου συλλυπητήρια σε όσους πενθούν σήμερα την κοίμηση του Αρχιεπισκόπου κ. Χριστόδουλου. Συλλυπητήρια σε πιστούς, συγγενείς, φίλους και τανκς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ήμαρτον,σίριαλ το έχουνε κάνει.Βάλτε σταρ βγένει ο πρέκας και τσεκάρετε επίσης τη μουσική που παίζει backround.

 

Στον alpha έβαλε Judas Priest (το Before the Dawn) προς τιμήν του Χριστόδουλου :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με τον Καταστατικό Χάρτη της Εκκλησίας της Ελλάδος καθήκοντα τοποτηρητού προβλεπόταν να αναλάβει ο μητροπολίτης Λαγκαδά κ. Σπυρίδων, ο οποίος από όλα τα μέλη της Ιεραρχίας έχει τα πρεσβεία της Αρχιεροσύνης. Επειδή είναι ασθενής ο εν λόγω ιεράρχης μπορεί να δηλώσει κώλυμα, οπότε θα έπρεπε να αναλάβει ο μετά από αυτόν μητροπολίτης Κιλκισίου, ο οποίος επίσης είναι ασθενής. Ο επόμενος στα πρεσβεία ήταν μητροπολίτης Λευκάδος και Ιθάκης κ. Νικηφόρος, ο οποίος όμως εκοιμήθη και αυτός το πρωί της Δευτέρας.

 

Δεν ξέρω τι παίζει, αλλά νοιώθω την ανάγκη να ευχαριστήσω κάποιον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά, να πω ότι, πέρα από τις προσωπικές απόψεις που μπορούμε να έχουμε για κάθε άτομο, δεν τιμά κανέναν να χλευάζει τον θάνατο κάποιου.

Από εκεί και πέρα, η κριτική δεν πιστεύω ότι δείχνει ασέβεια προς τον νεκρό. Ίσα ίσα, μου τη δίνει η τεράστια υποκρισία. Όταν ήταν ενεργός, τα κανάλια τον έκραζαν κατ'επανάληψη. Μόλις αρρώστησε και έγινε συμπαθής -σχεδόν- σε όλους, λόγω της ασθένειάς του, άρχισαν όλοι να εξυμνούν "το θάρρος", "την αξιοπρέπεια" κτλ. και τώρα να τονίζουν πόσο φαντάστικός αρχιεπίσκοπος ήταν. Οι ίδιοι.

 

Τέλος πάντων, ας είναι ελαφρύ το χώμα, που λένε. Όσο για τα περί "τιμών αρχηγού κράτους", είναι άλλος ένα θεσμός που έχει ευτελιστεί στην Ελλάδα εδώ και χρόνια, όχι για τον Χριστόδουλο. Και μια που τίθεται και το θέμα του είδους της κηδείας, επειδή στην ιστορία μένουν όλες οι επιλογές που κάνει κανείς, ένα έχω να πω. Μεγάλε Χατζιδάκι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι οι παπαδες κοιμουνται και ο υπολοιπος κοσμος πεθαινει? :-(

 

Δεν θυμαμαι πιο καναλι ηταν, αλλα ακουσα και το Personal Jesus σε βιντεακι αφιερωμα στον νεκρο...:confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να σ αφήνει αδιάφορο κάτι δεν μπορώ να το καταλάβω.Όταν έχουμε ένα αμφιλεγόμενο πρόσωπο με τεράστια απήχηση(θετική κ αρνητική) πρέπει και εσύ να πεις τη γνώμη σου.Δλδ δεν έβρεξε και βράχηκαν τα απλωμένα ρούχια της γειτόνισσας και δε σε νοιάζει, απεβίωσε ένας άνθρωπος ο οποίος είχε μαζί του 1-1,5 εκ πιστούς που στήριζαν κάθε απόφαση του.Αρα ήταν σημαντικό πρόσωπο για το κράτος.Εσείς οι υπόλοιποι πόσους έχετε να σας ακολουθούν, τον εαυτό σας και τη γυναίκα σας:mad:.Αυτός είχε ολόκληρο κόσμο από πίσω του.

 

Τιμές αρχηγού κράτους αποδίδονται σε κάποιον που θεωρείς ότι συμβάλλει στην συγκυβέρνηση αυτού του κράτους (για μένα).Αρα ο Χριστόδουλος επηρέαζε αποφάσεις(γιατί και πως άλλη ώρα), άρα ήταν σημαντικός

 

Και δεν κατάλαβα παίζει τπτ που δεν έκανε "αντίσταση" στην επταετία?Η ο Σεραφείμ ήταν στο Προβοκατσείο?

 

Για τα της διαδοχής από Παρασκευή καλύτερα.:X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει ρε παιδιά, "θεος 'χωρέστον" (δεν ξέρω πως γράφετε, sry...) τον άνθρωπο, αλλα εντάξει, ούτε ο πρώτος είναι, ούτε ο τελευταίος που έφυγε... Όλη μέρα τώρα αυτό θα ακούμε? Όποιο κανάλι και να βάλεις εκτός του ΣΚΑΙ "παίζει Χριστόδουλο"... Έλεος πια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
[...]

απεβίωσε ένας άνθρωπος ο οποίος είχε μαζί του 1-1,5 εκ πιστούς που στήριζαν κάθε απόφαση του.

[...]

Αυτός είχε ολόκληρο κόσμο από πίσω του.

 

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι οι ορθόδοξοι χριστιανοί αυτής της χώρας στήριζαν κάθε απόφασή του; Μήπως απλώς εκδήλωναν τον αυτονόητο σεβασμό για τον προκαθήμενο της εκκλησίας τους;

 

[...]

Εσείς οι υπόλοιποι πόσους έχετε να σας ακολουθούν, τον εαυτό σας και τη γυναίκα σας :mad:.

Σωστά, τα πάντα είναι θέμα πλειοψηφίας. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά εμένα, αναφερόμενουν και αναφέρομαι στον Χριστόδουλο Παρασκευαΐδη με το ονοματεπώνυμό του. Όπως και σε κάθε πολίτη της χώρας, του οποίου τυχαίνει να γνωρίζω το πλήρες όνομά του.

 

Η χρήση του ονοματεπωνύμου δεν είναι υποτιμητική αλλά μάλλον τιμητική. Άλλωστε είναι γνωστό τοις πάσι ποιοί επαγγελματίες κάνουν χρήση μόνον του μικρού τους ονόματος...

 

Παρακολουθώντας το μισανθρωπικό και αντιXριστιανικό σου ύφος/μένος, στο νημα αυτό (αλλα και σε πολλά αλλα στα παρελθόν)

έχω να πω ότι ντρέπομαι που ένα άτομο σαν εσένα έχει οριστεί από τον owner του site ως super moderator..

Αντι να ασχολεισαι με το αντικειμενο για το οποιο οριστηκες, εχεις επιδoθει σε μια διαρκη προπαγανδα που φτανει στα ορια του προσηλυτισμου...

δικαιουσαι τον πληρη οικτο μου.

Σου προτείνω μια πιο εμπορική θέση: θα σου ταίριαζε γάντι η θέση του προεδρου του ακροαριστερού κόμματος ΣΥΡΙΖΑ..έχετε ΑΚΡΙΒΏΣ τις ίδιες εμετικές "ιδεολογιες".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ειλικρινή μου συλλυπητήρια σε όσους πενθούν σήμερα την κοίμηση του Αρχιεπισκόπου κ. Χριστόδουλου. Συλλυπητήρια σε πιστούς, συγγενείς, φίλους και τανκς.

 

κανε παρεα με τον Χρισοστομο της ζακυνθου να ταυλαντιζετε παρεα σημερα

 

στα σοβαρα τωρα...νομιζω οτι ο χριστοδουλος εχει γραψει την δικη του ιστορια στην εκκλησια για αλλους αντιπαθης οπως στον μοντερατορα μας για αλλους συμπαθης.σιγουρα παντως ηταν μια εντονη προσωπικοτητα με πολυπλευρη δραστηριοτητα(ορθα κατ εμε)τετοιους ηγετες θελουμε και εχει αναγκη η κοινωνια.η εκκλησια επι των ημερων του απεκτησε φωνη και προσπαθησε να ερθει σε επαφη με την νεολαια.RIP λοιπον σε ενα πολυ ΜΕΓΑΛΟ θρησκευτικο ηγετη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακολουθώντας το μισανθρωπικό και αντιXριστιανικό σου ύφος/μένος, στο νημα αυτό (αλλα και σε πολλά αλλα στα παρελθόν)

έχω να πω ότι ντρέπομαι που ένα άτομο σαν εσένα έχει οριστεί από τον owner του site ως super moderator..

Σου προτείνω μια πιο εμπορική θέση: θα σου ταίριαζε γάντι η θέση του προεδρου του ακροαριστερού κόμματος ΣΥΡΙΖΑ..έχετε ΑΚΡΙΒΏΣ τις ίδιες εμετικές "ιδεολογιες".

 

Συμφωνώ με τον paredwse 200% . Είμαι Χριστιανός Ορθόδοξος, αλλα δεν νιώθω ότι έχω καμία απολύτως σχέση με τον Χριστόδουλο, ούτε και πάω σχεδόν ποτέ στην Εκκλησία... Συγκεκριμένα, με νευρίαζουν τόσο πολύ τα εκκλησιαστικά, που εν μέρη συμφωνούσα με τις "γνωστές" αφίσες... Δεν θέλω βέβαια να επεκταθώ πολιτικά, αλλά σε κάθε περίπτωση έχεις άδικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...