Προς το περιεχόμενο

Aσύρματο δίκτυο και PcAnywhere


N_Pellas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά. Έχω διαβάσει διάφορα στα φόρουμς αλλά δε μπόρεσα να βρώ μια ολοκληρωμένη απάντηση για τον προβληματισμό μου.

Έχω 2 Η/Υ έναν σε κάθε όροφο.

Λόγω κατασκευής δεν περνά το ασύρματο σήμα (περνά μόνο στο ακριβώς από κάτω δωμάτιο που δεν είναι το επιθυμητό μέρος ) οπότε θα χρειαστεί να βάλω ένα ρούτερ ρέιντζμάξ της νέτγκίαρ.

Αυτό που θέλω να με βοηθήσετε να κάνω είναι τα εξής:

Και στους 2 υπολογιστές υπάρχει ασύρματη κάρτα νέτγκίαρ WT311 (νομίζω) :ο))

1ον Υπάρχει το μόντεμ ρούτερ σπίνττάτς 585i v6 ασύρματο

2ον το ρούτερ ρέιντζμάξ της νέτγκίαρ.

3ον οι δύο ασύρματες κάρτες που αναφέρω πιο πάνω.

Ερώτηση: Πώς θα κάνω τις ρυθμίσεις ώστε ο 2ος υπολογιστής να συνδέεται μέσω του 1ου και να μπαίνει στο ιντερνέτ αλλά και να μπορεί να δουλέψει το PC ANYWHERE . Πώς να κάνω δηλαδή τις ρυθμίσεις TCP/IP ; Να συνδέσω τον 1ο υπολογιστή με εθερνέτ ή με την ασύρματη κάρτα; Χρειάζονται και οι 2 κάρτες;

Είναι εφικτό να δουλέψει και τοπικό δίκτυο ή είναι προτιμότερο μόνο το PCANYWHERE που είναι και πιο γρήγορο (έτσι πιστεύω τουλάχιστο)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια βοήθεια .

 

Νίκος

Διάβασα και αυτό( Υπόμνημα: Οδηγός δημιουργίας ασύρματου & ενσύρματου δικτύου ) αλλά δε βλέπω πουθενά να λέει ότι μοιράζονται κα σύνδεση ιντερνέτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Εχω και εγω παρομοιο προβλημα. Εχω δυο η/υ και θελω απο τον εναν να χειριζομαι τον αλλον. εχω ηδη 2 προγραμματα Symantec pcAnywhere και Radmin Viewer 3. Μπωρει καποιος να πει αναλυτικα πως να κανω την εγκατασταση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λίγα & συνοπτικά λογάκια τα επόμενα είναι οτι ακριβώς χρειάζεσε για να λειτουργήσεις το Symantec pcAnywhere

 

1. Install Symantec pcAnywhere και στους 2 Η/Υ

2. Κάνε Update το Symantec pcAnywhere

3. Άνoιξε το Symantec pcAnywhere

4. Πάτα στην κονσόλα το Hosts

5.Και επέλεξε την επιλογή απο δεξιά Network, Cable, DSL

1. 6. Ανoίγοντας το Network, Cable, DSL θα σου ζητηθεί να δόσεις κάποιο Username & Password ώστε να μπορείς να κάνεις connect.

^ Αυτά και στους 2 Η/Υ

 

Τώρα ότι αφορά την χρήση του Η/Υ που είναι σε άλλο δωμάτιο & το πώς θα συνδεθείς διάβασε αυτά που ακολουθούν.

 

 

1. Άνoιξε το Symantec pcAnywhere

2. Πατα Quick Connect

3. Στην λίστα δεξιά θα σου βγάλει & τους 2 Η/Υ που τρέχουν το Host αρχείο

4. Ξεκίναει το connect

5. Θα σου ζητήσει Username & Password τα δίνεις & όλα είναι οκ, μπορείς να χρησιμοποιείς. τους Η/Υ

 

Οδηγίες από τον χρήστη Zhen-Xlogic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ'ευχαριστω. Επιτελους το εγκατεστησα!!!

 

Να σε ρωτισω και κατι αλλο.

Για να συνδεσω τωρα τον Η/Υ μου με αυτον ενος φιλου μου μεσω ιντερνετ γινεται? με το pc anywhere? Αν ναι πως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιδια διαδικασία, την ΙΡ του, την δική σου ... ότι έκανες και στα δικά σου, απλά παίζεις πιο μακριά δεν αλλάζει κάτι... ότι έκανες σπίτι σου το κάνεις και με.... Αυστραλία

Να εγκαταστήσει και αυτός όμως το ΡCAny....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγκαθιστωντασς το pc anywhere στο δικτυο μου δε μου ζητηθηκε καμια IP και ολα κομπλε. Τωρα στη συνδεση με τον φιλο μου πια IP θα βαλω? Εχω μια IP Address η οποια αλλαζει καθε φορα που μπαινω, εχω μια Gateway IP Address και την 192.168.0.1 η οποια πρεπει να ειναι του δικτυου. Μπορεις να μου πεις τι παιζει με τις IP γιατι δε μπανιζω και πολλα. Σ'εχω τρελανει, σ'ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...