Προς το περιεχόμενο

αγορα seagate 500 GΒ


-WISE-

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 230
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

@petros:το λεω μωρε γτ μου κανε εντυπωση που οι 500αρηδες ειναι τοσο φθηνοι.οπως ειπε και ενας φιλος πριν μερικες σελιδες,ποτε προλαβανε να φθηνηνουν τοσο πολυ?

 

@giomil:μιλας απο προσωπικη πειρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@petros:το λεω μωρε γτ μου κανε εντυπωση που οι 500αρηδες ειναι τοσο φθηνοι.οπως ειπε και ενας φιλος πριν μερικες σελιδες,ποτε προλαβανε να φθηνηνουν τοσο πολυ?

 

και εγώ το φοβάμαι αυτό..

μάλλον προσφορές..αλλά ποιος ξέρει..

δεν μπορεί όμως ο 320 να είναι πιο ακριβός από τον 500...

κάτι δεν μου αρέσει,εκτός και αν βάζουν σα μονάδα μέτρησης τα 5 χρόνια της seagate

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως βαζουν σαν μοναδα το στοκ που εχουν στους seagate?η τα ελλατωματικα κομματια?ποτε δεν 3ερεις δυστυχως...

απλα ρωταω γτ σκεφτομαι να τον παρω σε καμια 15αρια μερες.να κοιταξω 1-2 τιμες,να μου πειτε και σεις γνωμες και μετα.μην παω ξαφνικα και τραβαω τα βυζι@ μου! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιός 320 ειναι πιό ακριβώς απο ποιόν 500άρη?

 

Να συγκρινουμε ιδια μαρκα στο ιδιο κατάστημα.

οχι seagate με wd, και Πλαισιο με Μεδιαμαρκτ.

 

Καθε μάρκα έχει κατ' αρχην ενα "όνομα" στην αγορά και το πληρώνεις. δικαιολογημένα ή όχι δεν εχει σημασία.

Σχεδον πάντα οι seagate ειναι ακριβοτεροι απο wd, maxtor, samsung.

(ασχετα αν τωρα η maxtor ανήκει στη Seagate εδω και 2 χρονια. Εχουν αναστήσει τώρα τη μαρκα "Μαξτορ", για home user γκάμα ).

 

και αναμεσα στα καταστήματα, μην συγκρινουμε. Το Μεδιαμαρκετ κατα κανονα ειναι ακριβότερο του Πλαισιου & E-shop, Eκτός απο τα είδη που βάζει στο εβδομαδιαίο διαφημιστηκό. Παρομόιως και με Κωτσόβολο. Αυτα ειναι κράχτες για να πας στο καταστημα.

η μαγκια ειναι να αγοράσεις τον κράχτη και να βγεις απο το κατάστημα χωρις τίποτα αλλο :devil: .... αν αντέχεις :fear:

 

o Κωτς εχει τον Lacie 500, 89e (lacie ειναι η θηκη. μεσα ο δισκος ειναι seagate ή maxtor)

 

Συγκεκριmένα, αυτο το 500αρι Μαξτορ ειναι σε προσφορά απο όλους τον τελευταιο μήνα. παντου το εχω δει μεταξυ 85-90.

 

Πάντως αν θα τραβάς τα βυζιά σου, φιλε wise, δεν θα φταίει καμια εταιρεία και κανένα μαγαζί, και ειναι ασχετο με το αν θα πληρωσεις παραπάνω ή λιγότερα 5, 10, 15 ευρώ.

Ολοι οι δίσκοι χαλάνε, και οι εξωτερικοί πιο συχνά απο τους εσωτερικούς.

(γι αυτο σε ρώτησα προηγουμενως. Αν εχεις στο pc, σου κανεναν 80, 100, 250αρι, ..εκατο φορές καλυτερα να τον αντικαταστησεις με εσωτερικο 500αρι, και να βαλεις σε μια θηκη usb τον παλιό.)

Η μονη λύση ειναι αποθήκευση των ίδιων αρχειων σε 2 δίσκους. κοστίζει, αλλα ετσι ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και γω σε σκέψη είμαι για έναν εξωτερικό για back up αρχεία μέχρι να πάνε dvd.

όσο και αν χαλάνε οι δίσκοι και υπάρχει κίνδυνος για τα δεδομένα που χεις, άλλο τα 2 και άλλο τα 5 χρόνια.

το pc του αδερφού μου έχει ide 80 gb wd και ο δικός μου sata seagate 200 gb.

αν και έχουμε δίοκτυο για μεταφορά αρχείων,καλό είναι και ένας εξωτερικός για παν ενδεχόμενο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μεσα στα χριστουγεννα ψαχνομουν και εγω για εξωτερικο σκληρο και κατεληξα σε εναν mybook 500gb (w.d.).οι λογοι που με οδηγησαν σε αυτη την επιλογη ηταν δυο

1) wd 500 γρηγοροτερος απο seagate free agent 500

2) καπου ειχα διαβασει οτι μερικοι seagate free agent ειχαν ενα trojan

 

το μονο αρνητικο της wd εναντι στην seagate ειναι τα 3 χρονια εγγυηση (seagate δινει 5)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εγγύηση στους σκληρούς ειναι λίγο ενα ψυχολογικό placebo για να σου ελλατώσει την ανασφάλεια. Το βλέπετε, έτσι;

για να λές ε, "αφου ο Α δινει +2 χρονια απο τον ανταγωνιστή του, μαλλον ειναι πιο σιγουρος για το προιόν του, αρα καλυτερο".

 

Αν 2 χρόνια μετά την αγορά, τα φτύσει ενας 500άρης γεμάτος downloads, τι θα σου δώσουν?

ειτε εναν 500άρι (που σε 2 χρόνια θα κοστιζει... ποσο; 20 ευρώ; ),

είτε, αν δεν υπαρχουν πιά, τον μικρότερο δισκο της γκάμας τους τότε, πχ. αν ο μικρότερος ειναι τοτε στο 1 TB, (που μπορει να εχει τότε 50-100 ε)

Τον χρόνο που δαπάνησες για downloading μηνών ή ετών ποιος θα στον δώσει;

και αν δεν ειναι ταινιες/παιχνιδια, αλλα αρχεια εργασίας, εργασιες φοιτητή ή οικογενειακές φωτογραφίες; πηδάς ή δεν πηδάς; :shock: :shock:

 

εδώ εχει μια μελέτη του Google για τις βλάβες σκληρών που χρησιμοποιουν στους σερβερ τους ( 100.000 drives : pata, sata, 5400 kai 7200 rpm, απο 80 ως 400 γιγα, κατασκευης απο 2001+μετά )

σχολιασμός : arstechnica: Experts: No cure in sight for unpredictable hard drive loss

η μελέτη (pdf, πολυ τεχνικό jargon): Failure Trends in a Large Disk Drive Population

 

υπόψη, οτι οι περισσότεροι δισκοι της Google, λειτουργουν 24/7, αλλα σε καλύτερες συνθήκες απο αυτες που δουλευουν δισκοι ενος μέσου χρήστη στο σπιτι (ελεγχόμενες θερμοκρασιες σε server room, μηδεν μετακινησεις, συναρμολογήσεις και αποσυνδέσεις δίσκων, κλπ)

 

επισης, τα στοιχεία SMART, κυριως 4 variables, όταν υπάρχουν μπορει να δωσουν μια ένδειξη για το μέλλον, αλλα απο την άλλη το 56% των χαλασμένων τους δίσκων δεν ειχε δώσει κανενα alert σε αυτα τα 4 variables (scan errors, reallocation counts, offline reallocations, probational counts)

 

failurehd.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή βρε παιδιά εγώ που στους 3 δισκους wd ο ενας τα έπαιξε σε 1 χρόνο και ο δευτερος που έχω τώρα είναι έτοιμος να τα φτύσει πρέπει να έχω όσκαρ γκαντεμιάς...Και να φανταστει κανείς ότι ο 1ος μου σκληρός ένας fujitsu(9 χρόνια) ζεί και βασιλεύει. Ο δικός μου επόμενος σκληρός θα είναι seagate πάντως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα mybook δεν τα πολυεμπιστεύομαι όπως τα βλέπω..για να πω την αλήθεια.

 

@@ random @@ ( αφου ο Α δινει +2 χρονια απο τον ανταγωνιστή του, μαλλον ειναι πιο σιγουρος για το προιόν του, αρα καλυτερο". )

σωστό αυτό που είπες και για να πω την αλήθεια κάπως έτσι το σκέφτομαι, απλά δεν θα το έχω γεμάτο downloads αλλά σαν προσωρινή λύση αποθήκευσης. θα υπάρχουν ίσως κάποια και στο pc μου.

 

 

@@ telis_tse η αγορά γενικά οτιδήποτε είναι κορώνα γράμματα.

μπορεί να τύχει στον καθένα.

όσο όμως μεγαλύτερη εγγύηση και να έχει όμως τόσο το καλύτερο, γιατί και 20 ευρώ να έχει πάει ο 500 gb γιατί να τα δώσεις,ενώ μπορεί να σε κρατήσει η εγγύηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποτε συμφωνα με την ερευνα οι πιο πολλοι τα φτηνουν στον τριτο χρονο ε?μαλλον μαγκες με οποια κριτιρια και να επιλεξεις εναν σκληρο κανεις δεν σου εγγυαται απολυτως τπτ!!!

και συμφωνω απιστευτα με τον random!φαντασου να κλασει ο 500αρης οταν τον εχεις φουλ.ποιος 8α σου δωσει πισω τα αρχεια σου?εγω το λογο που 8ελω τον 500αρη ειναι αφενος γτ εχει γεμισει ο 150ρης μου (εσωτερικος)και αφεταιρου γτ σκεφτομαι να κανω φορματ και καπου πρεπει να περασω τα αρχεια μου.σε dvd 150 γιγα ειναι λιγο χλωμο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποτε συμφωνα με την ερευνα οι πιο πολλοι τα φτηνουν στον τριτο χρονο ε?μαλλον μαγκες με οποια κριτιρια και να επιλεξεις εναν σκληρο κανεις δεν σου εγγυαται απολυτως τπτ!!!

και συμφωνω απιστευτα με τον random!φαντασου να κλασει ο 500αρης οταν τον εχεις φουλ.ποιος 8α σου δωσει πισω τα αρχεια σου?εγω το λογο που 8ελω τον 500αρη ειναι αφενος γτ εχει γεμισει ο 150ρης μου (εσωτερικος)και αφεταιρου γτ σκεφτομαι να κανω φορματ και καπου πρεπει να περασω τα αρχεια μου.σε dvd 150 γιγα ειναι λιγο χλωμο...

 

για το format οκ, τα μεταφέρεις.

αλλά καλό είναι γενικά να μην έχεις πολύ γεμάτο ένα δίσκο..

σιγά σιγά 2 dvd τη μέρα..

βάλε 1-2 dual layer και καθάρισες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λες ε?ρε συ εχω μονο 20 γιγα ελευθερο... μλκια?

σκεφτομαι να κανω το εξης: περναω στον εξωτερικο αυτα του εσωτερικου και μετα το φορματ ξανα κανω τραμπα!και αφηνω παιχνιδια,προγραμματα και π@π@ριες στον εξωτερικο ωστε και να χαθουν μπορω να τα ξαναβρω.(τλχ πιο ευκολα απο τοσα γιγα τραγουδιων,βιντεο ταινιων κ.λ.π. καλη ιδεα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν αγοράζεις εσωτερικό δίσκο? Πιο γρήγορα θα κάνεις την δουλειά σου λόγω ταχύτητας.

Εκτός και αν τον χρειάζεσαι για μεταφορά αρχείων και μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...