Προς το περιεχόμενο

Περιεργο σβησιμο και κολλημα pc


TrackM@steR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικα και με αλλαγη οθονης μετα απο 4 μερες μου το ξαναεβγαλε το προβλημα.Το μονο προβλημα μου ειναι οτι δεν μπορω να βρω αλλη καρτα PCI express για να δοκιμασω.Αυτο που με προβληματιζει ειναι οι περιοδοι που εμφανιζεται το προβλημα.Λειτουργησε τωρα για παραδειγμα 4 μερες χωρις να κολισει και στο ξαφνικο παλι μου το ξαναπεταξε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης εχω παρατηρησει οτι σε παιχνιδια μεσα κατα την αλλαγη γραφικων και σκηνων στην μεση της οθονης εμφανιζονται κυματα και οταν ειμαι στα windows στην αριστερη καθετη γραμμη φαινεται σαν ραδιοκυματα.Δεν ειναι σταθερη.Μηπως παιδια πρεπει να κανω καμια ρυθμιση η' εχει προβλημα η καρτα γραφικων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν στο έκανε παλιά στο παιχνίδι, κάτι ή με τους οδηγούς της κάρτας γραφικών παίζει ή με την κάρτα. Έχεις κατεβάσει τους τελευταίους οδηγούς της κάρτας γραφικών; Ή αν είναι σε safe mode κάνε απεγκατάσταση αυτούς που έχεις και πέρασέ τους ξανά. Επίσης με το Everest μπορείς να δεις τη θερμοκρασία της κάρτας γραφικών σου αν είναι μεγάλη Αν δε δοκιμάσεις με άλλη κάρτα δε μπορείς να είσαι σίγουρος. Κάποιος φίλος σου δε μπορεί να μην έχει για να τη δοκιμάσεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καρτα γραφικων χρησιμοποιώντας το προγραμμα GPU caps viewer μου βγαζει θερμοκρασιες απο 41 μεχρι και 47C.Ειναι μεγαλες θερμοκρασιες η΄ κανονικες?Επισης εχω ξαναπει η καρτα γραφικων μου δεν ειναι ενσωματωμενη και δυστυχως δεν μπορω να βρω pci express να δοκιμασω μιας και ολοι εχουν AGP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσο αφορά τη θερμοκρασία,άσε τα διαγνωστικά,και απλά μετά από κάποιες ώρες (1-2) "αδράνειας" του υπολογιστή(μην τρέχεις κάτι δηλαδή),κλείστον και απλά ακούμπα την κάρτα...Αν έχει τάση να υπερθερμαίνεται,είτε δεν θα μπορείς να την ακουμπήσεις-είτε θα "καίει" πολύ,έστω και αν μπορείς να την πιάσεις...Αν δεν υπάρχει "θέμα",απλά θα σου φανεί "πολύ ζεστή"....

Κάτι είχαμε πει και για τoν ήχο που οου βγάζει,να τον τσεκάρεις-σύμφφωνα με τη μητρική σου-να δεις τί αναφέρει....Δεν μας απάντησες κάτι....

Αν θέλεις,κάνε τον κόπο και παν' την σ' ένα μικρό μαγαζί,και ζήτα να στη δοκιμάσουν...Ίσως μάλιστα να μην σου ζητήσουν καν κάτι για 1 τέτοια "εξυπηρέτηση"..

(η κάρτα σου ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ να έχει πρόβλημα,έστω κι αν δεν σου δείχνουν κάτι "ζόρικο" τα διαγνωστικά,κι αν ακόμα δεν "καίει"...Δηλαδή δεν είναι απαραίτητο το "ζόρι" της να είναι η θερμοκρασία....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα εντοπίζεται κυρίως σε 2 σημεία.

 

1. Το κλασικό για το σβήσιμο που μας περογράφεις είναι ασυμβατότητα οδηγών της κάρτας γραφικών με τα Windows. Πιο συγκεκριμένα το "ΙNT13" οδηγία στο BIOS, έχει να κάνει συνήθως με το κολημά σου. Ψάξε για νέους οδηγούς και δοκίμασε λίγες ώρες ή μέρες.

 

2. Το δεύτερο σημείο είναι καθαρά ηλεκτρολογικό και έχει να κάνει με στατικό φορτίο που βρίσκεται πάνω στο βύσμα της οθόνης σου. Εάν έχεις κλασικό CRT (D-SUB 15) αυτό είναι ένα σύνηθες φαινόμενο και λύνεται απλά ακουμπώντας τα δακυλά σου πάνω σε κάθε Pin.

 

Εάν δε λυθούν τα προβήματά σου προφανώς η οθόνη έχει πρόβλημα με τον εσωτερικό επεξεργαστή της ή το πυροβόλο ηλεκτρονίων, κάτι που θεωρώ βέβαια αδύνατο γιατί όλοι οι καθοδικοί - εάν έχεις τέτοια οθόνη- εάν χαλάσουν, απλά δεν ανάβουν. Εάν πάλι έχεις TFT - LCD μπορεί ο επεξεργαστής της να παρουσιάζει κόλημα και τα φαινόμενα είναι απροσδιόριστα...

 

Για τελευταία φορά έλεος με τα άτομα που εκτοξεύουν αντιλήψεις άσχετες με το περιεχόμενο και θίγουν καθημερινά τον επιστημονικό χώρο της πληροφορικής και των μηχψανικών.

Παρακαλώ μην μπερδεύεται τον κόσμο.

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα εντοπίζεται κυρίως σε 2 σημεία.

 

1. Το κλασικό για το σβήσιμο που μας περογράφεις είναι ασυμβατότητα οδηγών της κάρτας γραφικών με τα Windows. Πιο συγκεκριμένα το "ΙNT13" οδηγία στο BIOS, έχει να κάνει συνήθως με το κολημά σου. Ψάξε για νέους οδηγούς και δοκίμασε λίγες ώρες ή μέρες.

 

2. Το δεύτερο σημείο είναι καθαρά ηλεκτρολογικό και έχει να κάνει με στατικό φορτίο που βρίσκεται πάνω στο βύσμα της οθόνης σου. Εάν έχεις κλασικό CRT (D-SUB 15) αυτό είναι ένα σύνηθες φαινόμενο και λύνεται απλά ακουμπώντας τα δακυλά σου πάνω σε κάθε Pin.

 

Εάν δε λυθούν τα προβήματά σου προφανώς η οθόνη έχει πρόβλημα με τον εσωτερικό επεξεργαστή της ή το πυροβόλο ηλεκτρονίων, κάτι που θεωρώ βέβαια αδύνατο γιατί όλοι οι καθοδικοί - εάν έχεις τέτοια οθόνη- εάν χαλάσουν, απλά δεν ανάβουν. Εάν πάλι έχεις TFT - LCD μπορεί ο επεξεργαστής της να παρουσιάζει κόλημα και τα φαινόμενα είναι απροσδιόριστα...

 

Για τελευταία φορά έλεος με τα άτομα που εκτοξεύουν αντιλήψεις άσχετες με το περιεχόμενο και θίγουν καθημερινά τον επιστημονικό χώρο της πληροφορικής και των μηχψανικών.

Παρακαλώ μην μπερδεύεται τον κόσμο.

 

Ευχαριστώ!

 

Εχω βαλει τους τελευταιους drivers αλλα το προβλημα ξαναεμφανιστηκε.Επισης απο οθονη μιας και το ανεφερες εχο TFT-LCD.Σαν να διαβασα καπου παρομιο προβλημα με αλλες αναφορες και προταθηκαν οι παρακατω λυσεις.

1.Να ελλατωσω με το Rivatuner τον χρονισμο της καρτας(ειναι στα 700/1900) και να το παο 600/1800.

2.Μηπως φταιει ο adaptoras που εχω στην συνδεση καρτας γραφικων με οθονη.Η οθονη βγαζει απο αναλογικο σε αναλογικο και χρειαζομαι adaptora για να συνδεθει με την καρτα.Η καρτα μην με ρωτησετε δεν εχει αναλογικη θυρα.Περιμενω καλωδιο που να βγαζει κατευθειαν σε ψηφιακο μπας και παιζει κατι τετοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...