Προς το περιεχόμενο

προτάσεις για Ιδιωτική ασφάλεια Ζωής /ΥΓΕΙΑΣ


neXTgen

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και στις τράπεζες ισχύει αυτό γιατί το έχω κάνει και όταν ρώτησα για να παρώ τα λεφτά που έχω καταθέσει σε ένα συνταξιοδοτικό διαπίστωσα πως θα έπερνα αρκετά λιγότερα από αυτά που είχα καταθέσει όποτε δεν συμφερε να τα μετακινήσω .

 

Δεν κατάλαβα. Η τράπεζα θα σου έδινε πολύ λιγότερα ή η ασφαλιστική;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 181
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν κατάλαβα. Η τράπεζα θα σου έδινε πολύ λιγότερα ή η ασφαλιστική;

 

Η τράπεζα. Εχώ ένα πρόγραμμα με διάρκεια 10 έτη. Στα 4 κοντά αποφάσισα να πάρω τα λεφτά που είχα στο συγκεκριμένο πρόγραμα και να τα καταθέσω σε ένα άλλο προγραμμα που νόμιζα ότι έχει καλύτερη απόδοση. Οταν ρώτησα για το αν μπορώ να τραβήξω τα λεφτά που είχα καταθέσει η τράπεζα είπε πως μπορούσα αλλά τα λεφτά που τελικά θα έπαιρνα ήταν τελικά λιγότερα από αυτά που είχα καταθέσει μέχρι εκείνο το σημείο και τελικά δεν το διέκοψα το προγραμα γιατί δεν με συνφερε.Νόμίζω (χωρίς να είμαι απολύτος ή ειδικός) πως αυτά τα προγραμάτα συνταξιοδοτικού τύπου αποδίδουν στη λήξη τους και έαν αποφασίσεις να φυγείς νωρίς έχεις χασούρα. Τούλαχίστον αυτο που έχω εγώ. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω γιατί κάποιος θα προτιμούσε μια τράπεζα αντί μιας ασφαλιστικής για μακροχρόνια αποταμίευση?

Μήπως γιατί οι τράπεζες έχουν πρόσβαση σε περισσότερες επενδύσεις???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλ.πληρωνετε κ καθε μηνα στο κρατικο συστημα υγειας+συνταξης κ θελετε να πληρωνετε κ στα ιδιωτικα...

ενδιαφερον κινησεις

Kοίτα έαν μπορείς καλό είναι να το κάνεις.:-)Οσο αφορά θέματα υγείας εγώ που είμαι στο ικα μια εξέταση αίματος ήθελα να κάνω και πήρα ραντεβού μετα από 20 μέρες και μόνο πρωι. Απο την ιδιωτική ασφάλιση πήγα στην ΒιοΪατρική την επόμενη το απογεύμα ( ουτε να φευγω από την δουλεία μου ούτε τίποτα ) και καθάρισα και τα αποτέλεσματα μου τα έστειλαν με φαξ στο σπίτι! Τώρα σε θέματα συνταξιοδοτικού όσα μπορείς να μαζέψεις μπροστά σου θα τα βρείς με δεδομένο ότι δεν ξέρεις τι ξημερωνει όσο αφορά ασφαλιστικό κτλ κτλ. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως γιατί οι τράπεζες έχουν πρόσβαση σε περισσότερες επενδύσεις???

 

Τι εννοείς? δλδ υπάρχει περίπτωση τράπεζα να σου δώσει παραπάνω τόκο σε καταθετικό λογαριασμό επειδή πήγαν καλά οι επενδύσεις? δε νομίζω.

 

Και τέλος αν μιλάμε για επενδύσεις μέσω αμοιβαίων, το 99% των αποταμιευτικών/συνταξιοδοτικών συμβολαίων των ασφαλιστικών τα χρήματα τα επενδύουν μέσω αμοιβαίων (επιλογής του πελάτη συνήθως με εξαίρεση τα εγγυημένης αποδόσης).

 

edit: Αμοιβαίο = θεσμικός επενδυτής στις περιπτώσεις ασφαλιστικών/αντασφαλιστικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Παιδιά το θέμα είναι οτι και να κάνεις ιδιωτική ασφάλιση το κρατικό ταμείο ΔΕΝ το γλυτώνεις!Στην ουσία μετά θα πληρώνεις για 2 ταμεία και το 1 ξέρεις σίγουρα οτι καλύτερα να τα έκαιγες τα λεφτά σου.Αμ πως θα πληρώσεις 2 ασφαλιστικά ταμεία με ένα μισθό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι έτσι ακριβώς.

Πάντα λαμβάνουμε υπόψιν το δημόσιο ταμείο .

Η ιδιωτική λειτουργεί συμπληρωματικά, εκεί που το ταμείο δεν καλύπτει πλήρως τις ανάγκες μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά το θέμα είναι οτι και να κάνεις ιδιωτική ασφάλιση το κρατικό ταμείο ΔΕΝ το γλυτώνεις!Στην ουσία μετά θα πληρώνεις για 2 ταμεία και το 1 ξέρεις σίγουρα οτι καλύτερα να τα έκαιγες τα λεφτά σου.Αμ πως θα πληρώσεις 2 ασφαλιστικά ταμεία με ένα μισθό?

 

Η ουσία είναι ότι αν σου τύχει κάτι(χτύπα ξύλο) και νταλαβεριστείς με τα δημόσια νοσοκομεία τα λεφτά που θα δώσεις ΔΕ τα γλιτώνεις...και αν νομίζεις ότι είναι πολλά 150-200 ευρώ το χρόνο (κάρτα νοσηλείας μέσες άκρες για άτομο περίπου 30 ετών) σκέψου πόσα πολλά θα σου φανούνε τα κάποια χιλιάδες ευρώ που αναγκάζεται να πληρώσει κάποιος αν του κάτσει κάτι σοβαρό.

Τα ταμεία έχουν μεγάλα κενά και λάβετε υπόψη επίσης ότι ο ιατρικός πληθωρισμός τρέχει σε ρυθμούς πολλές φορές και πενταπλάσιους + απο τον κανονικό πληθωρισμό και τα ταμεία δε έχουν τιμολόγια δεκαετίας 70'...τη διαφορά ποιός λες να την πληρώνει στο τέλος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ουσία είναι ότι αν σου τύχει κάτι(χτύπα ξύλο) και νταλαβεριστείς με τα δημόσια νοσοκομεία τα λεφτά που θα δώσεις ΔΕ τα γλιτώνεις...και αν νομίζεις ότι είναι πολλά 150-200 ευρώ το χρόνο (κάρτα νοσηλείας μέσες άκρες για άτομο περίπου 30 ετών) σκέψου πόσα πολλά θα σου φανούνε τα κάποια χιλιάδες ευρώ που αναγκάζεται να πληρώσει κάποιος αν του κάτσει κάτι σοβαρό.

Τα ταμεία έχουν μεγάλα κενά και λάβετε υπόψη επίσης ότι ο ιατρικός πληθωρισμός τρέχει σε ρυθμούς πολλές φορές και πενταπλάσιους + απο τον κανονικό πληθωρισμό και τα ταμεία δε έχουν τιμολόγια δεκαετίας 70'...τη διαφορά ποιός λες να την πληρώνει στο τέλος?

 

Αν είναι όσα λές έχουμε και λέμε.Περίπου 500 ευρώ μια καλή ασφάλεια για το αυτοκίνητο και άλλα 200 περίπου για υγεία (μπορεί και 300) έχεις -1 μισθό στο χρόνο....+ Αυτά που χάνεις σε φόρους κτλ .Τέσπα δεν μου φαίνεται κ τόσο έξυπνη κίνηση από οικονομικής άποψης.Γιατί πάνω στην ανασφάλεια επενδύουν οι ασφαλιστικές κ από τι έχω ακούσει σου βγάζουν το λάδι για να μην πληρώσουν οι περισσότερες.Λες κι εσύ δεν τις πλήρωνες πόσο καιρό.Καλύτερα να εύχεσαι να μην σου συμβεί τίποτα παρά να πληρώνεις και να εύχεσαι να τα πληρώσουν οι απατεώνες τις ασφαλιστικής.Γιατί αυτούς που τα παίρνουν κ ΔΕΝ πληρώνουν στους απατεώνες τους κατατάσσω.Αν άλλαζε το καθεστώς αυτό θα ήμουν λιγότερο καχύποπτος.Κ κάτι άλλο.Δηλαδή αν έχω ιδιωτική ασφάλιση όταν θα πάω στο νοσηλευτήριο δεν θα χρειαστεί να δώσω το κατιτίς παραπάνω στο γιατρό για να μην με πετσοκόψει,όπως γίνεται στο δημόσιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλ.πληρωνετε κ καθε μηνα στο κρατικο συστημα υγειας+συνταξης κ θελετε να πληρωνετε κ στα ιδιωτικα...

ενδιαφερον κινησεις

 

Α μπράβο. Εγώ εκεί θα ήθελα να εστιάσω. Γιατί ρε γαμώτο δε σου δίνει το κράτος τη δυνατότητα από τη στιγμή που δε θέλεις ΙΚΑ να μην το έχεις? Θα πρέπει σώνει και καλά να το πληρώνω για ανεπαρκείς υπηρεσίες? Τη προηγούμενη εβδομάδα πήγα στο νοσοκομείο με κολικό (πέτρα στα νεφρά) και μου κάνανε κάτι εξετάσεις και σήμερα πλήρωσα 50 ευρώ. Για εξετάσεις που έκανα στο νοσοκομείο στα έκτακτα. και να μη μιλήσω για το ΙΚΑ σαν ΙΚΑ. Εκεί θέλεις να κλείσεις ραντεβού για οφθαλμίατρο και το ραντεβού είναι σε 3 μήνες. Ήμαστε καλά? Το πιο σύντομο σε 2-3 βδομάδες. Τι πληρώνουμε μετά ρε παιδιά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλως η κακως, με τις δεδομενες οικονομικες συνθηκες η ιδιωτικη ασφαλιση αναφερεται σε αυτον που του περισσευουν και οχι σε καποιον αλλο. Παραυτα, ο καθενας μπορει να πάρει με λογικο κόστος μια απλή νοσοκομειακη κάλυψη για μια στραβη στιγμη.

 

Προσοχη μόνο στους ΟΡΟΥΣ. Πρωτα τους διαβάζετε και μετα υπογράφετε... για να μην τρεφετε ψευδαισθησεις πως θα σας πληρωσουν οτι θελετε και μετα διαμαρτυρεστε. Θα σας αποζημιωσουν βάση των όρων του συμβολαιου. Τιποτα παραπανω, τιποτα παρακατω. Μην ακουτε τον μπατζανακι του θειου του ξαδερφου του περιπτερα και οτι δεν τον πληρωναν και τετοιες τριχες. Υπαρχουν συμβολαια αναλυτικα, τα οποια καμια πλευρα δεν μπορει να αρνηθει.

 

Προσωπικα, εχω ενα απλο νοσοκομειακο προγραμμα τουλάχιστον να μην φαω στην μαπα τα δημοσια νοσοκομεια και τις τριτες θεσεις (7-8 ατομα στο θαλαμο, κλπ)... και αμα χρειαστει να φυγω εξωτερικο, να το κανω χωρις να παρακαλαω κανενα ταμειο...

 

Επίσης κάτι ακόμα για ανακριβειες που διαβασα στο τοπικ αυτο. Ο ασφαλιστικός συμβουλος δεν ειναι ο ασφαλιστης σας... Ασφαλιστης ειναι η εταιρια και αυτη ειναι η υπευθυνη για τις αποζημιωσεις. Ο Ασφαλιστικος Συμβουλος ειναι απλα διαμεσολαβητής και δεν του πεφτει λόγος για το ποσα λεφτα θα πάρετε (αν ειναι να αποζημιωθειτε). Δουλεια του ειναι να σας ενημερωσει και να σας καθοδηγησει στο σωστο προγραμμα, και να σας ενημερωσει για ορους και εξαιρεσεις αυτων. Τιποτε παραπανω, τιποτε παρακατω...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Λυπάμαι ειλικρινά για αυτά που διαβάζω καθώς βλέπω οτι είστε τελείως ανημέρωτοι, και έχετε σχηματίσει γνώμη μόνο απο αυτά που έχετε ακούσει δεξιά-αριστερά.

 

Προσωπικά δουλεύω στην Alico AIG Life στο τμήμα μηχανογράφησης. Κοινώς δεν είμαι πολιτής ασφαλειών αλλά ξέρω καλά το σκοπό και τις υπηρεσίες που προσφέρει η εταιρία στην οποία δουλεύω.

 

Για να μην πολυλογώ, η ιδιωτική ασφάλιση είναι μονόδρομος πλέον με αυτά που γίνονται στα δημόσια ταμεία.

 

Η Alico είναι η καλύτερη ασφαλιστική εταιρία παγκοσμίως! Και δεν το λέω αυτό για να παινέψω το σπίτι μου, αλλά ο ίδιος ο ασφαλιστικός χώρος το αναγνωρίζει αυτό.

 

Η εταιρία δεν είναι καθόλου απάτη και πάντα θα αποζημιώσει άμεσα τον πελάτη της. Τα συνταξιοδοτικά/υγείας προγράμματα είναι πολύ καλά και έχουν άριστη απόδοση. Τα λεφτά σας τα παίρνετε και με το παραπάνω πίσω!

 

Δεν έχετε παρά να ασχοληθείτε λίγο με το θέμα. Πάρτε και το site, μιλήστε με ένα κατάστημα και ζητήστε να σας επισκεφτεί ένας ασφαλιστής. Ο χρόνος που θα σας απασχολήσει, σίγουρα δεν θα είναι χαμένος.

 

Alico AIG Life

 

Δεν ξερω αν δουλευεις ακομα εκει αλλα ειναι ενα αξιο παραδειγμα του καλυτερα να μασας παρα να μιλας χααχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Δεν ξερω αν δουλευεις ακομα εκει αλλα ειναι ενα αξιο παραδειγμα του καλυτερα να μασας παρα να μιλας χααχ

 

Να σου δώσω μια τσιχλίτσα τότε;

 

Καταρχήν η AIG αντιμετώπισε πρόβλημα. Όμως λόγω του μεγέθους της εταιρίας, δεν γίνεται να κλείσει έτσι απλά. Για αυτό και η κρατική ενίσχυση από την FED.

 

Kατά δεύτερον, εδώ δεν επηρεάζει τίποτα. Η Alico είναι επικερδής εταιρία, και σύμφωνα με το νόμο οι ασφαλισμένοι είναι 100% καλυμμένοι μιας και υπάρχει δεσμευμένο ποσό για την κάλυψή τους. Και το συγκεκριμένο για την Alico, είναι 3 φορές παραπάνω από ότι χρειάζεται.

 

Σε τι γεύση την προτιμάς εξυπνάκια μου...;

Επεξ/σία από Sorath
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...