Προς το περιεχόμενο

προτάσεις για Ιδιωτική ασφάλεια Ζωής /ΥΓΕΙΑΣ


neXTgen

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Sorath - Όπως καταλαβαίνεις δεν είσαι και το πλέον αντικειμενικό άτομο σε αυτή τη συζήτηση, και ουσιαστικά, όχι μόνο δε προσφέρεις, αλλά έχεις μάθει και το ποίημα απ έξω.

 

Υ.Γ Και έχεις και ορθογραφία που βγάζει μάτια, το καλύπτει αυτό η ασφαλιστική σου;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 181
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αντικειμενικός δεν θα ήμουν αν η εταιρία άνηκε σε μένα, αν είχα μετοχές ή τουλάχιστον ήμουν ασφαλιστικός σύμβουλος. Το ότι δουλεύω όμως μέσα στην εταιρία, μου δίνει την δυνατότητα να γνωρίζω κάποια πράγματα παραπάνω. Το πόσο ποίημα είναι αυτά που λέω ή όχι, το μέλλον θα το δείξει.

 

Βέβαια, εν απουσία επιχειρημάτων, ασχολούμαστε με την ορθογραφία και ότι μου ξέφυγε ένα "μ" στο "καλυμμένοι". Αλλά, τι λέω; Εσύ βρίσκεις μεγαλύτερη προσφορά στο post του Cricket.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Sorath έχε δίκιο, μια ασφαλιστική δεν κλείνει έτσι (πόσο μάλλον η AIG), το πρόβλημα δεν είναι στην ασφαλιστική αυτή καθεαυτή αλλά στις αντασφαλιστικές. Εξάλλου άν παρατήρησατε κε Torath και Cricket, λουκέτο βαρέσανε τράπεζες και όχι ασφαλιστικές έτσι για να ακριβολογούμε.

 

 

ΥΓ

Αλήθεια μια και φαίνεται οι Έλληνες να τα ξέρουμε όλα καλύτερα και απο αυτούς που είναι επαγγελματίες στον κλάδο τους, είστε σίγουροι ότι τα λεφτά σας στη τράπεζα είναι εξασφαλισμένα απο π.χ. ένα κανόνι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον... το τι μπορει να αντιμετωπιζει η Alico στην Αμερική, δεν αφορά άμμεσα το εδώ παρακλάδι! Για να δραστηριοποιηθει μια ασφαλιστικη εταιρια στον Ευρωπαικο χώρο, πρέπει να πληρει καποιες προδιαγραφες, να τηρει αποθεματικά... στην ουσία να ειναι ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ οντότητα... και ελέγχονται γι αυτο!

 

Δεν υπάρχει λοιπον κατ' επέκταση κάποιος κίνδυνος για τους ασφαλισμένους. Κίνδυνος υπάρχει μόνο στο μυαλό όσον έχουν άγνοια της νομοθεσιάς γύρω απο την λειτουργία των ασφαλιστικων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά ο κόσμος νομίζει ότι είναι το ίδιο μία ασφ. εταιρεία ζωής με τα λαμόγια που φτιάχνουν εταιρείες ζημιών για να τσακίσουν την αγορά και μετά βαράνε διάλυση (Βλέπε Εγνατία).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Καλως η κακως, με τις δεδομενες οικονομικες συνθηκες η ιδιωτικη ασφαλιση αναφερεται σε αυτον που του περισσευουν και οχι σε καποιον αλλο. Παραυτα, ο καθενας μπορει να πάρει με λογικο κόστος μια απλή νοσοκομειακη κάλυψη για μια στραβη στιγμη.

 

Προσοχη μόνο στους ΟΡΟΥΣ. Πρωτα τους διαβάζετε και μετα υπογράφετε... για να μην τρεφετε ψευδαισθησεις πως θα σας πληρωσουν οτι θελετε και μετα διαμαρτυρεστε. Θα σας αποζημιωσουν βάση των όρων του συμβολαιου. Τιποτα παραπανω, τιποτα παρακατω. Μην ακουτε τον μπατζανακι του θειου του ξαδερφου του περιπτερα και οτι δεν τον πληρωναν και τετοιες τριχες. Υπαρχουν συμβολαια αναλυτικα, τα οποια καμια πλευρα δεν μπορει να αρνηθει.

 

Προσωπικα, εχω ενα απλο νοσοκομειακο προγραμμα τουλάχιστον να μην φαω στην μαπα τα δημοσια νοσοκομεια και τις τριτες θεσεις (7-8 ατομα στο θαλαμο, κλπ)... και αμα χρειαστει να φυγω εξωτερικο, να το κανω χωρις να παρακαλαω κανενα ταμειο...

 

Επίσης κάτι ακόμα για ανακριβειες που διαβασα στο τοπικ αυτο. Ο ασφαλιστικός συμβουλος δεν ειναι ο ασφαλιστης σας... Ασφαλιστης ειναι η εταιρια και αυτη ειναι η υπευθυνη για τις αποζημιωσεις. Ο Ασφαλιστικος Συμβουλος ειναι απλα διαμεσολαβητής και δεν του πεφτει λόγος για το ποσα λεφτα θα πάρετε (αν ειναι να αποζημιωθειτε). Δουλεια του ειναι να σας ενημερωσει και να σας καθοδηγησει στο σωστο προγραμμα, και να σας ενημερωσει για ορους και εξαιρεσεις αυτων. Τιποτε παραπανω, τιποτε παρακατω...

 

Καλησπέρα!

Διάβασα στο μήνυμα σου ότι έχεις κάνει ασφάλιση νοσοκομειάκης περίθαλψης και για το εξωτερικό αν χρειαστεί να φύγεις. Μπορείς να μου πείς με ποιά εταιρία; Με όσες έχω επικοινωνήσει μέχρι στιγμής δεν το καλύπτουν, εκτός αν σου προκύψει κάποιο πρόβλημα ενώ βρίσκεσαι στο εξωτερικό.

Ευχαριστώ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

Διάβασα στο μήνυμα σου ότι έχεις κάνει ασφάλιση νοσοκομειάκης περίθαλψης και για το εξωτερικό αν χρειαστεί να φύγεις. Μπορείς να μου πείς με ποιά εταιρία; Με όσες έχω επικοινωνήσει μέχρι στιγμής δεν το καλύπτουν, εκτός αν σου προκύψει κάποιο πρόβλημα ενώ βρίσκεσαι στο εξωτερικό.

Ευχαριστώ!!

 

Σχεδον ολες οι γνωστες ασφαλιστικες σε περιπτωση σε καλυπτουν και για νοσηλεια στο εξωτερικο και μαλλιστα μπορει να αυξησουν και το καλυπτομενο κεφαλαιο.

 

Ξερω πως ισχυει σιγουρα σε Interamerican & ING.

 

Ενδεικτικα δες εδω...

http://www.interamerican.gr/default.asp?pid=172&la=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κ ποσο πηγαινει το παραπανω πακετο?

δηλ.αν θες να κανεις μια εγχειρηση π.χ. διαφραγμα,χιαστο ή κατι πιο απλο να αφαιρεσεις σπιλο τι πληρωνεις περα απο το ετησιο πακετο?

ειδα οτι για νοσηλεια αναφερει συμμετοχη 1000-2000-10000ε.αυτο σημαινει οτι αν τα φαρμακα,αμοιβη γιατρου,εξετασεις κ νοσηλεια ειναι κατω απο το νουμερο που επιλεξεις σαν συμμετοχη τα βαζεις ολα απο την τσεπη σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Φίλε δες την περιπέτειά μου, που ακόμα συνεχίζεται λόγω δικαστικών διαδικασιών. Προς το παρόν δε βλέπω "φως", και πάρε τις αποφάσεις σου! http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=253714

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

απο προσωπικη εμπειρια θα σας ελεγα μακρια απο την ING,μεγαααααληηηηηη απατη , μακρια!!!! εθνικη και alico πιστευω ειναι οι πιο αξιοπιστες,οποιος θελει να μαθει λεπτομεριες και εχει ορεξη να διαβαζει ιστοριες με την ING ας μου πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά αν ασφαλιστείς στην ALico τότε αν πχ αρρωστήσεις ,αντί να πας σε κρατικό νοσοκομείο, πας σε ιδιωτικο, πχ Ιατρικό Αθηνών και δεν πληρώνεις παρά μόνο το 20%???

Πόσα λεφτά πληρώνεις για κάτι τέτοιο σε ένα ιδιωτικό νοσοκομείο???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα και από μένα αν και κάπως καθυστερημένα.Είμαι ασφαλιστής εδώ και 4 χρόνια.Η ουσία όλων αυτών των πραγμάτων που συζητήσατε είναι μία:ότι πάντα θα υπάρχουν οι 2 πλευρές.Σίγουρα θα υπάρχουν ικανοποιημένοι και σαφώς και δυσαρεστημένοι.Το θέμα είναι ότι το κακό το διαφημίζεις πολύ πιο εύκολα απ'ό,τι το καλό.Για μένα προσωπικά υπάρχουν καλές και κακές εταιρείες, καλοί και κακοί ασφαλιστές.Το πιο βασικό απ' όλα όμως είναι να κάνεις μια ασφάλιση σύμφωνα με τις ανάγκες σου!Κι όχι επειδή άκουσες ή είδες κάτι. Ο ειδικός σε αυτήν την μελέτη αναγκών είναι ο ασφαλιστής, άσχετα με το αν -τελευταία-έχει χαθεί ο ρόλος μας....και σε αυτό φυσικά φταίμε εμείς.Μια ασφάλιση λοιπόν,ας πούμε περίθαλψης(υγείας όπως λέτε) είναι εύστοχη και χρήσιμη σε ανθρώπους,οι οποίο θέλουν να συμπληρώσουν τις παροχές του Δημόσιου Φορέα τους,μια και όταν χρειάστηκαν κάποια νοσηλεία απογοητεύθηκαν.Αυτό δε σημαίνει όμως ότι στα Ιδιωτικά νοσοκομεία υπάρχουν κάποιοι μάγοι γιατροί οι οποίοι σε κάνουν αμέσως καλά.Το θέμα είναι ότι αυτοί οι άνθρωποι (οι ασφαλισμένοι) εξασφάλισαν και το ενδεχόμενο να μην μπορούν να πληρώσουν μια ειδική επέμβαση που πρέπει να γίνει για παράδειγμα στο εξωτερικό.

Η εμπειρία μου μου λέει το εξής:όσες φορές ακούτε:"δεν αποζημιώνεσαι ποτέ και τέτοια",είναι πρόχειρες διατυπώσεις,τις οποίες άκουσαν από κάπου και απλά για μένα χρησιμοποιούν σαν δικαιολογία για να δείξουν ότι ΑΥΤΟΙ είναι έξυπνοι και δεν "πετούν τα λεφτά τους". Και ρωτώ:"ωραία,να το δεχτούμε.Τι θα κάνεις φίλε μου αν το τάδε νοσοκομείο ζητήσει 100.000 για το παιδί σου και εσύ δεν τα έχεις;;;;Θα πουλήσεις το σπίτι;Το αμάξι;Τι;Θα δανειστείς;Ή μήπως δεν συμβαίνουν αυτά;Συμβαίνουν και παρασυμβαίνουν",λέω εγώ.Αν τώρα αυτά τα χρήματα δεν τα πάρεις....μάλλον δεν διάβασες κάτι καλά στο συμβόλαιο,ή καλύτερα εγώ,σου πούλησα κάτι που δεν το είχες τόσο ανάγκη.!Για να ολοκληρώσω:το πιο υγιές από όλα είναι να έχεις έναν επαγγελματία απέναντί σου. Ο οποίος θα σου πει όλη την αλήθεια,θα σου δώσει το κατάλληλο προϊόν κλπ κλπ.Και πιστέψτε με:ΥΠΑΡΧΟΥΝ αυτοί οι επαγγελματίες και είναι πολλοί!Στην τελική αυτό μας συμφέρει κι εμάς:ο ικανοποημένος πελάτης.

Τέλος,όσον αφορά την παραπάνω διατύπωση για τα συνταξιοδοτικά κι ότι ποτέ δεν παίρνεις τα χρήματά σου,σας πληροφορώ ότι και τα παίρνεις και πολύ μεγάλη αξία έχουν!Και αυτό το λέω εκ πείρας και αποδεδειγμένα σε όποιον θέλει,αρκεί φυσικά να το κάνει σε μια αξιόπιστη εταιρεία.Επίσης,για το άλλο που είπε κάποιος ότι αν κάποιος θέλει να επενδύσει τα χρήματά του,να μην τα δώσει σε ασφαλιστική....έχω να πω το εξής:Τι επένδυση μπορεί κανείς να κάνει με 50 ή 100 ευρώ το μήνα;Να ανοίξει κανένα μαγαζί;Να τα βάλει στην Τράπεζα;Δεν έχετε δει τι επιτόκια δίνουν;και μάλιστα προθεσμιακά!και στην τελική,ποιος σας μίλησε για επένδυση;Ο σκοπός είναι να μαζευτεί ένα κεφάλαιο και να συμπληρώσεις τη μικρή σύνταξη που θα πάρεις από το Δημόσιο κι όχι να βγάλεις εκατομμύρια....Αξιοσημείωτο είναι ότι αν πας να το κάνεις από μόνος σου κάποια στιγμή θα σταματήσεις,ενώ στην Ασφαλιστική και Ασφαλισμένος είσαι ότι ό,τι και να γίνει θα τα πάρεις,και αξία έχουν τα χρήματά σου μετά από χρόνια(κάποιες εγγυώνται γραπτώς) και θα είσαι υποχρεωμένος να το κάνεςι για το διάστημα που θα επιλέξεις,χωρίς νατο σταματήσεις.

Αυτά είχα να πω,φιλικά πάντα και χωρίς να θέλω να κατηγορήσω κανέναν.Απλά θεωρώ πως ως ασφαλιστής....έχω να πω κάτι.Να είστε όλοι καλά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...