Προς το περιεχόμενο

HELP PLS!!!!


doken1313

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θελω να εγκαταταστησω τα ubuntu 7.1 στο laptop μου και μου βγαζει συνεχως λαθος.ελεος δεν μπορω να καταλαβω για πιο λογο σιμβαινει αυτο απο την στιγμη που τα suse 10.3 εγκαθιστουνται κανονικα χωρις κανενα απολυτωσ προβλημα.Εχω δοκιμασει τα παντα, σε 1,2 partition, χωρις κανενα αλλο λειτουργικο,σε unpartitioned χωρο αλλα διστιχως τιποτα.Αν καποιος μπορει να βοηθησει θα το εκτιμησω απιστευτα.Εκει που εγω πιστευω πως βρισκεται το προβλημα ειναι πριν ξεκινησει η εγκατασταση βγαζει κατι γραμμες τοθ style : cannot allocate resource region 8 of bridge 0000:00:13.1

cannot allocate resource region 0 of device 0000:05:01.0

failled to allocate mem resource #6:10000@c0000000 for 0000:01:00.0

Τι γινεται??

Σε γενικες γραμμες ειμαι ασχετος με το σιγεκριμενο λειτουργικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ubuntu δεν βγαζει κανονικα κατι τετοιο. Μετα απο λιγες γραμμες loading στην αρχη, βγαζει το splash-screen με την μπαρα να πηγαινει περα-δωθε.

Για δες μηπως το cd δεν γραφτηκε καλα απο την επιλογη που δινει το ubuntu στην αρχη "Chack media..." και μετα κανε και ενα md5sum check στο .iso που κατεβασες να εισαι σιγουρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα δοκιμασα και τα 2 οπως επισης δοκιμασα να τρεξω το cd σε αλλο Η/Υ οπου τα κανει εγκατασταση κανονικα.Δεν μπορω να καταλαβω!!Αν μπορεις κανε post ενα link εδω να το ξαμακατεβασω,αν και δεν νομιζω γιατι το εχω κατεβασει 3 φορες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από αναζητήσεις στο google για παρόμοια μυνήματα λάθους φαίνεται πως υπάρχει κάποιο πρόβλημα (conflict ίσως) με κάποια κάρτα pci. Από hardware δεν ξέρω και πολλά...

Τελικά δε μας είπες όμως τι γίνεται; Ξεκινά η εγκατάσταση η κολλάει κατά το boot; Πάντως ότι σχετικό με μηνυμα λάθους θα βοηθούσε. Μια ιδέα είναι να βγάλεις ή να απενεργοποιήσεις τίποτα pci κάρτεσ ή συσκευές.

Το οτι το suse δούλεψε ενώ το ubuntu όχι, οφείλεται σε διαφορετικό kernel μάλλον.

 

(τώρα είδα πως πρόκειται για φορητό). Τι μοντέλο είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον κοιτα.Βαζω cd, ξεκιναει να το διαβαζει και με βγαζει στο menu του O.S. μετα μολις παταω start or install κσεκιναει να φορτωνει Kernel και μετα μαυρη οθονη, τα error που postara πιο πανωτην εικονα με την μπαρα που πιγαινοερχεται και στο τελος μαυρη ο8ονη, με καποια χιονακια στην μεση σαν γραμμη (κατι σαν εναλλασσομενο κυμα σκεψου που αναβοσβυνει), και αυτο ηταν.Πριν που ειχα και τα xp μεσα πριν κολλισει μου εβγαζε και την ο8ονη log out των win xp πριν κολλισει εντελως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ξεκινά δοκίμασε να πατήσεις alt+f2 ,3 ,4 κτλ. Σε κάποιο από αυτά θα φαίνονται όλα τα μηνύματα του kernel. Δεν παίζει κανένα ρόλο πόσα και τι λειτουργικά συστήματα υπάρχουν εγκατεστημένα στον υπολογιστή. Κάτι με το hardware είναι, και όπως είδα το συναντούν κι άλλοι που έχουν ubuntu και ειδικά laptops.

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/linux-source-2.6.20/+bug/54294

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/linux-meta/+bug/159241

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως να παίζει κάτι και με το acpi. Δες αν υπάρχει τρόπος να περάσεις σαν όρισμα στο boot prompt κάποια επιλογή όπως π.χ. acpi=off ή κάπως έτσι. Δεν ξέρω πως γίνεται στο Ubuntu. Επίσης δοκίμασε από το bios να αλλάξει τις ρυθμίσεις για το acpi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με ACPI=OFF στο boot ψιλοενιωσε αλλα παλι δεν κανει εγκατασταση.Κολλαει λιγο πιο πριν.Καπου εκει παντως πρεπει να βρισκεται το problem.Καμμια αλλη ιδεα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...