Προς το περιεχόμενο

ποιος ειναι πιο δυνατος ?


geioannou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Dual Core E1200 (s775,1,6 GHz)

 

Intel P4 650 (3.40GHz)

 

εχουν 10 ευρω διαφορα, οποτε δεν ειναι θεμα τιμης αλλα ποιος ειναι πιο γρηγορος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρολο που ο ενας δουλευει στα 3,40 και ο αλλος στα 1,60 ?

ασχετα εαν ειναι ο ενας δυπυρινος....

 

και εγω την ιδια απορια εχω.αν και εψαξα στο google δεν βρηκα κατι.Ενταξει πιο γρηγορος ειναι αλλα ποσο 10% , 20% ή και παραπανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dual Core E1200 (s775,1,6 GHz)

 

Intel P4 650 (3.40GHz)

 

εχουν 10 ευρω διαφωρα, οποτε δεν ειναι θεμα τιμης αλλα ποιος ειναι πιο γρηγορος....

 

http://www23.tomshardware.com/cpu_2007.html

 

μπορει να μην εχει τον ε1200 εχει τον E2140 που ειναι στα ιδια χαρακτηρηστικα

 

παντως για μενα και οι 2 ειναι μουφα χαμενα λευτα για να τους αγορασεις τωρα πια:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντος δεν ρωτησα με σκοπο να παρει κανεις καποιο τετοιο μηχανημα, απλα περνωντας ενα Ρ4 στα 3,40 με 40 ευρο και μια μητρικη με 20 - 25 ευρο εχει φτιαξει κανεις ενα σουπερ 2ο μηχανημα για να τον εχει σερβερ η κατεβαστηρι η οτι αλλο θελει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντος δεν ρωτησα με σκοπο να παρει κανεις καποιο τετοιο μηχανημα, απλα περνωντας ενα Ρ4 στα 3,40 με 40 ευρο και μια μητρικη με 20 - 25 ευρο εχει φτιαξει κανεις ενα σουπερ 2ο μηχανημα για να τον εχει σερβερ η κατεβαστηρι η οτι αλλο θελει....

 

σωστος.για τετοια χρηση ειναι σουπερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντος δεν ρωτησα με σκοπο να παρει κανεις καποιο τετοιο μηχανημα, απλα περνωντας ενα Ρ4 στα 3,40 με 40 ευρο και μια μητρικη με 20 - 25 ευρο εχει φτιαξει κανεις ενα σουπερ 2ο μηχανημα για να τον εχει σερβερ η κατεβαστηρι η οτι αλλο θελει....

 

40 Ευρω εχουν κατι celeron επεξεργαστες ειναι λιγο δυσκολο να τους βρεις σε τετοια τιμη μονο σε κανα στοκ στο πλαισιο αλλα δεν 8α σου το συνηστουσα γιατι ειχα παει και εγω να παρω επεξεργαστει σε 478 και τα δοντακια του ηταν στραβα και τον πουλαγανε και 52 ευρω :fear: πριν ενα 3μηνο περιπου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που λεω για τα 40 ευρω (Intel P4 650 3.40GHz) ειναι σε προσφορα απο πλαισιο οχι απο stock !!!

πως σας φαινετε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www23.tomshardware.com/cpu_2007.html

 

μπορει να μην εχει τον ε1200 εχει τον E2140 που ειναι στα ιδια χαρακτηρηστικα

 

παντως για μενα και οι 2 ειναι μουφα χαμενα λευτα για να τους αγορασεις τωρα πια:-)

 

Οσο χαμενα λεφτα ηταν και ο Ε2160 μου που τον τρεχω στα 3.3ghz και ουσιαστικα ειναι πιο γρηγορος και απο 6750?

:rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο χαμενα λεφτα ηταν και ο Ε2160 μου που τον τρεχω στα 3.3ghz και ουσιαστικα ειναι πιο γρηγορος και απο 6750?

:rolleyes:

 

τρέξε ένα pi εκεί και θα σου δώσω και εγώ ένα όχι με 6750 αλλά με 4300 και θα δεις οτι είναι πιο αργός ο δικός σου ;) δεν είναι μόνο τα Ghz στο παιχνίδι....

 

 

Dual Core E1200 (s775,1,6 GHz)

 

Intel P4 650 (3.40GHz)

 

εχουν 10 ευρω διαφορα, οποτε δεν ειναι θεμα τιμης αλλα ποιος ειναι πιο γρηγορος....

 

για έναν server του κώλου ή κανένα κατεβαστίρι είναι καλύτερος ο E1200 και από άποψη κατανάλωσης και από ταχύτητας αλλά όπως και να έχει είναι ένας celeron οπότε μέχρι για pc γραφείου καλά είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο χαμενα λεφτα ηταν και ο Ε2160 μου που τον τρεχω στα 3.3ghz και ουσιαστικα ειναι πιο γρηγορος και απο 6750?

:rolleyes:

 

Για να καταλαβεις οτι ο 2160 ειναι χειροτεροτατος απο τον 6750 κοψτου το o/c για να δεις στα ποσα Ghz ειναι (γιατι μονο αυτο βλεπεις εσυ) αν παλι γουσταρεις να μην το κανεις δες και αυτα.

 

e2160:

Τεχνολογία Κατασκευής: 65 nm.

Front Side Bus: 800MHz.

Χρονισμός: 1.80 GHz.

Τοποθέτηση: Socket LGA775.

L1 Cache: 128ΚΒ(2 x 64KB) L1 cache.

L2 Cache: 1MB L2 cache.

Core Voltage: 1.35V.

 

και e6750:

Τεχνολογία Κατασκευής: 65 nm.

Front Side Bus: 1333MHz.

Χρονισμός: 2.66 GHz.

Τοποθέτηση: Socket LGA775.

L2 Cache: 4MB L2 cache

 

πιστευω εστω τα μαμησια χαρακτηριστικα να σε εκαναν να καταλαβεις ποιος ειναι καλυτερος αν οχι δεν παιζει να μπω στον κοπο να σου απαντησω!!!

 

οσο για το θεμα του geioannou καλυτερα για μενα να παρεις τον ε 1200 αν παλι δεν 8ες να κανεις αλλα πραγματα περα απο αυτα που αναφερεις τοτε παρε τον p 650

και με τους 2 μια χαρουλα 8α εισαι παντα γιαυτα που λες!!! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Απατη ειναι Intel P4 650 φιλε, το ρευμα που καταναλωνει για τις επιδοσεις του ειναι τραγικο. Παρε με 60? εναν Ε2140/Ε2160 η με κανα 90? κανα Ε4500 2ΜΒ L2, ο Ε1200 Celeron ειναι ποιο δυνατος απο τον P4 650 αλλα ειναι σα να συγκρινεις ΜΧ440 και ΤΝΤ2 πλεον!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλαβεις οτι ο 2160 ειναι χειροτεροτατος απο τον 6750 κοψτου το o/c για να δεις στα ποσα Ghz ειναι (γιατι μονο αυτο βλεπεις εσυ) αν παλι γουσταρεις να μην το κανεις δες και αυτα.

 

 

 

πιστευω εστω τα μαμησια χαρακτηριστικα να σε εκαναν να καταλαβεις ποιος ειναι καλυτερος αν οχι δεν παιζει να μπω στον κοπο να σου απαντησω!!!

 

 

 

Κακως μπηκες στον κοπο και να πεις αυτα που ειπες, γιατι ο τροπος που εκφραζεσαι ειναι πολυ προκλητικος

Λυπαμαι που θα σε δυσαρεστησω, αλλα η εμπειρια μου στους υπολογιστες, απο 8μπιτους που μαλλον ουτε σε φωτο δεν εχει δει η πεντιουμαναθρεμενη κουλτουρα σου, μπορει να με βοηθησει στο να κρινω ποσο μετρανε ή οχι τα mhz σε εναν επεξεργαστη ή το μεγεθος του waffle

Για αυτο λοιπον, συνεχισε να κανεις τον εξυπνο δασκαλο στα ατομα της ηλικιας σου plz

 

 

Vatos_locos, 17-18'' βγαζω στο superpi με 1Μ, και μαλιστα με πολυ μετριοπαθεις ρυθμισεις στις μνημες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...