Προς το περιεχόμενο

Κόψιμο-Ράψιμο DVD


ninos30

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω διάφορα DVD (πάνω από 15) από τα οποία θέλω να απομονώσω κάποιες σκηνές από καθένα από αυτά και να φτιάξω ένα καινούριο DVD.

 

H ερώτηση είναι αν μπορώ να το κάνω απ' ευθείας ή αν πρέπει να τα μετατρέψω πρώτα σε AVI (xvid/divx) και μετά ξανά σε DVD. Αν ναι παρακαλώ πείτε μου με πιο πρόγραμμα, έστω και όχι freeware.

 

Αν πρέπει να πάω στην δεύτερη λύση, για AVI->DVD θα χρησιμοποιήσω το ConvertXtoDVD. Για DVD->AVI να χρησιμοποιήσω το Gordian Knot? (παλιά χρησιμιποιούσα το XMpeg).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να κόψεις μόνο κεφάλαια, αυτό γίνεται με το CloneDVD2. Τα παραγόμενα τα ενώνεις στη συνέχεια με το DVD2One.

Δεν ξέρω αν το VirtualDub επεξεργάζεται VOB σε Direct Stream Copy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος* να πας Αθήνα-Σαλονίκη μέσω Κρήτης (DVD -> AVI -> DVD). Και φυσικά, υπάρχει πληθώρα freeware/open source προγραμμάτων για να τα καταφέρεις (όχι κάποιο all-in-one, όμως). Ενδεικτικά αναφέρω παρακάτω κάποια που μπορούν να βοηθήσουν σε μία τέτοια απόπειρα.

 

  • DVD Decrypter (ή DVDFab HD Decrypter για πολύ πρόσφατες προστασίες αντιγραφής): Για να «κατεβάσεις» στο σκληρό δίσκο το υλικό. Μάλιστα, αν για τα κομμάτια που σε ενδιαφέρουν, η αρχή και το τέλος τους συμπίπτει με αρχή και τέλος κεφαλαίων (chapters), με το 1ο μπορείς να πάρεις τα κομμάτια έτοιμα
  • DGIndex: Για εύκολα κοψίματα-ραψίματα (χωρίς να αφαιρούνται ενδιάμεσα τμήματα), διαχωρίζοντας ταυτόχρονα video και audio stream (πιθανόν να χρειαστεί για το επόμενο βήμα ή για DVD Authoring με εργαλεία που δέχονται lementary streams)
  • CutterMaran: Για πιο περίπλοκα-πολλαπλά κοψίματα-ραψίματα
  • DVDStyler/DVDforger/DVDAuthorgui/VideoDVDMaker/MuxMan/DVDBuilder: Για το στάδιο του DVD Authoring

 

Δες κι ένα σχετικό άρθρο στο Insomnia Wiki : [[MPEG1-2 κόψιμο-ράψιμο με freeware εργαλεία για Windows]], που ίσως βοηθήσει.

 

 

*Με μία εξαίρεση: Όταν θες να συνδυάσεις υλικό από DVD με διαφορετικές αναλύσεις και framerate. Π.χ. ένα PAL DVD (720x576@25fps) και ένα NTSC DVD ([email protected])

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ. Να ξέρετε είναι για "ιερό" σκοπό. Τα DVD είναι της παρέας από κάμερες άρα δεν έχουν κλειδώματα. Θέλουμε να φτιάξουμε ένα DVD από όλα αυτά για έναν φίλο μας που δυστυχώς δεν είναι μαζί μας πια, και να το δώσουμε στην μητέρα του.

 

Πιάνω δουλεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

virtual dub mod

ή gknot

ή dvdx

 

βάζεις αρχή και τέλος της σκηνής που θέλεις να ριπάρεις, και πέρνεις ένα κομμάτι avi.

 

το ίδιο για όλες τις σκηνές σε όλα τα dvd σου.

 

παίρνεις 10-15 avi πόσα είναι, και μετά με convertxtodvd τα κάνεις ένα όμορφο βίντεο dvd..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι με το dvdshrink δεν γίνεται η δουλειά αυτή που θέλει να κάνει το παιδί. ακόμη και να κάνεις τις σκηνές κομμάτια σε vob μετά δεν θα μπορέσεις να τα ενώσεις να τα κάνεις μια ταινία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος το ειπε αυτο?

φορτωνεις το 1ο dvd

πας reauthor

επιλεγεις start end frames

πατας backup και σωζεις την πρωτη σκηνη στο δισκο

συνεχιζεις ετσι με οσα θες σωζοντας τα σε διαφορετικο φακελο

 

ανοιγεις παλι το dvd shrink και πατας open files

επιλεγεις απο τον πρωτο φακελο που εσωσες και φορτωνεις απο το video ts το πρωτο βιντεακι

μετα στο reauthor επιλεγεις το main movie title1

apo to menou dvd browser πας στο δευτερο φακελο που εχεις σωσει και επιλεγεις την αλλη σκηνη ....

αφου φορτωσεις οσα θες πατας backup και ετοιμο το dvd

post-1431-129062959834_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Εχω και γω παρομοιο πρόβλημα.. ποιο παλια είχα ρωτησει και με βοηθησα (χρησιμοποιηση dvdfab και dvd shrink)

Αλλά τοτε ήθελα να κόψω απο ταινια.

Τώρα εχω αλλο προβλημα και θα ήθελα τα φωτα σας:

Εχω αρχειο mpeg4 και ργω πρόκειτε να κάνω παρουσίαση power point και μστα ενδιάμεσα θα βαζω κομμάτια απο το βιντεο..

προσπάθησα να ανοιξω το file μου με dvd shrink και δεν ανοιγει για να το δουλέψω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...