Προς το περιεχόμενο

τι χρειαζεται για να ανεβάσω μια ιστοσελιδα?


zenia_la

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν πήρα μια δουλειά σαν γραφίστρια να φτιάξω τη πρώτη μου ιστοσελίδα...Στο ΤΕΙ μαθαμε λίγη html αλλα δεν νομίζω οτι θα γίνει τοσο ωραια η ιστοσελίδα αν την κανω ετσι.

ΕΡΩΤΗΣΗ 1: Μπορώ να χρησιμοποιήσω το director?

ΕΡΩΤΗΣΗ 2: τΙ Χρειάζεται για να καταχωρηθεί η ιστοσελίδα στο διαδύκτιο? Πόσο κοστίζει ο εξοπλισμός και που τον βρίσκω?

 

Υ.Γ Παρακαλώ θέλω βήμα προς βήμα την διαδικασία ανεβάσματος της ιστοσελιδας...αν θέλετε βεβαια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΠΑΝΤΗΣΗ 1:

Μπορείς. Χρειάζεται όμως να υπάρχει εγκατεστημένος στον browser του χρήστη, ο Adobe Shockwave Player ώστε να μπορέσει να δει τη σελίδα. Εάν τελικά επιλέξεις το Director ή κάποιο άλλο αντίστοιχο s/w, θα πρέπει να προσέξεις το συνολικό μέγεθος του/των τελικού/ών αρχείου/ων που θα σχεδιάσεις. Η γνώμη μου είναι να μην ξεπερνά/ούν το 1Mb, ώστε να είναι εφικτό να πλοηγηθεί στο website και κάποιος ο οποίος δεν έχει την καλύτερη σύνδεση (<1Mbit). Δες σε ποιους απευθύνεται αυτός ο ιστοχώρος. Πολλές φορές δεν χρειάζονται όλες αυτές οι υπερβολές της κίνησης που προσφέρουν τα διάφορα σχεδιαστικά προγράμματα.

 

ΑΠΑΝΤΗΣΗ 2:

βήμα 1: Κατοχύρωση ονόματος (μέσω κάποια εταιρείας καταχύρωσης ονομάτων)

βήμα 2: Αγορά χώρου φιλοξενίας (web hosting)

--- Οι περισσότερες εταιρείες προσφέρουν τα δύο προηγούμενα βήματα σε ένα πακέτο. Το κόστος ποικίλει, υπολόγισε γύρω στα 100? ---

βήμα 3: Ανεβάζεις το website που έχεις φτιάξει μέσω κάποιου FTP manager (μπορείς να χρησιμοποιήσεις το CoffeeCup Free FTP, το οποίο είναι freeware) ή μέσω του Control Panel που σου παρέχεται από την εταιρεία web hosting.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΠΑΝΤΗΣΗ 2:

συμφωνω με τα βηματα αλλα η τιμη νομιζω ειναι καπως μεγαλη...

~17/2χρονια για ονομα

και

~2/μηνα για 50MB ή 4/μηνα για 200ΜΒ

 

δες http://www.cretaforce.gr ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΠΑΝΤΗΣΗ 2:

συμφωνω με τα βηματα αλλα η τιμη νομιζω ειναι καπως μεγαλη...

~17/2χρονια για ονομα

και

~2/μηνα για 50MB ή 4/μηνα για 200ΜΒ

 

δες http://www.cretaforce.gr ....

 

Η τιμή είναι πάντα ανάλογη του τί προσφέρει κανείς, καθώς επίσης σχετίζεται και με τις πραγματικές ανάγκες του πελάτη.

 

Ενδεικτικά, η τιμή των 100?, που προανέφερα, εμπεριέχει:

1. Tην κατοχύρωση ονόματος

2. 120Gb χώρο

3. 900Gb transfer

3. 20 MySql dbs

4. 100 POP3 e-mails + SMTP server + Webmail για να online έλεγχο

.... κ.ά. που απλά δεν έχει νόημα να απαριθμήσω.

 

Παρεμπιπτόντως, όποιος ενδιαφέρεται ας επικοινωνήσει με PM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν είναι ένα απλό site, έχεις δίκιο ότι είναι πολλά αυτά που παρέχονται. Αλλά αν κάποιος θέλει κάτι πιο advanced ή ακόμη και να χρησιμοποιήσει το χώρο ως online virtual HD, μαζί με hosting, πιστεύω πως παρά είναι μια χαρά η τιμή.

Δεν ήθελα να σε θήξω. Sorry, αν συνέβει κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...