Προς το περιεχόμενο

Καθαρισμός PC-Αντικατάσταση Chassis Fans


Arxidamos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοίπον, λόγω του ότι έχει μαζέψει αρκετή σκόνη το pc μου μέσα, θέλω να το καθαρίσω. Πως μπόρω να το κάνω αυτό χώρις να το...καταστρέψω;;:-). Αναφέρομαι κυρίως στο hardware, όχι στο κουτί.

Επίσης, θέλω να αλλάξω τα ανεμιστηράκια του κουτιού μου, έχω το Thermaltake Soprano (για όποιον τα γνωρίζει, εκείνα τα πορτοκαλί), όχι ότι δεν κάνουν δουλειά, αλλά λόγω...αισθητικής. Το θέμα όμως είναι ότι τα ανεμιστήρια δεν είναι συνδεδεμένα σε 4pin header, το καλώδιο οδηγεί σε έναν κονέκτορα,σαν να είναι μέρος του όμως. Δεν τα εγκατεστησα εγώ αλλά τα multirama, από όπου έβαλα το κουτί. Πως θα εγκαταστήσω τα καινούργια;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για την σκονη το καλυτερο ειναι να λυσεις ολα το pc εσυ και να καθαρισεις το κουτι στο μπαλκονι και μετα να τα ξανατοποθετησεις μεσα ολα παλι.

Αν δεν εισαι εξοικοιωμενος με ενα πιστολακη για τα μαλλια(στο κρυο)απο μακρια και με προσοχη.

 

Για τα ανεμηστερακια δωσε μια φωτο για την δεν πολυκαταλαβα τι εννεοεις(παντως στα περισσοτερα απλα τα ξεβυδωνεις απο το κουτι,αποσυνδεεις απο αντοπτορες/μολξ/μιτρηκες και με την ιδια διαδικασια(αλλα αναποδα)βαζεις το καινουργιο).

Ελπιζω να σε βοηθησα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με spray πεπιεσμένου αέρα μπορείς να καθαρίσεις το hardware στο κουτί. Ακόμη μπορείς και με μαλακό πινελάκι. Τα πορτοκαλί ανεμιστηράκια είναι στις 1000 στροφές. Πάρε ένα 14άρι για μπροστά και ενα 12άρι για πίσω στις 1500 στροφές. Αμα δεις οτι δεν ταιριάζει η τροφοδοσία υπάρχουν adaptors από 3Pin σε 4Pin και αντίστροφα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα χρησιμοποιήσω πεπιεσμένο αέρα (είναι ασφαλές έτσι; )

 

Ξέρω ότι σας μπέρδεψα με τα ανεμιστήρια, αλλά μπερδεμένος είμαι και εγώ:shock:.

Το κάλώδιο δεν καταλήγει σε ένα 4pin/3pin-header όπως είναι το φυσιολογικό, αλλά δεν έχει κατάληξη! Συνδέεται σε έναν connectόρα, όχι όμως σαν θυλικό με αρσενικό, αλλά σαν πχ να έχουν κόψει την κατάληξη (από το καλώδιο των ανεμιστηριών) και να το έχουν βάλει στον κονέκτορα... Σας κατόπισα περίπου :confused:;

Πως μπορώ να κάνω add εικόνες για να σας βοηθήσω περισσότερο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε θα πρέπει να κάνεις την αντίστροφη διαδικασία αν κατάλαβα τι εννοείς (που δεν κατάλαβα ακριβώς δλδ...), ψυχολογικό είναι το θέμα

για το καθαρισμό, αέρα - η καλύτερη λύση, εγώ έχω πιεστικό βέβαια τα spray δεν τα χω χρησιμοποιήσει αλλά νομίζω πως είναι ok

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιεστικο αερα??? πατε καλα ρε! να παει η σκονη σε καμια υποδοχη να τραβας τα μαλλια σου!

 

ακου φιλε καλο θα ειναι να ρουφας την σκονη και οχι να την απωθεις σε μερη που δεν φαινονται. με τη σκουπα του σπιτιου και ενα μικρο πινελακι θα κανεις καλη δουλεια. αν εχεις υπομονη λυσε τα ολα και χρησιμοποιησε την σκουπα και το πινελακι με προσοχη παντα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν όσον αφορά τον καθαρισμό, εντάξει τα ψιλοκατάφερα. Με το πιεστικό "οδήγησα" την σκόνη σε ένα σημείο και την σκούοισα. Μετά έβγαλα και την VGA με ένα πινελάκι, τον ανεμιστήρα και όλα οκ.

 

Όσον αφορά τους ανεμιστήρες τώρα, πείτε μου, επειδή είμαι καινούργιος εδώ, πως μπορώ να κάνω upload μια φότο για να σας δείξω την σύνδεση που έχουν τα ανεμιστηράκια μου; Κανονικά, έαν έχεις παράπανω από 1 ανεμιστήρα, που τους συνδέεις; Δεν είμαι και τόσο εξοικειωμένος με αυτά αλλά πρέπει να μάθουμε κάποτε :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιεστικο αερα??? πατε καλα ρε! να παει η σκονη σε καμια υποδοχη να τραβας τα μαλλια σου!

χαχα, δεν παθαίνει απολύτως τπτ, απλά κάντο και θα δεις, καταρχήν όπου και να πάει η σκόνη θα φύγει όταν ρίξεις σε αυτό το σημείο, αλλά που να πάει εντάξει μην τρελαίνεσαι, όλοι έτσι καθαρίζουν το pc τους αν θέλουν να γίνει καινούριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.imageshack.us > free registration, με email κλασσικά

απλά δώσε ένα άχρηστο email - δικό σου όμως που να μπορείς να μπεις - ή φτιάξε ένα άλλο γιατί μπορεί να σου στέλνουν spam

τώρα δεν ξέρω αν έχει δικό του χώρο το insomnia για αυτή τη χρήση για τα μέλη

από εκεί αφού κάνεις upload, διαλέγεις ένα link ανάλογα με το πως θες να φαίνεται στο forum - πράγμα που βλέπεις με την προεπισκόπηση

πχ μπορεί να βάλεις απλά το link, ή να βάλεις να φαίνεται η εικόνα κατευθείαν στο forum, ή να φαίνεται thumbnail κλπ τα γνωστά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...