Προς το περιεχόμενο

Καθαρισμός PC-Αντικατάσταση Chassis Fans


Arxidamos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ε ναι ρε φίλος που κολλάς :) Τα καινούρια μπαίνουν πάνω στην μητρική

 

Όταν λέτε θα μπαίνουν πάνω στην μητρική τι εννοείτε; Σε μένα ας πούμε έχει ένα Sys_fan (μια υποδοχή δηλαδή για ανεμιστήρα, η οποία δεν χρησιμοποιείται ακόμη). Κάτι τέτοιο;

Εκεί που κολλάω΄είναι στο πως θα αποσυνδέσω το καλώδιο από τον κονέκτορα (το άσπρο στην φοτο). Θα το τραβήξω; Και το καινούργιο που θα το βάλω; (Sorry για την επιμονή μου αλλά τώρα μαθαίνω και εγώ...:-) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν κατάλαβα καλά Αρχίδαμε έχεις την εντύπωση οτι η σύνδεση είναι ακριβώς εκει στο κυκλάκι που έκανες.

 

Στην ουσία το ασπρο πλαστικό που καταλήγουν τα καλώδια είναι 2 ενωμένα.

 

Ενα αρσενικό και ένα θηλυκό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκεί που κολλάω΄είναι στο πως θα αποσυνδέσω το καλώδιο από τον κονέκτορα (το άσπρο στην φοτο). Θα το τραβήξω; Και το καινούργιο που θα το βάλω; (Sorry για την επιμονή μου αλλά τώρα μαθαίνω και εγώ...:-) )

λογικα θα τραβηξεις το molex και αναλογα με τα προηγουμενα που σου ειπα εκει θα τα βαλεις τα fans

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προφανώς έχει συνδέσει και το αρσενικό και το ΄θηλυκό κάπου , γι' αυτό κόλλησε. Όχι μην το ξηλώσεις απλά τράβα το τετράπινο (το μεγάλο άσπρο πλαστικό) από τη μια άκρη και από την άλλη και ένωσε αυτά που θα μείνουν χωρίς να είναι συνδεδεμένα με κάτι άλλο. Εναλλακτικά μπορείς να το ξηλώσεις κι όλας για πιο brute εφέ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν όμως η μητρική έχει μόνο μια υποδοχή 3pin τα υπόλοιπα που θα μπουν;

Πέρα από αυτό, αν οι καινούργιοι ανεμιστήρες έχουν molex (δεν θυμόμουν τιν λέξη γι αυτό το είπα άσπρο :o) τότε συνδέονται κανονικά στο PSU όπως είπατε. Το θέμα είναι ότι στο συγκεκριμένο molex που συνδέεται το καλώδιο του ανεμιστήρα, το υπόλοιπα οδηγούν σε άλλα καλώδια του PSU, δηλαδή εαν βγάλω το μολεξ έτσι απλά, πρόφανως δεν θα λειτουργήσει τίποτα:confused: Δηλαδή τι ακριβώς κάναν στο multirama για εγκαταστήσουν τους ανεμιστήρες;:eek:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πούμε ότι θέλω να συνδέσω το συγκεκριμένο ανεμιστήρα, θα βάλω όμως 3, όποτε το 3pin αποκλείεται γιατί η μητρική μου έχει μόνο μια υποδοχή, πως θα τους συνδέσω;

 

Ποιοί είναι οι καλύτεροι; (άμα κατεφέρω να τους συνδέσω δηλαδή...:lol:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους υπόλοιπους θα πάρεις 3pin to 4pin αντάπτορες (αν δεν περιλαμβάνονται στη συσκευασία). Εναλλακτικά θα βγάλεις τα μολεξάκια από το κλιπ και θα συνδέσεις εκεί τα γυμνά καλώδια. Οτι θες κάνεις μην κολλάς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι τα SilenX (μάλλον τέτοιους θα πάρω, έκανα μια αναζήτηση εδώ και πολλοί λένε ότι είναι πολύ καλά) έχουν μέσα 3 to 4pin converter.

Αυτά που έχω τώρα απλώς τα τραβάω από το μολεξ έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...