Προς το περιεχόμενο

core 2 duo 3.16 or core 2 quad 2.4?


pmanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πόσες εφαρμογές εκμεταλλεύονται τον τετραπύρηνο?μπορεί κάποιος να μου τις αριθμήσει???και να μου πει και ποιες...πολύ λίγες είμαι σίγουρος....μονόδρομος η επιλογή του 8400 αυτή τη στιγμή...και όχι μόνο για ένα χρόνο....υπάρχει άτομο εδώ μέσα που τον έχει πάει στα 4....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
πόσες εφαρμογές εκμεταλλεύονται τον τετραπύρηνο?μπορεί κάποιος να μου τις αριθμήσει???και να μου πει και ποιες...πολύ λίγες είμαι σίγουρος....μονόδρομος η επιλογή του 8400 αυτή τη στιγμή...και όχι μόνο για ένα χρόνο....υπάρχει άτομο εδώ μέσα που τον έχει πάει στα 4....

 

ναι εχεις δικιο σε αυτο αλλα στον υπολογιστη σου δεν τρεχεις μονο μια εφαρμογη καθε φορα ετσι?

Δε μιλαω απολυτα καθως δεν εχω δει τετραπυρηνο στην πραξη απλα σου κανω αντιπολιτευση...LOL

 

Οποτε ειναι θεμα καθαρα προσωπικο αν θα παει καποιος σε διπυρηνο ή τετραπυρηνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχα ωραίος ο disqualified!!! επειδή εγώ έχω τον ε6850 και ο κολλητός μου έχει τον quadcore σε καθημερινές εφαρμογές όσα παράθυρα και ανοίξεις όλα τρέχουν μια χαρά και στους 2 επεξεργαστές και δε καταλαβαίνεις διαφορά(τουλάχιστον εμφανή).Βάλε ότι καίει αρκετά λιγότερο ''κάρβουνο'' χαχα και τη μεγάλη διαφορά τιμής-70 ευρά περίπου και να 0 8400....πάντως όποιον και να πάρει το σίγουρο είναι ότι δε θα μείνει δυσαρεστημένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχα ωραίος ο disqualified!!! επειδή εγώ έχω τον ε6850 και ο κολλητός μου έχει τον quadcore σε καθημερινές εφαρμογές όσα παράθυρα και ανοίξεις όλα τρέχουν μια χαρά και στους 2 επεξεργαστές και δε καταλαβαίνεις διαφορά(τουλάχιστον εμφανή).Βάλε ότι καίει αρκετά λιγότερο ''κάρβουνο'' χαχα και τη μεγάλη διαφορά τιμής-70 ευρά περίπου και να 0 8400....πάντως όποιον και να πάρει το σίγουρο είναι ότι δε θα μείνει δυσαρεστημένος.

 

εγω λεω να τους κανετε κοντρα τρεχοντας παραλληλα encoding, αποσυμπιεσεις αρχειων, εγγραφη dvd, και αναπαραγωγη HD υλικου ή ο,τι αλλο video εχεις διαθεσιμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

ναι ωραία όλα αυτά...αλλά θα φάνε ένα ωραιότατο "bottleneck" από τον σκληρό δίσκο και μετά θα αναρωτιούνται τι φταίει :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ωραία όλα αυτά...αλλά θα φάνε ένα ωραιότατο "bottleneck" από τον σκληρό δίσκο και μετά θα αναρωτιούνται τι φταίει :P

 

απαξιω να σου απαντησω... :P LOL ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω τον Q6600 πηρα για το μηχανημα που στηνω τωρα!;)

 

Να ρωτησω κατι το pac-man που θελω να παιζω 4 φαντασματακια δεν εχει? καλα δεν εκανα και πηρα με 4 πυρηνες??? :lol:

 

Περιμενω να μου ερθουν και 4 ντιμακια (4Χ1gb dd3 1600mhz) και να ερθει στην Ελλαδα η ASUS 3870x2 1GB με τα 4 DVI :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ωραία όλα αυτά...αλλά θα φάνε ένα ωραιότατο "bottleneck" από τον σκληρό δίσκο και μετά θα αναρωτιούνται τι φταίει :P

 

Έχεις μπει στο νόημα ;)

 

Τετραπύρηνος για να δουλέψει αποδοτικά θέλει πλάτες από σκληρούς, μνήμη και γενικά ότι περνάει απ' το northbridge lol. Καλό είναι να υπάρχει κι ένας user κάπου κοντά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

penryn, αν σε ενδιαφερει η

η τιμη

το fsb

η καταναλωση

η ποιοτητα των τρανζιστορ

οι θερμοκρασιες

το οverclockability

ο φορτος των υποσυστηματων

τα 45nm

 

πραγματικα με ενα τετοιο κομματι σαν τον 8400 σε αυτη την τιμη αραγε ποιος ειναι ο λογος να παρει καποιος 2 κολλημενους e6600

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δε μπορώ να καταλάβω, από τη στιγμή που βγήκε ο Ε8400 γιατί να πάτε σε Q6600. Έχει λέει 4 πυρήνες και στο μέλλον θα μπορεί να χρειάζονται.

Με την ίδια λογική, όταν σε 1 χρόνο θα είναι "απαραίτητοι" οι 4 πυρήνες, θα έχουν βγει 4πύρηνοι κλάσεις ανώτεροι του Q6600.

Εγώ σκέφτομαι το εξής. Αγορά Ε8400 με 170 ευρώ, γλιτώνοντας έτσι 70 ευρώ διαφορά και όταν είναι απραίτητοι παραπάνω πυρήνες, είτε σκάω άλλα 100(100+70 της διαφοράς) είτε πουλάω τον Ε8400 και παίρνω το value for money της εποχής εκείνης, όπως είναι ο Ε8400 σήμερα.

Διαφωνεί κανείς?

 

Σε ενα χρονο θα εχουν βγει οι 8πυρηνοι οποτε αν δεν βιαζεσε περνεις ενα Nehalem. Και αργοτερα 16πυρηνοι.. Εχουμε πει οτι αυτο δεν ειναι λογικη.

Το ζητημα δεν ειναι παντα αν ειναι κατι "απαραιτητο" το ζητημα ειναι τι θες να κανεις στον Η/Υ σου. Υπαρχουν πολλες φορες που ακομα και ενας διπυρηνος τα βρισκει δυσκολα σε θεματα multitasking και ακομα περισσοτερες που λες ασε θα κανω αυτη την απαιτητικη εργασια αργοτερα για να κοιταξω τωρα αυτο που θελω ή να παιξω. Με τον τετραπυρηνο αυτα ελαχιστοποιουνται οπως ξερεις. Ενας Q6600 με μια καλη αεροψυξη O/Cαρεται και στα 3.6-3.8GHz και παραπανω με νερακι ή εξωτικες ψυξεις.

Απο την αλλη καποιος που δεν αντιμετωπιζει τετοια προβληματα και τα θεωρει μη ουσιωδη ,τοτε σιγουρα καλα θα κανει να παρει ενα διπυρηνο (π.χ Ε8400) και να τον σκισει στο Ο/C (>4GHz)..Eιναι σιγουρο οτι θα παει αρκετα παραπανω απο ενα τετραπυρηνο. Η ακομα και stock να τον αφησει για την σημερινη εποχη ,στην πλειοψηφια των περιπτωσεων θα ειναι πιο γρηγορος σε παιχνιδια που ειναι το ουσιαστικο για καποιους.

Το ζητημα λοιπον δεν ειναι αν ο τετραπυρηνος ειναι απαραιτητος. Ειναι εαν θες να κανεις την ζωη σου πιο ευκολη και το PC σου πιο ευελικτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις μπει στο νόημα ;)

 

Τετραπύρηνος για να δουλέψει αποδοτικά θέλει πλάτες από σκληρούς, μνήμη και γενικά ότι περνάει απ' το northbridge lol. Καλό είναι να υπάρχει κι ένας user κάπου κοντά...

 

Εννοειται αυτο. Δεν ζητας απο ενα high end part να δουλευει απροσκοπτα με mid end parts.. ;)

Sata δισκους εχουν ολοι φανταζομαι. Περνεις και ενα e-sata bracket και βαζεις τον σκληρο σου εκει και τελειωσε. Οι μνημες ddr2 πλεον εχουν ξεφτιλιστει σε τιμες. Βαζεις και 4gb και τελειωσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

penryn, αν σε ενδιαφερει η

η τιμη

το fsb

η καταναλωση

η ποιοτητα των τρανζιστορ

οι θερμοκρασιες

το οverclockability

ο φορτος των υποσυστηματων

τα 45nm

 

πραγματικα με ενα τετοιο κομματι σαν τον 8400 σε αυτη την τιμη αραγε ποιος ειναι ο λογος να παρει καποιος 2 κολλημενους e6600

 

Mε αυτην τη λογική αξίζει να περιμένουμε λίγο ακόμα να πάρουμε τον τετραπύρηνο Q9450 που έχει και αυτά που δίνει ο Ε8400 και είναι και τετραπύρηνος..

διαφωνεί κανείς?

ακόμα απορώ αν κατα πόσο τα προγράματα σήμερα χρησιμοποιούν και τους 4 επεξεργαστές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοειται αυτο. Δεν ζητας απο ενα high end part να δουλευει απροσκοπτα με mid end parts.. ;)

Sata δισκους εχουν ολοι φανταζομαι. Περνεις και ενα e-sata bracket και βαζεις τον σκληρο σου εκει και τελειωσε. Οι μνημες ddr2 πλεον εχουν ξεφτιλιστει σε τιμες. Βαζεις και 4gb και τελειωσες.

 

εγώ που έχω ΑΤΑ δίσκους, και περιμένω Q9450, δεν θα με βαστάξουν :fear:;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ που έχω ΑΤΑ δίσκους, και περιμένω Q9450, δεν θα με βαστάξουν :fear:;;;

 

Φυσικα και θα κανεις την δουλεια σου. Απλα τα παιδια μιλησαν για "απαιτητικες" εργασιες και ειδικα οταν υπαρχει μονο ενας δισκος στον οποιο βρισκονται ολα και ειναι και PATA ή ενας εξωτερικος usb 2.0 ας πουμε τοτε σιγουρα δημιουργουνται προβληματα αποδοσης και περιοριζουν την αποτελεσματικοτητα του επεξεργαστη σου και συνεπαγομενα και του συστηματος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...