Προς το περιεχόμενο

Επιλογη Πολυμηχανηματος (HP, Epson, Canon)


Greek

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θελω να παρω ενα πολυμηχανημα και ψαχνωντας ψαχνωντας βρεικα 3 (τυχαιος) διαφορετικα πολυμηχανηματα.

 

HP PSC C5280

 

Canon MP520

 

Epson Stylus RX585

 

Με ενδιαφερει ποιο θα ειναι ποιο οικονομικο απο αποψη μελανιου. Ποιο ειναι ποιο συμφερων χρηση μελανιων, απο αυτα που εχει ο καθενας ?

 

Ο HP εχει 2 δοχεια, 1 αχρωμο και 1 ενχρομο. (Συνολο εχει 6 χρωματα).

O Canon εχει 4 δοχεια, 1 αχρομο και 3 ενχρωμα (Συνολο εχει 6 χρωματα).

Ο Epson εχει 1 αχρωμο και 5 εχρωμα (Συνολο εχει 6 χρωματα).

 

Δεν με νιαζουν και τοσο η ταχυτητα εκτυπωσης ουτε και η ποιοτιτα τοσο πολυ (ουσιαστικα φανταζομαι σιγα της διαφορες που θα εχουν). Καποια εξτρα χαρακτηριστικα που εχουν ειναι

 

HP => Εκτύπωση σε CD /DVD, Card Reader

Canon = > Card Reader

Epson => Εκτύπωση σε CD /DVD, Card Reader

 

Παντως με ενδιαφερει και η Εκτύπωση σε CD /DVD αλλα θα ηθελα και την αποψη σας για τον Canon. Παντως ο Epson ειναι ο ποιο ταχυτηρος σε εκτυπωσεις και στης συνδεσεις εκτως απο USB εχει και Bluetooth PictBridge, δηλαδη εχει και Bluetooth και βγαζεις κατευθειαν εκτυπωσης απο κηνιτο πχ ?

 

Αυτα και ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω και εγω την ιδια απορια αλλα για αλλα πολυμηχανηματα. αν μπορει καποιος να πει τη γνωμη του:

 

Ποιον απο τους 2 να πρoτιμησω? για οικιακη χρηση θελω. ποιος απο τους 2 θεωρειτε οτι εχει καλυτερα χαρακτηριστικα γιατι δεν μπορω να διαλεξω. αν μπορειτε να βοηθησετε (και γιατι) θα το εκτιμουσα.

 

MP610

y0l95540oyqulsqn0a99.jpg

 

MX700

rlqj9868ahuosqabt68p.jpg

 

Συγκριση:

zjpm0gcfpywuqs9hg606.jpg

 

Ευχαριστω... :-)

 

sorry για το off topic Greek :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οικονομία = Epson από πολλές απόψεις....

Στην Στουρνάρα αν μένεις Αθήνα βρίσκεις μελάνια και όχι απαραίτητα αναγεμισμένα σε εξευτελιστικές τιμές.Έχω φτάσει να ξοδεύω το πολύ 20? το χρόνο για μελάνια...

Τώρα αυτό με το bluetooth ακούγεται ενδιαφέρον.Αν γνωρίζει κανείς κάτι να μας πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον Epson τον συγκεκριμενο τον εχει κανεις να μας πει γενικα γνωμη και για το Bluetooth ?

 

Παντως ειμαι αναμεσα στον HP και Epson (Ο HP ειναι ποιο εμφανισημος ενω ο Epson ειναι ποιο γκουμουτσα αλλα αμα εχει και bluetooth τοτε εχει 1 συν)

 

Δεν ειμαι απο αθηνα, αλλα τα ρωτησω σε καταστημα που κανει επαναγεμισματα ποιο θα συμφερει περισσοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω πού θα καταλήξεις τελικά, πάντως προτείνω το πολυμηχάνημα που θα πάρεις να έχει ανεξάρτητα μελάνια. Συμφέρει οικονομικά να αλλάζεις μόνο το χρώμα που τελείωσε. Έχω τον HP3210 (http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/prodinfoCategory?lc=en&cc=gr&dlc=el&product=439488&) και το κάθε χρώμα κοστίζει 10 ευρώ (το μαύρο λίγο περισσότερα μιας και είναι μεγαλύτερο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε παλι εγω θα σου προτεινα το cannon γιατι θα σου παρεχει ποιοτητα και το βασικοτερο οικονομια...το hp ειναι ισως το πιο ποιοτικο απ τα 3 αλλα ειναι και το πιο κοστοβορο..μιλαω παντα σε περιπτωση που κανεις χρηση των γνησιων μελανιων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

iss pro το mx700 ειναι σαφως καλυτερη επιλογη το θεμα ειναι για τι χρηση το θες? επισης πες μας αν εισαι διατεθιμενος να δωσεις τα 70Ε που απαιτουνται για τη δευτερη επιλογη...κατα την γνωμη μου αν το θες για οικιακη χρηση και δεν σε ενδιαφερει το fax παρε το 1ο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για οικιακη χρηση. καλα το φαξ αστο, θα την βρω την ακρη. βλεπω ομως τον 610 να εχει πολυ καλυτερα χαρακτηριστικα απο τον mx700 και σε αναλυση εκτυπωσης αλλα και σε αναλυση σαρωσης. αυτα δεν μετρανε σε ενα πολυμηχανημα? τον 610 τον εχω βρει 180Ε και τον mx700 200Ε. τα 70Ε διαφορα που τα ειδες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...