Προς το περιεχόμενο

Wifi μέσω usb stick?


xpapias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά χαρά. Θα ήθελα να ρωτήσω αν ένα usb stick όπως το παρακάτω ( http://www.pixmania.com/gr/gr/320364/art/linksys/aiouooinao-usb-wifi-54-ma.html?srcid=7255&aftrack=TWpJMk1EczFNakE1OzEyMDE2NDg0Mzc7 ) αρκεί για να πάρω σύνδεση internet από ένα WiFi router.

 

Επιπλέον ο υπολογιστής μου έχει Windows XP. Ποιά διαδικασία θα χρειαστεί να ακολουθήσω για να ανιχνεύσω και τελικά να συνδεθώ σε κάποιο ασύρματο δίκτυο; Θα χρειαστεί να εγκαταστήσω ανάλογο λογισμικό ή προυπάρχει στα windows.

 

Τέλος θα με ενδιέφερε και η εμβέλεια ενός τέτοιου προϊόντος. Πχ, μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να πάρω σύνδεση από ένα router που βρίσκεται στον 2ο όροφο μιας μονοκατοικίας τη στιγμή που εγώ είμαι στο υπόγειο;

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εμβέλεια των συσκευών αυτών είναι περιορισμένη. Συνήθως μέσα στο σπίτι άντε και σε κανά γειτονικό διαμέρισμα. Για υπόγειο και δεύτερο όροφο χλωμό σε κόβω...

 

Αν στα Windows Xp έχεις και το Sp2 περασμένο ίσως να μην χρειαστείς οδηγούς. Για το συγκεκριμένο μοντέλο νομίζω ότι χρειάζεσαι και συμπεριλαμβάνονται μαζί με εκτεταμένες οδηγίες χρήσης. Σε κάθε περίπτωση η διαδικασία δεν είναι δύσκολη. Επίσης τα Windows λογισμικό που σε βοηθούν να εντοπίζεις ασύρματα δίκτυα και να συνδέεσαι με αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ειναι για desktop pc εγω 8α περνα pci καρτα αν ειναι για λαπτοπ 8a παιρνα pcmcia.η εμβελεις ειναι παντα κατι το σχετικο εξαρτατε απο εμποδια και διαφορα τετοια .εχω δει να παιζει και 2 οροφους κατω αλλα εχω δει να μην παιζει ουτε εναν οροφο.περνας το cd μετα το κουμπωνεις πανω και ολα τα αλλα ειναι ευκολα.8α σου βγει εικονιδιο που 8α σου πει οτι βρε8ηκε ασυρματο δικτυο κοντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok σας ευχαριστώ και τους δύο. Μέχρι τώρα έβγαλα μια άκρη.

 

Στο θέμα Usb/Pcmcia/Pci κατέληξα σε usb γιατί θέλω να το παίρνω μαζί μου από υπολογιστή σε υπολογιστή.

 

Από θέμα μάρκας, υπάρχουν μεγάλες διαφορές στα sticks?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάρε usb γιατί υπάρχει και η δυνατότητα να βάλεις καλώδιο 5-10-15 μέτρων και να πας το στικ όπου θέλεις και όπου βολεύει καλύτερα. όσον αφορά τις μάρκες ψάξε ποιά έχει την μεγαλύτερη εμβέλεια και την μεγαλύτερη ταχύτητα αν και στην ελλάδα δεν θα έχεις πρόβλημα με τις ταχύτητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok σας ευχαριστώ και τους δύο. Μέχρι τώρα έβγαλα μια άκρη.

 

Στο θέμα Usb/Pcmcia/Pci κατέληξα σε usb γιατί θέλω να το παίρνω μαζί μου από υπολογιστή σε υπολογιστή.

 

Από θέμα μάρκας, υπάρχουν μεγάλες διαφορές στα sticks?

 

και η pcmcia παει απο pc σε pc.τωρα μαρκες linksys υπαρχει,3com,netgear,d link.μακρες που ειναι γνωστες δηλαδη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις αυτό το USB stick της Gigabyte gn-wbkg.Το πήρα και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.Περιστρέφεται προς όλες τις κατευθύνσεις έχει καλούτσικο σήμα και παίζει και σε linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν - πήρα ένα usb της netgear στα 25Ε από το Πλαίσιο. Το σήμα είναι οριακό αλλά κάνω μια χαρά τη δουλειά μου.

 

Σας ευχαριστώ όλους για τη βοηθεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμασε να μετακινησεις το ρουτερ μηπως πιασει λιγο καλυτερο σημα .λιγο πιο ψηλα το ρουτερ λιγο η κερεα να κοιταει αλλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης πάντα υπάρχει και η δυνατότητα της πατέντας.Να η δικιά μου.

Έχω χρησιμοποιήσει ένα σουρωτήρι και μια βάση και έχω πετύχει πολύ καλύτερο σήμα!

post-69368-129062961074_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...