Προς το περιεχόμενο

Πως θα διαγράψω τα trojan οριστικά?? Γενάει trojan το PC μου


dimitris212

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To PC μου έχει το λιγότερο 3 trojan: (ελπίζω να είναι μόνο 3)

 

Win32 Wigon/Trojan

Win32 Agent.NTB worm

Win32 Downloader.Agent.HTL.trojan

 

Έχω το NOD32 Business edition αλλά τίποτα!

Δεν τα καθαρίζει, μόνο σε καραντύνα τα βάζει, και όταν κάνω επανεκίνησει στο pc τα ξαναβγάζει πάλι, λες και κάτι γενάει ιούς!

Επίσης κάποιες φορές μου κολάει και το PC μόλις τους βάλει σε καραντίνα!

 

Όταν τα βάζει σε καραντίνα, κάνω scan όλο το pc με το NOD32 και με το Adware και δεν βρίσκουν τίποτα, μόλις ξανακάνω επανεκκίνησει τα ξανα βάζει σε καραντίνα!

 

Τι κάνω εδώ??? εκτός από Format!!!

 

Α επίσης μου έχει κολλήσει και to flashaki, όποτε όπου βάζω το stick κολάω και τον άλλον.

 

Δοκίμασα να scanaro το flashaki με το Norton 2007 σε άλλο PC αλλά ούτε εκεί βρήκε τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως θα διαγράψω τα trojan οριστικά?? Γενάει trojan το PC μου

 

Στη φάση που είσαι, ίσως ένα format και επανεγκατάσταση λειτουργικού να ήταν λιγότερο χρονοβόρα από οποιαδήποτε απόπειρα "καθαρισμού".

 

Μια ακόμα καλύτερη λύση είναι format και μετά Ubuntu :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν είχα ποτέ νορτον, δεν σου γράφει τα ονόματα των αρχείων που κάθονται τα trojan να τα βρεις και να τα διαγράψεις με το χέρι; και να τα βγάλεις και από το μητρώο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λές? format για κάποια trojan??

 

Δεν νομίζω.

Άλλη λύση???

 

Εγώ απλά είπα ότι θα ήταν πιο γρήγορη λύση. Όταν ξεμπερδέψεις, πες μας (έτσι για να δούμε αν έχω δίκιο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό πρόγραμμα για trojan είναι το SmitfraudFix.Είχα μολυνθεί από ένα τέτοιο και εκεί που όλα τα anti-spyware σήκωναν ψηλά τα χέρια το συγκεκριμένο πρόγραμμα έδωσε τη λύση.Δεν ξέρω όμως αν κάνει για όλα.Εγώ πάντως έχω το Kaspersky από anti-virus και μπορώ να πω ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δω μήπως το έχω σε trial το Kaspersky.

 

Κανένα άλλο βοηθητικό προγραματάκι?

 

δείτε εδώ είναι χτες και σήμερα μέχρι τις 12 το μεσημέρι.

 

image.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα κάνε έλεγχο με το αντιβιοτικό και διαγραφή όλων των βλαβερών αρχείων. Μετά κάνε διαγραφή όλων των προσωρινών αρχείων του Ίντερνετ, απενεργοποίησε επίσης και το System Restore (ώστε να διαγραφούν όλα τα περιεχόμενά του), κάνε επανεκκίνηση και μετά ξαναενεργοποίησέ το, και ξανά επανεκκίνηση. Τέλος, κάνε πάλι έλεγχο με το αντιβιοτικό και δες τι γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....

....

Μπες σε safe mode και τρεξε οσο πιο πολλα προγραμματα καταπολεμησης κακοβουλων προγραμματων μπορεις. Εχοντας βεβαια κανει τις τελευταιες αναβαθμισεις σε αυτα.

Πχ προτεινω:

Avira AntiVir 7.0 or newer

AVG 7.5 or newer

NOD32 3.0.x or newer

+

Webroot Spy Sweeper 5.5.7.48 or newer

Ad-Aware 2007 Professional 7.0 or newer

Spyware Doctor 5.1 or newer

SpyBot Search&Destroy 3.0 or newer

+

Trojan Remover 6.6.5 or newer

Trojan Hunter 5.0 or newer

 

 

Μια ακόμα καλύτερη λύση είναι format και μετά Ubuntu :-)

Κατσε και εσυ πως προεξοφλεις οτι δεν τρεχει και χρειαζεται ο χρηστης προγραμματα απο τα χιλιαδες που τρεχουν σε Windows και ΔΕΝ τρεχουν σε Ubuntu?

 

Αυτη η προπαγανδα του "αφηστε τα Windows και ελατε σε "εμας"" καποτε πρεπει να σταματησει! Τα Windows ειναι ΕΞΙΣΟΥ ασφαλη, ΑΝ βεβαια παρεις τα σωστα μετρα/προφυλαξεις και δεν εισαι "default user".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω να χρειάζεται ο gdp77 συνήγορο-όπως ούτε και συ δημόσιο κατήγορο,αλλά

ΔΕΝ του πρότεινε να το γυρίσει σε linux,επανεγκατάσταση windows του πρότεινε...και μετά είπε και την "προσωπική του άποψη" περί "καλύτερου".

Καλή δε η προτροπή να μπει σε safe mode και να τρέξει αντιϊκά,καλύτερο θα ήταν βέβαια ακόμη να του τονίσεις να μην τα εγκαταστήσει όλα μαζί και μετά τρέχει και δεν προλαβαίνει-αλλά στην χειρότερη να εγκαταστήσει 1,να το τρέξει,και ΜΕΤΑ να το απεγκαταστήσει,κ.ο.κ....

(αν και όπως λέει και μια παροιμία,όπου λαλούν πολλά antivirus ,αργεί να ξημερώσει...)

Κι όσο για τα windows,ναι,μπορεί να είναι "το πιό δημοφιλές λειτουργικό"(και 'μενα μόνο windows έχουν περάσει απ' τα χέρια μου),αλλά αυτός είναι ΕΝΑΣ λόγος παραπάνω που ΔΕΝ είναι "εξίσου ασφαλή",αν γίνομαι καταννοητός γιατί...Είναι επιλογή του καθ' ένα για το τι λειτουργικό θα βάλει,αλλά μην υπερβάλλουμε κι όλας...

..accipio,δεν κατάλαβα την προτροπή σου για απενεργοποίηση του system restore-και εννοώ ότι μήπως θα ήταν καλύτερο(εφ' όσον το έχει ενεργοποιημένο)να το..χρησιμοποιήσει;Εννοώ αν είναι τυχερός και υπάρχει αρκετά παλαιότερη της "μόλυνσης", καταχώρηση,το να γυρίσει σε αυτήν,μάλλον τον σώζει....

Όσον αφορά το flash dimitris212,του κάνεις ένα φορμάτ με δεξί κλικ και τελειώνεις...

Μια ακόμη πρόταση dimitris212,είναι να βάλεις είτε το δίσκο σε άλλον υπολογιστή(ή να βάλεις άλλα windows σε άλλο δίσκο) και να τρέξεις από εκεί 1 antivirus και να δεις τί γίνεται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πχ προτεινω:

Avira AntiVir 7.0 or newer

AVG 7.5 or newer

NOD32 3.0.x or newer

+

Webroot Spy Sweeper 5.5.7.48 or newer

Ad-Aware 2007 Professional 7.0 or newer

Spyware Doctor 5.1 or newer

SpyBot Search&Destroy 3.0 or newer

+

Trojan Remover 6.6.5 or newer

Trojan Hunter 5.0 or newer

 

Τα Windows ειναι ΕΞΙΣΟΥ ασφαλη, ΑΝ βεβαια παρεις τα σωστα μετρα/προφυλαξεις και δεν εισαι "default user".

 

Συγνώμη, έχεις δίκιο.

 

Υ.Γ. : Εξακολουθώ να πιστεύω ότι στην κατάσταση που βρίσκεται η εγκατάσταση του αρχικού poster, (με πολλαπλά παραβιασμένη την ασφάλεια του λειτουργικού) θα ήταν time-effective η λύση του format και της σωστής επανεγκατάστασης με συνοδεία ενός καλού firewall και antivirus.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω να χρειάζεται ο gdp77 συνήγορο-όπως ούτε και συ δημόσιο κατήγορο,αλλά

ΔΕΝ του πρότεινε να το γυρίσει σε linux,επανεγκατάσταση windows του πρότεινε...και μετά είπε και την "προσωπική του άποψη" περί "καλύτερου".

Εγω το "Μια ακόμα καλύτερη λύση είναι format και μετά Ubuntu" το εκλαμβανω ως:

Σου προτεινω το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να:

1)Κανε φορματ.

2)Βαλε Ubuntu.

 

Τι πιο ξεκαθαρο? Του προτεινε οτι το καλυτερο που γινεται ειναι να βαλει Ubuntu μετα το format.

Μετα το φορματ δεν μενει τιποτα. Οποτε για πια επανεγκατασταση των Windows μιλας οτι του προτεινε σαν καλυτερη λυση? Σε πιο σημειο της προτασης του το βλεπεις αυτο?;)

 

Οχι οτι η προταση του να κανει φορματ και μετα να βαλει Ubuntu ειναι κατι κακο, απλα δεν ειναι η καλυτερη λυση αυτη. Σαν να λες το αυτοκινητο μου εχει σοβαρα προβληματα τι να κανω, και να του λες καλυτερα παρατα το και ταξιδευε με αεροπλανο.

 

Ο ανθρωπος πιθανοτατα τρεχει πολλα προγραμματα που τρεχουν μονο στα Windows. Συνηθες φαινομενο. Πιθανοτατα εχει δημιουργησει (εκατονταδες) εγγραφα που υποστηριζονται μονο στα Windows.

Τι σοι καλυτερη λυση ειναι να του πεις να τα εγκαταλειψει ολα αυτα και να παει στα Ubuntu?

 

Καλη η προπαγανδα αλλα δεν ειναι λυση καθε φορα που καποιος εχει προβλημα να λεμε format και ξεχνα τα Windows και ελα στον μαγικο κοσμο του MACOS και των GNU/Linux.

Κατανταει βαρετο....:-)

 

Και σημειωτεον δεν λεω οτι τα Windows ειναι καλυτερα ή χειροτερα απο τα GNU/Linux και MacOS, απλα λεω οτι η συνεχης προπαγανδα κατα των Windows ειναι βαρετη και μη πρεπουσα....

 

Καλή δε η προτροπή να μπει σε safe mode και να τρέξει αντιϊκά,καλύτερο θα ήταν βέβαια ακόμη να του τονίσεις να μην τα εγκαταστήσει όλα μαζί και μετά τρέχει και δεν προλαβαίνει-αλλά στην χειρότερη να εγκαταστήσει 1,να το τρέξει,και ΜΕΤΑ να το απεγκαταστήσει,κ.ο.κ....

Για τα antivirus(πρωτη τριαδα που εδωσα) ναι, καλυτερα οχι ολα μαζι. Αλλα ολα τα υπολοιπα δεν υπαρχει προβλημα και ολα μαζι ειναι απολυτα ΟΚ.

 

 

Κι όσο για τα windows,ναι,μπορεί να είναι "το πιό δημοφιλές λειτουργικό"(και 'μενα μόνο windows έχουν περάσει απ' τα χέρια μου),αλλά αυτός είναι ΕΝΑΣ λόγος παραπάνω που ΔΕΝ είναι "εξίσου ασφαλή",αν γίνομαι καταννοητός γιατί...

Βασικα δεν ειναι ενας λογος παραπανω που δεν ειναι εξισου ασφαλη!

Ειναι ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΛΟΓΟΣ! Ή αντε ο κατα 99.99% λογος.

Η μεγαλη δημοσιοτητα των Windows, το οτι δηλαδη υπαρχουν εγκατεστημενα στην συντριπτικη πλειοψηφια των χρηστων παγκοσμιως, σημαινει οτι αυτοι που ασχολουνται με τη δημιουργια κακοβουλων προγραμματων για να βλαψουν τους υπολογιστες, ασχολουνται σχεδον αποκλειστικα με τα Windows. ο.ε.δ.

Αν καποτε το MacOS πχ αποκτησει μεριδιο 40% τοτε και αυτο πολυ απλα θα καταληξει να εχει ενα απεραντο πληθος απο κακοβουλα προγραμματα φτιαγμενα για αυτο και οι χρηστες του θα δεινοπαθουν οπως οι τωρινοι των Windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο καθένας έχει δικαίωμα να πει την γνώμη του (gdp77)

ο οποίος μάλιστα δίνει και την καλύτερη λύσει στο συγκεκριμένο πρόβλημα (ubuntu)

Η καλυτερη λυση λοιπον για καποιον που εχει προβληματα με καποιον ιο σε ενα συστημα με Windows, ειναι:

 

-να κανει φορματ να βαλει Ubuntu και να αρχισει απο το μηδεν την εκμαθηση του λειτουργικου συστηματος, να αρχισει απο το μηδεν την εκμαθηση των προγραμματων που τρεχουν στο Ubuntu, να ξεχασει ολα τα προγραμματα με τα οποια εκανε τη δουλεια του και τρεχανε μονο στα Windows, να ξεχασει ολες του τις εργασιες και ολα του τα εγγραφα που τα ειχε διαθεσιμα μεσω Windows και τωρα πρεπει να τα ξαναπερασει ολα στα Ubuntu, ΑΝ περνανε βεβαια, γιατι υπαρχουν απειρα που δεν γινεται αυτο και πρεπει να τα ξαναρχισεις ολα τα project σου απο την αρχη.

 

Αυτη ειναι η καλυτερη λυση λοιπον?

 

Αυτη ειναι η καλυτερη προπαγανδα κατα τη γνωμη μου κατα των Windows....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...