Προς το περιεχόμενο

Πως θα διαγράψω τα trojan οριστικά?? Γενάει trojan το PC μου


dimitris212

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν έχω να κερδίσω τίποτα, ούτε και να χάσω. Όταν βλέπω έναν άνθρωπο που έχει τόσα προβλήματα με ιούς και ζητάει βοήθεια, θα του προτείνω αυτό που προκύπτει από την πείρα μου.

 

1) Του πρότεινα format και επανεγκατάσταση win για time-effective λύση. Πολλοί φίλοι / φίλες μου έχουν φέρει συστήματα σε ανάλογο χάλι και εκ πείρας γνωρίζω ότι η πιο γρήγορη λύση είναι αυτή σε πολλές περιπτώσεις.

 

2) Η πρόταση για ubuntu συνοδεύεται από χαμογελαστό emoticon. Είναι ρηξικέλευθη και γι' αυτό το emoticon. Σε αντιδιαστολή με τον krokodilos που ΥΠΟΘΕΤΕΙ πολλά, πιστεύω ότι η συντριπτική πλειοψηφία των pc uers χρησιμοποιεί office + internet. Εκ πείρας λοιπόν, γνωρίζω ότι το Ubuntu καλύπτει τέτοιες περιπτώσεις απόλυτα και (κάποιοι γνωστοί μου) βρήκαν την υγειά τους στο θέμα τον ιών (και εγώ μαζί αφού δε με έπαιρναν τηλ κάθε λίγο και λιγάκι).

 

γ) Φυσικά και είναι λάθος η άποψη περί προβλημάτων ασφαλείας στα Win λόγω της διάδοσής τους.

 

The ideal software to facilitate the spread of malware has several characteristics. It should be:

 

* Widely used, to maximize the number of those who could be infected, and the likelihood that infected systems will contact others able to be infected

* Slowly patched, to maximize the time the malware remains effective, and minimize development effort for new malware

* Monolithic with no compartmentalization of components, to maximize the damage malware can do

 

Το Linux υπερέχει και στα τρία

 

Επίσης:

 

The idea that prevalence of Windows is the reason for the existence of so many Windows viruses may or may not be true. Linux is heavily deployed on servers ─ successfully attacking one server, and bringing down a large ISP network, or compromising millions of e-mail addresses, or getting access to a bank's inner network, would have a larger impact than attacking one million home computers. UNIX, although available since the 1970s, has had a very good security track record.

 

Συμπνέω απόλυτα και με τις δύο παραπάνω απόψεις.

 

Υ.Γ. Δεν απαντάω άλλο σε αυτό το topic, βοηθήστε το παλικάρι να καθαρίσει το σύστημά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα αστο καλυτερα. Το να συγκρινεις την ασφαλεια των δικτιων των τραπεζων, οτι ειναι ασφαλεις επειδη εχουν Unix.... Δεν ειναι οτι επειδη εχουν Unix αλλα επειδη ειναι τραπεζες.:-D

Και εξαλλου: Linux IS NO UNIX!

Το σωστο ειναι GNU/Linux is no Unix!

Και βασικα αυτο σημαινει η λεξη "GNU" : "GNU's No Unix" δηλαδη GNU is No Unix.

 

Το Linux δεν περιεχει ουτε μια γραμμη κωδικα ιδια με του Unix, καμια σχεση δηλαδη, ειναι γενικα και αοριστα Unix-Like στην ολη φιλοσοφια του, αλλα αυτο δεν εχει καμια σχεση ή συνδεση με την ασφαλεια του Unix σε σχεση με του GNU/Linux.

 

Άλλο το Unix άλλο το GNU/Linux, καμια σχεση δηλαδη! Και βεβαιως τα παραδειγματα περι της ασφαλειας του Unix δεν λενε απολυτως τιποτα για την ασφαλεια του GNU/Linux.

 

Υ.Γ. Δεν απαντάω άλλο σε αυτό το topic, βοηθήστε το παλικάρι να καθαρίσει το σύστημά του.

Ευκολα: Ας κανει ενα φορματ και να βαλει Ubuntu. Tο καλυτερο που μπορει να κανει οπως ειπωθηκε....

Και θα καθαρισει απο τους ιους και δεν θα ξαναεχει προβληματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να καθαρίσει το σύστημα του μόνο μια λύσει υπάρχει νομίζω αυτονόητη!

έχω και εγώ antyvirus όχι για να με προστατεύουν αλλά για με ειδοποιήσουν πότε μπήκε κάποιος ιός

από αυτήν την στιγμή και μετά για μένα μόνον μια λύσει υπάρχει fast backup και format.

αν είχα τόσους ιούς στο σύστημα μου μόνο μπουγάδα δεν θα είχα κάνει του σκληρού :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα αστο καλυτερα. Το να συγκρινεις την ασφαλεια των δικτιων των τραπεζων, οτι ειναι ασφαλεις επειδη εχουν Unix.... Δεν ειναι οτι επειδη εχουν Unix αλλα επειδη ειναι τραπεζες.

Και εξαλλου: Linux IS NO UNIX!

Το σωστο ειναι GNU/Linux is no Unix!

Και βασικα αυτο σημαινει η λεξη "GNU" : "GNU's No Unix" δηλαδη GNU is No Unix.

 

Το Linux δεν περιεχει ουτε μια γραμμη κωδικα ιδια με του Unix, καμια σχεση δηλαδη, ειναι γενικα και αοριστα Unix-Like στην ολη φιλοσοφια του, αλλα αυτο δεν εχει καμια σχεση ή συνδεση με την ασφαλεια του Unix σε σχεση με του GNU/Linux.

 

Άλλο το Unix άλλο το GNU/Linux, καμια σχεση δηλαδη! Και βεβαιως τα παραδειγματα περι της ασφαλειας του Unix δεν λενε απολυτως τιποτα για την ασφαλεια του GNU/Linux.

 

Και είπα ότι δε θα απαντήσω πάλι... Φίλε μου, το 1970 δεν υπήρχε Linux και γι' αυτό έγινε η αναφορά σε αυτό. To Linux βασίστηκε στο Minix, ένα Unix-like λειτουργικό που υπήρχε για ακαδημαϊκούς λόγους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι πιο ξεκαθαρο? Του προτεινε οτι το καλυτερο που γινεται ειναι να βαλει Ubuntu μετα το format.

Μετα το φορματ δεν μενει τιποτα. Οποτε για πια επανεγκατασταση των Windows μιλας οτι του προτεινε σαν καλυτερη λυση? Σε πιο σημειο της προτασης του το βλεπεις αυτο?;)

 

..σ' αυτό:

Στη φάση που είσαι, ίσως ένα format και επανεγκατάσταση λειτουργικού να ήταν λιγότερο χρονοβόρα από οποιαδήποτε απόπειρα "καθαρισμού".

 

 

Καλή δε η προτροπή να μπει σε safe mode και να τρέξει αντιϊκά' date='καλύτερο θα ήταν βέβαια ακόμη να του τονίσεις να μην τα εγκαταστήσει όλα μαζί και μετά τρέχει και δεν προλαβαίνει-αλλά στην χειρότερη να εγκαταστήσει 1,να το τρέξει,και ΜΕΤΑ να το απεγκαταστήσει,κ.ο.κ....[/quote']Για τα antivirus(πρωτη τριαδα που εδωσα) ναι, καλυτερα οχι ολα μαζι. Αλλα ολα τα υπολοιπα δεν υπαρχει προβλημα και ολα μαζι ειναι απολυτα ΟΚ.

..και ποιός είπε "για τα υπόλοιπα";..Εγώ για τα αντιϊκά(antivirus software)μίλησα,και όχι για τα antispyware

 

Κι όσο για τα windows,ναι,μπορεί να είναι "το πιό δημοφιλές λειτουργικό"(και 'μενα μόνο windows έχουν περάσει απ' τα χέρια μου),αλλά αυτός είναι ΕΝΑΣ λόγος παραπάνω που ΔΕΝ είναι "εξίσου ασφαλή",αν γίνομαι καταννοητός γιατί...
Βασικα δεν ειναι ενας λογος παραπανω που δεν ειναι εξισου ασφαλη!

Ειναι ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΛΟΓΟΣ! Ή αντε ο κατα 99.99% λογος.

 

...http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_Windows_and_Linux ...ένα search εντός της σελίδας με το όρο "bugs",αρκεί

 

..και μετά ΚΑΙ από αυτό("και"=δεν είναι το μόνο...),,,,,

1) Του πρότεινα format και επανεγκατάσταση win για time-effective λύση.
,,,,,αναρωτιέμαι που κολλάνε τα....
Αυτη η προπαγανδα του "αφηστε τα Windows και ελατε σε "εμας"" καποτε πρεπει να σταματησει!
,,,,
Καλη η προπαγανδα αλλα δεν ειναι λυση καθε φορα που καποιος εχει προβλημα να λεμε format και ξεχνα τα Windows και ελα στον μαγικο κοσμο του MACOS και των GNU/Linux.
....και ξανά-μανά....
Αυτη ειναι η καλυτερη προπαγανδα[/color'] κατα τη γνωμη μου κατα των Windows....
,,,,,και αυτό που μου έρχεται κατ' ευθείαν στο μυαλό, είναι να πω....
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικό μήνυμα απο Krokodilos Εμφάνιση μηνυμάτων

Τι πιο ξεκαθαρο? Του προτεινε οτι το καλυτερο που γινεται ειναι να βαλει Ubuntu μετα το format.

Μετα το φορματ δεν μενει τιποτα. Οποτε για πια επανεγκατασταση των Windows μιλας οτι του προτεινε σαν καλυτερη λυση? Σε πιο σημειο της προτασης του το βλεπεις αυτο?

..σ' αυτό:

Αρχικό μήνυμα απο gdp77 Εμφάνιση μηνυμάτων

Στη φάση που είσαι, ίσως ένα format και επανεγκατάσταση λειτουργικού να ήταν λιγότερο χρονοβόρα από οποιαδήποτε απόπειρα "καθαρισμού".

 

ΚΑΙ ΑΜΕΣΩΣ μετα προτεινει μια ακομα καλυτερη λυση κατα τη γνωμη του:

"Μια ακόμα καλύτερη λύση είναι format και μετά Ubuntu"

 

Εγω δεν αναρωτηθηκα για πια επανεγκατασταση των Windows του προτεινε.

Αναρωτηθηκα για πια επανεγκατασταση των Windows του προτεινε σαν καλυτερη λυση.;);)

Του προτεινε επανεγκατασταση των Windows αλλα οχι σαν την καλυτερη λυση. Καλυτερη λυση του προτεινε οτι ειναι να απαλλαγει απο τα Windows.

 

 

..και ποιός είπε "για τα υπόλοιπα";..Εγώ για τα αντιϊκά(antivirus software)μίλησα,και όχι για τα antispyware

Γιατι ειπα εγω το αντιθετο?;)

Καθε αλλο....

 

 

 

..και μετά ΚΑΙ από αυτό("και"=δεν είναι το μόνο...),,,,, ,,,,,αναρωτιέμαι που κολλάνε τα....

Αρχικό μήνυμα απο Krokodilos Εμφάνιση μηνυμάτων

Αυτη η προπαγανδα του "αφηστε τα Windows και ελατε σε "εμας"" καποτε πρεπει να σταματησει!

Κολλαει στο οτι για καθε προβλημα που αντιμετωπιζει καποιος με τα Windows δεν ειναι η καλυτερη λυση να κανεις φορματ και να βαλεις Linux. Και οτι καθε φορα που βρισκεται ενας τετοιος με τετοιο προβλημα, πεταγεται καποιος με Linux ή MacOS και λεει αφηστε τα Windows γιατι WIndows Sucks, ενω MacOS δεν εχουν bugs κλπ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι μονο η δημοτικοτητα των windows που τα κανει ανασφαλη. Ειναι ο συνδυασμος του γεγονοτος αυτου μαζι με το γεγονος οτι η συντριπτικοι πλειοψηφια χρηστων ειναι ασχετοι και απροθυμοι να μαθουν τις σωστες πρακτικες ασφαλειας, και φυσικα, το χειροτερο ολων, οι default ρυθμισεις.

 

Φυσικα τα τρια ειναι αρρηκτα συνδεδεμενα. Ειναι τα πιο δημοφιλη γιατι ειναι ευκολα. Ειναι ευκολα γιατι οι default ρυθμισεις εχουν απωτερο σκοπο τη χρηστικοτητα και συνβατοτητα με παλιες εφαρμογες που προυπεθεταν full access παντου. Σε αντιθετη περιπτωση θα ηταν λιγοτερο δημοφιλη. Και αφου ειναι ευκολα και δημοφιλη, ειναι η de facto επιλογη οποιουδηποτε δεν θελει να μαθει να ασχολειται με το συστημα του και να το προστατεψει.

 

Δεν πρεπει να πεφτουμε στην παγιδα ομως να θεωρουμε οτι αυτος ο κανονας δεν εχει εξαιρεσεις. Το προβλημα ειναι προβλημα κουλτουρας και οχι τεχνικο.

 

The idea that prevalence of Windows is the reason for the existence of so many Windows viruses may or may not be true. Linux is heavily deployed on servers ─ successfully attacking one server, and bringing down a large ISP network, or compromising millions of e-mail addresses, or getting access to a bank's inner network, would have a larger impact than attacking one million home computers. UNIX, although available since the 1970s, has had a very good security track record.

 

Μα το να βρεις ενα τετοιο server που να μην ειναι σωστα προστατευμενος ειναι σχεδον αδυνατο. Πως μπορει καποιος να συγκρινει τα χιλιαδες worms και trojans που εχουν σχεδιαστει για windows μηχανηματα απλων χρηστων ξεροντας πολυ καλα οτι οποιο θυμα πατησει στο executable θα ξεκινησει κακοβουλο κωδικα με full privileges, mε κατι αντιστοιχο σε unix-like? Ποιος τρεχει linux με root για να δει τα email του? Και ακομα και αν το κανει , η ειρωνεια ειναι οτι μαλλον τιποτα δεν θα παθει γιατι ειναι τετοια μειοψηφια που κανενα script kiddie δεν καθεται να ασχοληθει με αυτους.

 

Ενα ξεκλειδωτο σπιτι σε μια πολυ καλη γειτονια ειναι πιο ασφαλες απο ενα ξεκλειδωτο σπιτι σε μια κακοφημη φτωχογειτονια ακομα και η πορτα ειναι το ιδιο ασφαλη κατα τ'αλλα. Στην περιπτωση μας, για χαριν της αναλογιας εχουμε πολυ λιγα σπιτια, σωστα προστατευμενα σε μια καλη γειτονια (*nix), και πολλα σπιτια που εχουν κλειδαρια αλλα μενουν ξεκλειδωτα σε μια κακοφημη γειτονια. Δεν μπορεις ομως να βγαλεις συμπερασματα για την ποιοτητα της κλειδαριας απο αυτες τις συνθηκες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόγραμμα που θα βγάλει σίγουρα όλα τα trojan είναι το XoftSpySE.Σου το συστήνω ανεπιφύλακτα.Το μόνο κακό που έχει είναι ότι για να βγάλεις τα spyware που βρίσκει πρέπει να πληρώσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους σας παιδιά να είστε καλά!

 

Θα κάνω την λύση που πρότεινε ο Krokodilos και αν δεν γίνει κάτι θα καταφύγω στο format!

Θα έλεγα να το πάλευα λίγο και να μην έκανα αμέσως format όπως είπε ο φίλος gdp77.

 

Δεν πρόκειτε να βγάλω τα windows καλός ή κακός τα έχουμε μάθει όπως και εγω και πολύ άλλοι.

Aσχολούμε επαγγελματικά με το web design οπότε δεν έχω χρόνο να μάθω το Linux αν και καλό θα ήταν.

Έχω πολλά αρχεία που δεν θα ήθελα να μπω στην διαδικασία να δω συμβατότητες με Linux.

 

Καλό θα ήταν να μην αναφερόταν τα Linux σ'αυτό το θέμα γιατί δεν υπόθηκε κάτι τέτοιο στο Thread μου (υπάρχει ελευθερία λόγου αλλά σχετική με το θέμα μου)!

Δεν επιτιθωμαι σε κανέναν αντιθέτως σας ευχαριστώ όλους!

 

Αν υπάρχει κάποια άλλη λύση για να προλάβω το format είναι καλοδεχούμενη!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω ότι το καθάρισα το PC μου, διορθώθηκαν τα προβληματάκια, ελπίζω να μην είναι ιδέα μου!!!

 

φτου φτου φτου, μην το ματιάσω!!!

 

Μέχρι στιγμής το ΝΟD32 δεν έχει κάνει κάποιο block , ελπίζω ούτε στην συνέχεια της ημέρας!

 

Τα προγραματάκια που χρησιμοποίησα ήταν:

Όλα σε sefa mode τα έτρεξα.

 

Spyware Doctor

Trojan Hunter

Trojan Remover

Spybot & Destroy

Ad Aware

 

Πιστεύω ότι όλα είναι κορυφαία του είδους τους.

 

Αν εμφανιστεί ξανά το ίδιο πρόβλημα δεν θα το σκεφτώ θα του τραβήξω ένα γερο format!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελεος μονο ξύλο δεν επεσε εδω μεσα..

 

Μα τι τσακωνεστε??

 

Αφου..

 

KASPERSKY SUITE > ALL

Σε ολους τους τομεις..Και σε ολα τα ειδη προστασιας..

 

ΤελοC ^^

 

Maraki..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...