Προς το περιεχόμενο

Λογισμικό: Υποχρεωτική δήλωση αδειών λογισμικού στην ΥΠΕΕ


giannis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εντός τριάντα ημερών θα πρέπει οι επιχειρήσεις, που απασχολούν προσωπικό από 20 μέχρι και 25 άτομα, να υποβάλουν στην Υπηρεσία Ειδικών Ελέγχων υπεύθυνη δήλωση απογραφής των αδειών χρήσης των προγραμμάτων λογισμικού (software) που είναι εγκατεστημένα στους ηλεκτρονικούς υπολογιστές τους.

 

Source.png Πηγή: Ναυτεμπορική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν εφαρμοστεί, πολλές εταιρίες τις βλέπω με Linux, OpenOffice κλπ:-D

 

έτσι ακριβώς, γι'αυτό και γνωστό περιοδικό πληροφορικής έχει για το μήνα Φεβρουάριο αφιέρωμα στις free εφαρμογές!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά το open office εύκολα θα αντικαταστήσει τα Office.Αυτό ήδη συμβαίνει στα internet cafe εδώ και καιρό.

Τώρα για Linux δεν ξέρω αλλά για Mac????Ονειρεύομαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό μέτρο μου ακούγεται. Ντάξει στο σπίτι παει στο καλό να χουμε πειρατικά αλλα οι εταιρείες που τα κονομάνε απο αυτά τα προγράμματα νομίζω πρέπει να πληρώνουν. Τι θα γίνει δηλαδή, κι προγραμματιστές για την ψυχή της μανας τους θα δουλεύουν;

 

Αντε να πάρει τα πάνω του και το open source ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλές συμπτώσεις σε λίγες μέρες δεν νομίζετε?

Ψηφίζεται νομοσχέδιο υπέρ της Microsot / έρχεται ο Βασίλης - Ανοίγει το Κέντρο "Καινοτομίας" / η ΥΠΕΕ ζητά απογραφή Λογισμικού.

 

Πολύ "ύποπτα" όλα αυτά...

Και στην μέση ο Αλογοσκούφης πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

computer.gif
Εντός τριάντα ημερών θα πρέπει οι επιχειρήσεις, που απασχολούν προσωπικό από 20 μέχρι και 25 άτομα, να υποβάλουν στην Υπηρεσία Ειδικών Ελέγχων υπεύθυνη δήλωση απογραφής των αδειών χρήσης των προγραμμάτων λογισμικού (software) που είναι εγκατεστημένα στους ηλεκτρονικούς υπολογιστές τους.

 

Source.png Πηγή: Ναυτεμπορική

Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι εως 25? Δηλαδη αν καποια επιχειρηση εχει 26 ή και παραπανω ατομα, δεν θα ειναι υποχρεωμενη να κανει τη δηλωση απογραφης?:fear:

 

Τι το φοβερο εχει το νουμερο 25 λοιπον?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι εως 25? Δηλαδη αν καποια επιχειρηση εχει 26 ή και παραπανω ατομα, δεν θα ειναι υποχρεωμενη να κανει τη δηλωση απογραφης?:fear:

 

Τι το φοβερο εχει το νουμερο 25 λοιπον?

 

Πλάκα-πλάκα και εγώ παραξενεύτηκα από αυτή την λεπτομέρεια!

20-25...

Μήπως στατιστικά ξέρουν ότι αυτή η κλίμακα επιχειρήσεων κάνει κυρίως εγκατάσταση πειρατικών Windows και Office?

(και μην μου πει κανείς ότι ενδιαφέρονται ΓΕΝΙΚΑ για την πειρατεία λογισμικού!Εδώ μόνο την δάκτυλο της Microsoft μπορώ να δω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' ότι φαίνεται πέρισυ είχε γίνει κάτι παρόμοιο για επιχειρήσεις με πάνω από 50 άτομα:

 

Από ψιλό κόσκινο θα περάσει η ΥΠΕΕ τις επιχειρήσεις που απασχολούν από 20-25 άτομα προσωπικό για να διαπιστωθεί αν το λογισμικό που χρησιμοποιούν στους υπολογιστές τους έχει αγοραστεί νόμιμα κατά το πρότυπο των ελέγχων που διενεργήθηκαν πέρυσι στις μεγάλες επιχειρήσεις με προσωπικό πάνω από 50 άτομα.

 

 

Source.png Πηγή: http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11379&subid=2&tag=8777&pubid=368447

 

 

Καλό μέτρο μου ακούγεται. Ντάξει στο σπίτι παει στο καλό να χουμε πειρατικά αλλα οι εταιρείες που τα κονομάνε απο αυτά τα προγράμματα νομίζω πρέπει να πληρώνουν. Τι θα γίνει δηλαδή, κι προγραμματιστές για την ψυχή της μανας τους θα δουλεύουν;

Σαφώς και θα πρέπει να πληρώνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...