Προς το περιεχόμενο

Maximus Formula ή P5E?


Bee

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με βασικο στοχο το overclocking ποια απο τις 2 θα περνατε?Εχει καμια το προβαδισμα στο overcklocking?Ποια απο τις 2 και ποιο ειναι αυτο ακριβως?

Παραθεστε τις αποψεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά το ίδιο πράγμα είναι... για μένα οι διαφορές δεν είναι ουσιαστικές, για άλλους ίσως.

 

Από το x-bit labs:

P5E has no second Gigabit network controller and has simpler cooling system for the chipset and processor voltage regulator. Moreover, there are a few smaller differences, too. For example, our board features only four fan connectors, there are no Power On and Reset button on the PCB, no connectors for external thermal sensors and no LED indicators for the voltages on the major mainboard knots (aka Voltiminder LED technology). There are fewer accessories bundled with the board: for example, P5E comes with no LCD poster indicator and no CD disk with additional software (Maximus Formula comes with S.T.A.L.K.E.R. game, 3DMark06 Advanced Edition benchmark and Kaspersky antivirus).

...

Asus P5E uses the same high-quality components (solid-state capacitors with organic polymer electrolyte and ferrite core chokes) as Maximus Formula.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά είδα ένα βίντεο στο youtube και έμεινα λαλάκας. Ενα τυπάκι έστεινε το pc του και το Mobo του ήταν το p5e. Μολις έβαλε τον επεξεργαστή, λέει σε κάποια φάση 'τώρα δείτε αυτό' και κάνει μια έτσι και βγάζει απο την πλακέτα το αυτοκόλλητο που λέει P5e και τι έγραφε απο κάτω?? MAXIMUS FORMULA!!! Εχουν την ίδια πλακέτα!! λολ δεν ξέρω αν έχει ξαναειπωθεί στο forum αλλά μου έκανε εντύπωση και είπα να σας το πώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν κατασκευαστικά είναι το ίδιο board λογικά μπορεί να flashαριστεί και με το bios της maximus και vise versa αν έχει κανένας την δύναμη ας το κάνει και αν χαλάσει του φτιάχνω εγώ το bios ξανά :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...