Προς το περιεχόμενο

Πάνε τα δεδομένα?


desolatorXT

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάω σήμερα το πρωί να ανοίξω το pc, τα windows δεν άνοιγαν, κολούσαν συγκεκριμένα στο boot screen... Τέσπα να μην τα πολυλογώ, μετά από πολλά reset, μου λέει ότι πρέπει να εξετασθεί ο δίσκος L: ... Ας γίνει λέω, το αφήνω και μου βγάζει το εξής μύνημα...

 

dsc00144hm7.jpg

 

Την πρώτη φορά κόλησε εκεί το σύστημα, σ αυτό το μύνημα... Νόμιζα ότι τα έφαγε ο σκληρός τα ψωμιά του... Άρχισα μετα να συνδέω έναν έναν τους σκληρούς για να δώ πιος έχει το πρόβλημα και να τον βγάλω, τον βρήκα. Αφού τον σύνδεσα ξανά για σιγουριά, μου έβγαλε το ίδιο μύνημα, αλλα τώρα τα windows άνοιξαν... Ο σκληρός εμφανίζετε, αλλά μου λέει το εξής όταν πάω να τον ανοίξω:

 

cxzczxhe3.jpg

 

Το αστείο της υπόθεσης είναι, ότι ο σκληρός ήταν χωρισμένος σε 2 διαμερισματα, και το άλλο διαμέρισμα λειτουργεί κανονικα! :confused: wtf???

 

Ο σκληρός ΔΕΝ μετακινήθηκε, δεν τον πείραξε κανείς, έτσι στο άσχετο συνέβει, ενώ χτες ήταν μια χαρά... Μπορεί να διορθωθεί? Τα δεδομένα μου χάθηκαν??? :cry:

 

HEEELLLPPPP!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πωπω πικρα...μακαρι να μν μ συμβει ποτε...

 

τεσπα στο θεμα..κοιτα..αφου τον ενα παρτισιον ειναι οκ τοτε οι πιθανοτητες να ειναι hardware βλαβη του δισκου σ ειναι μαλλον ελαχιστες..

 

το L που εμφανιζει το προβλημα ειναι το πρωτο παρτισιον του δισκου ή το δευτερο?(ειναι μεγαλο?)

 

τωρα αυτο π σ λεει για το MFT ειναι μαλλον κακο απο μια αποψη..

με ενα γρηγορο search

Probably the most important of the key system (metadata) files that define an NTFS volume, the Master File Table or MFT is the place where information about every file and directory on an NTFS volume is stored.

 

kai apo wiki

 

The Master File Table (MFT) contains metadata about every file, directory, and metafile on an NTFS volume. It includes filenames, locations, size, and permissions. Its structure supports algorithms which minimize disk fragmentation. A directory entry consists of a filename and a "file ID" which is the record number representing the file in the Master File Table. The file ID also contains a reuse count to detect stale references. While this strongly resembles the W_FID of Files-11, other NTFS structures radically differ.

 

προφανως καταλαβαινεις ποσο σημαντικο ειναι το MFT..και αμα εγινε corrupted....:(

 

ειναι σαν να εχεις μια λιστα με πολυτιμα αντικειμενα (οτι ειχε το partition s sthn periptwsh mas) που θελεις να βρεις..αλλα απο τη λιστα λειπουν οι διευθυνσεις τους, το μεγεθος τους και αλλα χαρακτηριστικα τους..(δηλ το MFT ειναι !@#$%)

 

απο την αλλη ισως ειναι καλο.γτ ξερεις οτι τα δεδομενα ειναι στο δισκο..και για την ακριβεια γνωριζεις σε ποιο παρτισιον ειναι..οποτε καποιο recovery programm ΙΣΩΣ σε σωσει..

 

η παραπανω παραγραφος με καποια επιφυλαξη καθως δν γνωριζω πως δουλευουν τα διαφορα προγραμματα του ειδους..ισως μπορεσεις να σωσεις δεδομενα..αλλα μπορει να μν εχουν καν ονοματα..να γινεται χαμος..να ειναι μισα..

 

 

αλλα εμεις βλεπουμε την καλη πλευρα..θα τα κανεις recover ολα και do not worry..(ειλικρινα στο ευχομαι..)

 

 

ας ακουσεις και μερικες ακομη γνωμες παντως..

 

EDIT:

PS: φανταζομαι δν παιζει ιο-σεναριο ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..εμ ΚΑΙ έτσι στο άσχετο σου την κάνουν οι δίσκοι, desolatorXT μου...Τι παλιοί,τι καινούριοι,τι προβληματικοί,τι απροβλημάτιστοι..."Μηχανάκια" είναι κι αυτά,και μάλιστα όχι ΤΟΣΟ σκληρά,όσο συνήθως μας αφήνει σαν εντύπωση το όνομά τους...

..Γι αυτό και μεις φροντίζουμε να έχουμε αντίγραφα (ΗDD,CD,DVD,FD,μέχρι και σχετικά FREE SITE υπάρχουν γι' αυτό το σκοπό...)

Στο προκείμενο τώρα,κατεβάζεις το GetDataBack,κάνεις recovery σε ΑΛΛΟ partition(ή δίσκο)τα δεδομένα σου,και μετά ένα φορμάτ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πωπω πικρα...μακαρι να μν μ συμβει ποτε...

 

τεσπα στο θεμα..κοιτα..αφου τον ενα παρτισιον ειναι οκ τοτε οι πιθανοτητες να ειναι hardware βλαβη του δισκου σ ειναι μαλλον ελαχιστες..

 

το L που εμφανιζει το προβλημα ειναι το πρωτο παρτισιον του δισκου ή το δευτερο?(ειναι μεγαλο?)

 

τωρα αυτο π σ λεει για το MFT ειναι μαλλον κακο απο μια αποψη..

με ενα γρηγορο search

 

kai apo wiki

 

 

 

προφανως καταλαβαινεις ποσο σημαντικο ειναι το MFT..και αμα εγινε corrupted....:(

 

ειναι σαν να εχεις μια λιστα με πολυτιμα αντικειμενα (οτι ειχε το partition s sthn periptwsh mas) που θελεις να βρεις..αλλα απο τη λιστα λειπουν οι διευθυνσεις τους, το μεγεθος τους και αλλα χαρακτηριστικα τους..(δηλ το MFT ειναι !@#$%)

 

απο την αλλη ισως ειναι καλο.γτ ξερεις οτι τα δεδομενα ειναι στο δισκο..και για την ακριβεια γνωριζεις σε ποιο παρτισιον ειναι..οποτε καποιο recovery programm ΙΣΩΣ σε σωσει..

 

η παραπανω παραγραφος με καποια επιφυλαξη καθως δν γνωριζω πως δουλευουν τα διαφορα προγραμματα του ειδους..ισως μπορεσεις να σωσεις δεδομενα..αλλα μπορει να μν εχουν καν ονοματα..να γινεται χαμος..να ειναι μισα..

 

 

αλλα εμεις βλεπουμε την καλη πλευρα..θα τα κανεις recover ολα και do not worry..(ειλικρινα στο ευχομαι..)

 

 

ας ακουσεις και μερικες ακομη γνωμες παντως..

 

EDIT:

PS: φανταζομαι δν παιζει ιο-σεναριο ετσι?

 

Καμία σχέση με Ιο. Δεν ήμουν καν στο ίντερνετ (προ)χτες... Έπαιζα λίο Crysis, μετά έκλεισα το pc και αυτό συνέβη όταν τον άνοιξα σήμερα (χτες)...

 

Το partition είναι το 1ο του δίσκου, και το 2ο είναι αυτό που λειτορυγεί κανονικά...

 

Θα ήθελα πάντως να ξέρω ΠΩΣ προκλήθηκε αυτή η βλάβη... Έτσι στα καλά καθούμενα? είναι πραγματικά περίεργο... Δοκιμάζω τώρα πάντως το Test Disk, που πρότεινε ο HyperionSky...

 

Λογικά πάντως, αν είναι έτσι όπως τα λέτε, θα μπορούσε κάποιο πρόγραμμα, να κάνει ένα "search" στα αρχεία, να ανακτήσει τις πληροφορίες τους, και μετά να αναδημιουργήσει το MFT βάζοντας τα στοιχεία που βρήκε... Είχα χρησιμοποήσει παλιά την εντολή "change C: fsntfs" ή κάπως έτσι, που κάνει κάτι παρόμοιο, για να αλλάξει το σύστημα αρχείων απο FAT32 σε NTFS.... Τέσπα πάω να δω το TestDisk και βλέπουμε.... THNX :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το βασικό ειναι να σταματησεις να τον χρησιμοποιείς το δίσκο.

αποσυνδεσέ τον απο το καλώδιο, μεχρι να κανεις μια ερευνα για διαγνωστικά προγράματα.

μερικά μπορεις να τα εγκαταστήσεις στον κύριο δίσκο (οπου εχεις τα win),

ενώ άλλα πρεπει να τα βαλεις σε bootable cdrom, γιατι ειναι πιο εύκολο και ασφαλές να γινει διάγνωση και προσπάθεια επιδιόρθωσης οταν δεν ειναι φορτωμένα τα windows.

 

απο commercial apps, θα εκανα μια προσπαθεια με το acronis disk director (install sto C, και απο το προγραμμα φτιαχνει bootable rescue cd),

ή δες αυτο το αρθρο με 10 δωρεάν προγράμματα data recovery (η σειρά παρουσίασης ειναι τυχαία, δεν έχει στην αρχή τα καλύτερα)

Raymond.CC Blog : Top 10 FREE Data Recovery Software

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Corrupt MFT έχει συμβεί και σε μένα στο παρελθόν και το είχα διορθώσει με το TestDisk.. Δες και εδώ:

http://www.insomnia.gr/forum/showpost.php?p=1052204&postcount=9

 

μου βγάζει αυτό το μύνημα στο "Repair MFT"... (έλεος)

 

cxzczxvn5.jpg

 

 

Πάτησα τώρα ένα "Rebuild Boot Sector" , και ευτηχώς εξελίσεται ομαλά...άι να δούμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το βασικό ειναι να σταματησεις να τον χρησιμοποιείς το δίσκο.

αποσυνδεσέ τον απο το καλώδιο, μεχρι να κανεις μια ερευνα για διαγνωστικά προγράματα.

μερικά μπορεις να τα εγκαταστήσεις στον κύριο δίσκο (οπου εχεις τα win),

ενώ άλλα πρεπει να τα βαλεις σε bootable cdrom, γιατι ειναι πιο εύκολο και ασφαλές να γινει διάγνωση και προσπάθεια επιδιόρθωσης οταν δεν ειναι φορτωμένα τα windows.

 

απο commercial apps, θα εκανα μια προσπαθεια με το acronis disk director (install sto C, και απο το προγραμμα φτιαχνει bootable rescue cd),

ή δες αυτο το αρθρο με 10 δωρεάν προγράμματα data recovery (η σειρά παρουσίασης ειναι τυχαία, δεν έχει στην αρχή τα καλύτερα)

Raymond.CC Blog : Top 10 FREE Data Recovery Software

 

Εσύ ποιό πρόγραμμα προτείνεις?

 

Υ.Γ. αφού τελειώσει το testdisk αν είναι τον αποσυνδέω... και βλέπουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Glary Undelete, δεν δούλεψε... (μου βγάζει system error, "cannot determine MTF size')

 

Τώρα προσπαθώ με το ADRC Data Recovery Tools... Το undelete files δεν λειτουργεί, μου βγάζει το ίδιο error με πάνω... Δοκίμασα τώρα ένα "Raw Copy" του δίσκου, σε έναν άλλο "υγειή" δίσκο, και η διαδικασία προχωράει... Αυτό το raw copy ξέρει κανείς τι ακριβώς θα είναι?

 

Υ.Γ. To testdisk δεν έκανε τπτ.

 

EDIT: Δεν δουλεύουν ούτε το Undelete Plus, ούτε το Soft Perfect File recovery... Μου λένε "Unrecognized File System".... Κάποιο πρόγραμμα που θα διορθώσει το file system? :S

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Glary Undelete, δεν δούλεψε... (μου βγάζει system error, "cannot determine MTF size')

 

Τώρα προσπαθώ με το ADRC Data Recovery Tools... Το undelete files δεν λειτουργεί, μου βγάζει το ίδιο error με πάνω... Δοκίμασα τώρα ένα "Raw Copy" του δίσκου, σε έναν άλλο "υγειή" δίσκο, και η διαδικασία προχωράει... Αυτό το raw copy ξέρει κανείς τι ακριβώς θα είναι?

 

Υ.Γ. To testdisk δεν έκανε τπτ.

 

EDIT: Δεν δουλεύουν ούτε το Undelete Plus, ούτε το Soft Perfect File recovery... Μου λένε "Unrecognized File System".... Κάποιο πρόγραμμα που θα διορθώσει το file system? :S

 

To Raw Copy είναι ακριβές ψιφιακό αντίγραφο. Αρα αφού πάρεις το αντίγραφο, βάζεις το original στο συρτάρι για να μην του κάνεις καμία μεγαλύτερη ζημιά… και στην συνέχεια δοκιμάζεις όλα τα προγράμματα στην κόπια/κλώνο.

 

Το Acronis το δοκίμασες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ στη θέση σου θα κατέβαζα το Hiren's Boot CD, θα εκκινούσα μ'αυτό και θα δοκίμαζα όλα τα εργαλεία που περιέχει. Έχει αρκετά προγραμματάκια για fix των partitions και για data recovery.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαρέθηκα ποιά... μάλλον δεν γίνετε τπτ και άδικα τρώω την ώρα μου...(και το Raw Copy απέτυχε) 3 ερωτήσεις θέλω να κάνω...

 

1) Αν κάνω στον σκληρό φορμάτ θα στρώσει?

2) Ακόμη και αν κάνω φορμάτ, θα μπορώ να τον εμπιστευτώ για να αποθηκεύσω αρχεία? Η καλύτερα να τον πετάξω και να πάρω άλλον (λίγο δύσκολο βέβαια)

3) Αν κάνω γρήγορη διαμόρφωση, και όχι την κανονική, θα μπροέσω να πάρω πίσω αρχεία με αυτα τα προγράμματα? Η στην διαμόρφωση διαγράφονται εντελώς?

 

Υ.Γ. πάντα έπαιρνα εδώ και χρόνια Western Digital δίσκους... Ε έναν Seagate αγόρασα λόγω ανάγκης, και είναι αυτός που δημιούργησε και το πρόβλημα... pfff...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ. To testdisk δεν έκανε τπτ.

 

Κρίμα, σε μένα κάποιες φορές που το χρειάστηκα δούλεψε τέλεια.

 

Δεν δουλεύουν ούτε το Undelete Plus, ούτε το Soft Perfect File recovery... Μου λένε "Unrecognized File System".... Κάποιο πρόγραμμα που θα διορθώσει το file system? :S

 

Δοκίμασες το GetDataBack for NTFS;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

desolatorXT,επειδή ρώτησες "τί έπαθε",η απάντηση είναι ότι "1ας θεός ξέρει τί και γιατί"..

Μπορεί να έχει σχέση με τον συγκεκριμένο δίσκο.

Μπορεί να υπάρχει κάποιο "πρόβλημα" με το "ρεύμα" σου(στο σπίτι,στο pc).

Mπορεί ακόμα και η καλωδιοταινία...

Το θέμα είναι ότι γενικώς είτε ευπάθεια κατασκευής υπάρχει(δίσκος),

είτε κάτι,κάπως,κάπου έγινε με το ρεύμα

είτε συνδιασμός και των 2

(το προφανές=το πέρασμα του χρόνου,να το πω; )

Τέλος πάντων,στην καλύτερη περίπτωση,ο δίσκος έχει ακόμη ψωμιά πολλά..

Έτυχε απλά και έγινε λίγο σαλάτα το MFT(καλώς εχόντων δηλαδή των πραγμάτων).

Καταλαβαίνω γιατί ρωτάς,για να είσαι "προετοιμασμένος" "για άλλη φορά"-ή ακόμη για ν' αποφεύγεις ό,τι μπορεί να οδηγήσει "στα ίδια",αλλά πανάκεια δεν υπάρχει...

Απλά όσο γίνεται η παροχή ρεύματος να είναι "νορμάλ" (πχ να υπάρχει UPS,σταθεροποιητής τάσης,τροφοδοτικό "καλό"),όπου υπάρχει καλωδίωση (από το καλώδιο ρεύματος του τροφοδοτικού μέχρι το καλώδιο σήματος του δίσκου)να είναι "προσεγμένη",να μην γίνονται "βίαια" κλεισίματα/επανεκκινήσεις του υπολογιστή,και "τέλος" το κράτημα σε χαμηλές θερμοκρασίες του δίσκου,είναι μαζί με τα προηγούμενα,κινήσεις που ΔΕΝ θα εξασφαλίσουν ζωή απεριόριστη,ούτε στο δίσκο,ούτε στο file table,αλλά "ό,τι καλύτερο μπορεί να κάνει κανείς"...

Τώρα όσο για το φορμάρισμα,όσο "λιγότερη" επέμβαση κάνεις στο δίσκο,τόσο περισσότερες πιθανότητες σε σχτικά προγράμματα να ανακτήσουν δεδομένα....(και κυρίως,αν συνεχίσεις να γράφεις πράγματα στο δίσκο,τότε είναι που σχεδόν εκμηδενίζεις τις πιθανότητες αυτές...)Οπότε,πριν κάνεις rcovery αρχείων,μην κάνεις ο,τιδήποτε άλλο..

Στη συνέχεια,κατέβασε utility από τη seagate,και "write zeros" (ένα απλό φορμάτ δεν θα τον "στρώσει"-έστω κι αν από το τίποτα καλό θα είναι) σε ΟΛΟΝ τον δίσκο (δεν γίνεται μόνο στο partition που έβγαλε το πρόβλημα-άσε που και να γινόταν,καλύτερα πλέον "να κοιτάς με μισό μάτι" και το άλλο partition (ήρθε η ώρα να κάνεις αντίγραφα των αρχείων που δεν θα ήθελες να χάσεις...)Με αυτή την "τακτική","εξασφαλίζεις" ένα "φρεσκάρισμα" του δίσκου (απομονώνονται bad sectors κι ενεργοποιούνται άλλοι που έχει για "backup" ο δίσκος)και ελπίζεις ότι αρκεί για να συνεχίσει για καιρό να σου προσφέρει τις υπηρεσίες του...Και,μετά από αυτό,format ( =δημιουργία file system δηλαδή).

Το πόσο θα μπορέσεις να τον "εμπιστευτείς",είναι πολύ σχετικό-αλλά σε γενικές γραμμές όσο τον εμπιστευόσουν ΠΡΙΝ απ΄ολ' αυτά....

Πρακτικά,κατά τη στιγμή του φορμάτ,καλό θα είναι να κάτσεις και να κοιτάς την πορεία του (ναι ξέρω,βγάζει μάτια αυτό,αλλά..),ΜΗΠΩΣ και διαπιστώσεις ότι σε κάποια σημεία "αργεί" κάπως περισσότερο από τα άλλα..Αν διαπιστώσεις κάτι τέτοιο,δεν μπορείς πλέον να του έχεις και ΤΟΣΗ εμπιστοσύνη του δίσκου(αν σε κάποια σημεία κολλάει ΑΡΚΕΤΑ....τότε....).Μάλιστα,με το που θα ολοκληρωθεί το φορμάτ(κι εννοώ format C: /FS:NTFS από recovery console),κάνε του ένα chkdsk /r ,κι άν σου βγάλει errors που διόρθωσε,τότε έχεις επίσης "καλή" ένδειξη ότι θα πρέπει από δω και πέρα να τον κοιτάς με μισό μάτι τον δίσκο..Από ΄κει και πέρα,υπάρχουν utilities που στα windows σ' ενημερωνούν για το s.m.a.r.t. του δίσκου-utilities που είτε προγραμματίζονται και τρέχουν με το που ανοίγουν τα windows,και σε οριζόμενα χρονικά διαστήματα σ' ενημερώνουν αυτόματα για την κατάστασή του(πχ το Active Smart),είτε άλλα που τα ελέγχεις χειροκίνητα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασες το GetDataBack for NTFS;

 

Μα το θέμα σε μένα είναι ότι το σύστημα αρχείων NTFS έχει πρόβλημα... Όλα το προγράμματα μου βγάζουν παρόμοια σφάλματα, ότι δλδ δεν μπορούν να αναγνωρίσουν το σύστημα αρχείων, οπότε μάλλον ούτε αυτό θα δουλέψει...

 

desolatorXT,επειδή ρώτησες "τί έπαθε",η απάντηση είναι ότι "1ας θεός ξέρει τί και γιατί"..

Μπορεί να έχει σχέση με τον συγκεκριμένο δίσκο.

Μπορεί να υπάρχει κάποιο "πρόβλημα" με το "ρεύμα" σου(στο σπίτι,στο pc).

Mπορεί ακόμα και η καλωδιοταινία...

Το θέμα είναι ότι γενικώς είτε ευπάθεια κατασκευής υπάρχει(δίσκος),

είτε κάτι,κάπως,κάπου έγινε με το ρεύμα

είτε συνδιασμός και των 2

(το προφανές=το πέρασμα του χρόνου,να το πω; )

Τέλος πάντων,στην καλύτερη περίπτωση,ο δίσκος έχει ακόμη ψωμιά πολλά..

Έτυχε απλά και έγινε λίγο σαλάτα το MFT(καλώς εχόντων δηλαδή των πραγμάτων).

Καταλαβαίνω γιατί ρωτάς,για να είσαι "προετοιμασμένος" "για άλλη φορά"-ή ακόμη για ν' αποφεύγεις ό,τι μπορεί να οδηγήσει "στα ίδια",αλλά πανάκεια δεν υπάρχει...

Απλά όσο γίνεται η παροχή ρεύματος να είναι "νορμάλ" (πχ να υπάρχει UPS,σταθεροποιητής τάσης,τροφοδοτικό "καλό"),όπου υπάρχει καλωδίωση (από το καλώδιο ρεύματος του τροφοδοτικού μέχρι το καλώδιο σήματος του δίσκου)να είναι "προσεγμένη",να μην γίνονται "βίαια" κλεισίματα/επανεκκινήσεις του υπολογιστή,και "τέλος" το κράτημα σε χαμηλές θερμοκρασίες του δίσκου,είναι μαζί με τα προηγούμενα,κινήσεις που ΔΕΝ θα εξασφαλίσουν ζωή απεριόριστη,ούτε στο δίσκο,ούτε στο file table,αλλά "ό,τι καλύτερο μπορεί να κάνει κανείς"...

Τώρα όσο για το φορμάρισμα,όσο "λιγότερη" επέμβαση κάνεις στο δίσκο,τόσο περισσότερες πιθανότητες σε σχτικά προγράμματα να ανακτήσουν δεδομένα....(και κυρίως,αν συνεχίσεις να γράφεις πράγματα στο δίσκο,τότε είναι που σχεδόν εκμηδενίζεις τις πιθανότητες αυτές...)Οπότε,πριν κάνεις rcovery αρχείων,μην κάνεις ο,τιδήποτε άλλο..

Στη συνέχεια,κατέβασε utility από τη seagate,και "write zeros" (ένα απλό φορμάτ δεν θα τον "στρώσει"-έστω κι αν από το τίποτα καλό θα είναι) σε ΟΛΟΝ τον δίσκο (δεν γίνεται μόνο στο partition που έβγαλε το πρόβλημα-άσε που και να γινόταν,καλύτερα πλέον "να κοιτάς με μισό μάτι" και το άλλο partition (ήρθε η ώρα να κάνεις αντίγραφα των αρχείων που δεν θα ήθελες να χάσεις...)Με αυτή την "τακτική","εξασφαλίζεις" ένα "φρεσκάρισμα" του δίσκου (απομονώνονται bad sectors κι ενεργοποιούνται άλλοι που έχει για "backup" ο δίσκος)και ελπίζεις ότι αρκεί για να συνεχίσει για καιρό να σου προσφέρει τις υπηρεσίες του...Και,μετά από αυτό,format ( =δημιουργία file system δηλαδή).

Το πόσο θα μπορέσεις να τον "εμπιστευτείς",είναι πολύ σχετικό-αλλά σε γενικές γραμμές όσο τον εμπιστευόσουν ΠΡΙΝ απ΄ολ' αυτά....

Πρακτικά,κατά τη στιγμή του φορμάτ,καλό θα είναι να κάτσεις και να κοιτάς την πορεία του (ναι ξέρω,βγάζει μάτια αυτό,αλλά..),ΜΗΠΩΣ και διαπιστώσεις ότι σε κάποια σημεία "αργεί" κάπως περισσότερο από τα άλλα..Αν διαπιστώσεις κάτι τέτοιο,δεν μπορείς πλέον να του έχεις και ΤΟΣΗ εμπιστοσύνη του δίσκου(αν σε κάποια σημεία κολλάει ΑΡΚΕΤΑ....τότε....).Μάλιστα,με το που θα ολοκληρωθεί το φορμάτ(κι εννοώ format C: /FS:NTFS από recovery console),κάνε του ένα chkdsk /r ,κι άν σου βγάλει errors που διόρθωσε,τότε έχεις επίσης "καλή" ένδειξη ότι θα πρέπει από δω και πέρα να τον κοιτάς με μισό μάτι τον δίσκο..Από ΄κει και πέρα,υπάρχουν utilities που στα windows σ' ενημερωνούν για το s.m.a.r.t. του δίσκου-utilities που είτε προγραμματίζονται και τρέχουν με το που ανοίγουν τα windows,και σε οριζόμενα χρονικά διαστήματα σ' ενημερώνουν αυτόματα για την κατάστασή του(πχ το Active Smart),είτε άλλα που τα ελέγχεις χειροκίνητα..

 

Ο δίσκος προστατεύεται από το ρεύμα με σταθεροποιητή τάσης, και έχω καλό τροφοδοτικό (Thermaltake Toughpower 600W). Η θερμοκρασία λειτουργίας του είναι ~18C (όλοι οι δίσκοι μου έχουν ψύκτρα) ... Δεν νομίζω να προήλθε από εκεί το πρόβλημα, και επίσης είναι Serial ATA, οπότε να έχει πρόβλημα η καλωδιοταινία είναι λίγο δύσκολο... Τι να πω... Όσων αφορά τον χρόνο λειτουργίας του, έχει συμπληρώσει 1891 ώρες λειτουργίες, δεν νομίζω ότι είναι δα και τόσο πολύ... Άλλοι δίσκοι που έχω έχουν φτάσει 19954 ώρες, (και συγκεκριμένα, ένας Western Digital για τα παιχνίδια.)

 

Στον δίσκο δεν έχω γράψει απολύτως τίποτα από το περιστατικό μέχρι τώρα, το άλλο διαμερισμα είναι (ήταν μάλλον) για backup και δεν το χρησιμοποιώ για τπτ... Αλλά δεν μου απαντήσατε, αν κάνω ένα "γρήγορο" φορμάτ, θα μπορέσω να πάρω πίσω έστω και 1 αρχείο? {εννοώ την γρήγορη διαμόρφωση, η οποία κρατάει 2 δευτερόλεπτα, και φαντάζομαι ότι απλά σβήνει το σύστημα αρχείων και το ξαναφτιάχνει...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...