Προς το περιεχόμενο

Active PFC τροφοδοτικο και APC UPS συμβατοτητα


ksipsi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ναι στα enermax galaxy και κάποια άλλα τουλάχιστον (seasonic?) νομίζω αναφέρουν το πρόβλημα στο manual

δλδ ότι δε συστήνεται η χρήση με συγκεκριμένα ups τύπου simulated sine wave ή κάπως έτσι το αναφέρει αν θυμάμαι καλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πω πάντως! Εγώ που έχω το APC UPS BR 800 και τροφοδοτικό Thermal Take Tough Power 650w QFAN Active PFC δεν διαπίστωσα κάποιο πρόβλημα παρ όλο που έχει τύχει να περάσει το UPS στη μπαταρία κάποιες φορές!

 

Και εγώ δεν διαπίστωσα πρόβλημα εκτός από τον θόρυβο σαν σφύριγμα που

περιέγραψα. Κατά τα άλλα δουλεύει μια χαρά το σύστημα. Παρόλα αυτά όμως, το

γεγονός ότι Ν άτομα από εμάς δεν τους έσκασε το τροφοδοτικό δεν σημαίνει ότι το

πρόβλημα δεν υπάρχει για αυτό είπα ότι δεν μπορώ να συστήσω να το κρατήσει.

Άλλωστε το UPS το παίρνουμε για αξιοπιστία. Άμα είναι να αμφιβάλλουμε τώρα θα

το κάψει τώρα δεν θα το κάψει δεν παίρνουμε καθόλου UPS :)

 

τελικα δηλ τα Active και η σειρα RS της APC δν πανε μαζι?

 

παντως οσοι ανεφεραν οτι μεχρι στιγμης δν εχουν προβλημα πιθανον να οφειλεται στο οτι ο παλμος twn APC πλησιαζει αρκετα το ημιτονο..

 

και μια ακομη απορια...

καλα δν θα επρεπε να το ΛΕΕΙ καπου, εστω και σε ψιλα γραμματα το εκαστο UPS????

 

Θεωρητικά όχι δεν πάνε μαζί.

Σε APC από όσο ξέρω υπάρχουν τα εξής:

α) Σειρά Back-UPS CS = Standby μη ημιτονοειδής κυματομορφή

β) Σειρά Back-UPS RS = Line Interactive μη ημιτονοειδής κυματομορφή

γ) Σειρά Smart-UPS SC = Line Interactive μη ημιτονοειδής κυματομορφή

δ) Σειρά Smart-UPS = Line Interactive με καθαρή ημιτονοειδή κυματομορφή

ε) Σειρές Smart-UPS XL,RT που κοστίζουν όσο ένα σπίτι οπότε δεν τις αναφέρω καν.

 

Όπου βλέπετε "Stepped approximation to Sine Wave", "Modified Sine Wave" είναι

μη ημιτονοειδής κυματομορφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ρε παιδιά γαμώτο. Και εγώ τρεις μήνες τώρα έχω το enermax infinity 720 w με ένα apc rs 1500VA. Κατοικώ σε περιοχή με συχνές διακοπές (καθημερινό φαινόμενο εδώ) και μέχρι που διάβασα αυτό το post ήμουν ήσυχος. Μια χαρά κυλούσε η κατάσταση κανέναν απολύτως πρόβλημα ίσα ίσα....Εντάξει τον θόρυβο όταν δουλεύει on battery τον είχα παρατηρήσει αλλά δεν είχα δώσει σημασία. Τώρα τι κάνουμε παίδες? 250 ευρώ το είχα αγοράσει το ups, υπάρχει περίπτωση αντικατάστασης για κάποιο συμβατό από πλευράς apc? Επίσης τι προτείνεται να το αφήσω ως έχει μιας και λειτουργεί η να το βγάλω άμεσα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν πήρα το ups στο σπίτι του ξάδερφου να κάνω πειράματα στο pc του xD. Μισή ώρα περίπου έβαζα και έβγαζα την πρίζα για να δουλεύει από το ups. Enermax pfc τροφοδοτικό και πάλι, αυξημένο θόρυβο από το psu δουλεύοντας on battery αλλά όλα ρολόι.

 

Στην περίπτωση μου είμαι σε τρομερό δίλημμα. 3 μήνες δουλεύει απρόσκοπτα το apc με pfc psu με συχνότατες διακοπές ρεύματος. Μοναδική παραφωνία ο θόρυβος (μην φανταστείτε κάτι τρελό, το διάβασα στα fora για να το παρατηρήσω....). Τι κάνουμε τώρα? Επικοινωνία με τον εισαγωγέα για αλλαγή με κάποιο smart (αν γνωρίζετε εισαγωγέα ρίχτε τα στοιχεία με ένα google search δεν βρήκα κάτι)? Υπάρχει αυτή η δυνατότητα εφόσον ΔΕΝ υπάρχει καμία ενημέρωση στην συσκευασία ούτε καν στο site της apc για την εν λόγω "ασυμβατότητα"? Σκέφτομαι να μεταφέρω το ups στο σαλόνι για την hdtv, ps3 και λοιπό εξοπλισμό και να αγοράσω ένα άλλο σε περίπτωση που δεν παίζει αλλαγή. Μέχρι την αντικατάσταση/αγορά νέου θα ρισκάρω την χρησιμοποίηση του. Τι στο διάολο τρεις μήνες κοιμόμουν ήσυχος τον ύπνο του δικαίου και δεν έπαθε τίποτα, τώρα που ξυπνήσαμε θα πάθει ζημιά? Να το βγάλω από το ups δεν ξέρω...ναι μεν πριν από το ups έχω ένα mge πολύμπριζο για extra προστασία (αν νοείται κάτι τέτοιο) αλλά δεδομένου ότι οι διακοπές στην περιοχή μου είναι καθημερινές φοβάμαι και την ΔΕΗ....FFS δηλαδή έλεος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα το τροφοδοτικο μου ειναι αυτο [/url] http://www.silverstonetek.com/products/p_contents.php?pno=op750&area=usa

Επειδη ειναι active pfc θα εχω προβλημα αυτο το ups http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=23&category=69978261&product=568155αυριο να παω να το παρω σασ παρακαλω βοηθηστε με.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως ανέφεραν υπάρχει πρόβλημα με τα apfc και τα rs της apc. Σε αρκετούς από την ώρα που θα το λειτουργήσουν πάπαλα το ups. Σε μερικούς από εμάς όπως είδες πέραν του προβλήματος του θορύβου όλα καλά. Θα σου πρότεινα να μην το ρισκάρεις και έχεις τρεξίματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εγώ παιδιά κοντέβω χρόνο τώρα και δεν έχω αντιμετοπίσει πρόβλημα.

Όταν το αγόρασα το UPS το είχα υπόψη μου αυτό. Τότε που το έψαχνα, κάποιοι είπαν ότι όσο δουλεύει από τη μπαταρία τόσο ζόρι θα τρώει το UPS.

Τι να πω. Έχεις δουλέψει τόσο πολύ το UPS μου, που θα έπρεπε να είχε κλατάρει από τη χρήση γενικότερα. Κανένα πρόβλημα... Τι να πω.

Όσο για τη φασαρία, ότι UPS είχα όταν έμπαινε στη μπαταρία έκανε θόρυβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα το ρεύμα έχει πέσει πάνω από 10 φορές για μερικά δευτερόλεπτα έως ένα λεπτό το πολύ. Και πάλι κανένα πρόβλημα με το apc rs και το pfc enermax.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...