Προς το περιεχόμενο

Eνσωματωση μονιμων υποτιτλων σε ταινια [Avi] με το Jetaudio


eL_BaRTo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η διαδικασια δεν γινεται πιο απλη...

Το μονο που χρειαζεστε ειναι το Jetaudio Plus VX 7 ή 6

εχετε στον ιδιο φακελο την ταινια και το αρχειο υποτιτλων με ακριβως το ιδιο ονομα

xxmsdgjl2v1efk8udf9t_thumb.jpg

 

στη συνεχεια ανοιγουμε το Jetaudio και παμε conversion>convert video ή με ενεργο το παραθυρο του jetaudio παταμε Ctrl+0

6jilx8w85izntuifon19_thumb.jpg

 

Επειτα αφου εχει ανοιξει το παραθυρο του Video Cοnverter και εχουμε "συρει" το αρχειο βιντεο στο "ασπρο" πλαισιο βλεπουμε πληθωρα επιλογων και ρυθμισεων

 

Ας τα παρουμε απο την αρχη..

 

το "import" και "export" δεν θα μας απασχολησουν

Ουτε λογος για τα "start,preview[προεπισκοπηση],close,remove και clear"

Στο options μπορουμε να αλλαξουμε γενικες προκαθορισμενες επιλογες για τους υποτιτλους,τον τροπο αλλαγης διαστασεων του βιντεο, τα codecs και διαφορα αλλα που καλο θα ηταν να μεινουν οπως εχουν.

 

Στο κατω μισο τωρα βλεπουμε πανω αριστερα [Target File] το πεδιο "File naming" οπου επιλεγουμε τη μορφη του ονοματος του αρχειο -Οχι το ονομα.

Ακριβως απο κατω επιλεγουμε που θα αποθηκευτει το ετοιμο converted αρχειο

ειτε στον ιδιο φακελο με το αρχικο αρχειο

ειτε σε νεο φακελο οπου καθοριζουμε εμεις

 

Κατω αριστερα επιλεγουμε σε τι φορμα και διαστασεις θα αποθηκευτει το βιντεο καθως και ποια η κωδικοποιηση τοσο στον ηχο οσο και στο βιντεο

 

Αν τα ετοιμα "presets" δεν μας ικανοποιουν παμε λιγο πιο διπλα στο "Output Settings" και βαζουμε τις ρυθμισεις που θελουμε.

v11lm9iybujqke0loq53_thumb.jpg

 

Καλο ειναι να αφησουμε τις ρυθμισεις παλι οπως ειναι και αν θελουμε να ξαναχρησιμοποιησουμε τις ιδιες ρυθμισεις παμε κατω στο "Create Preset using current settings"και αποθηκευουμε τις ρυθμισεις με ονομα πχ "dvd quality"

fr90t2aluuujqfux77kf_thumb.jpg

 

 

Τελος ακριβως κατω απο το Clear εχει το "Source Options"οπου κυριως επιλεγουμε αν θελουμε να μετατρεψουμε ολο το βιντεο η ενα κομματι του η μια σκηνη του θελουμε.v11lm9iybujqke0loq53_thumb.jpg

 

"Μαυτα και μαυτα" παταμε και ενα "Start" για να αρχησει η μετατροπη

Εγω με Pentium D και 2GB ram κανω περιπου 1 ωρα για να μετατρεψω μια ταινια 90 λεπτων.

Μετα τη μετατροπη και αν ολα εχουν παει καλα θα εχουμε την ταινια μας και τους υποτιτλους μας μεσα σε αυτην χωρις να χρειαζομαστε Player που να υποστιριζει εισαγωγη υποτιτλων[αν και τωρα πια σχεδον ολα τα Players υποστιριζουν subs]

 

Ο "οδηγος αυτος ειναι εκνευριστικα αναλυτικος αλλα αν ακομη εχετε αποριες μην διστασετε να ρωτησετε στο

elbartokon[παπaki]hotmail.com

 

P.S.

To Skin του Jetaudio που χρησιμοποιηθηκε ειναι αυτο http://www.vietcms.com/download/jetaudio-skin/windows-media-player-11-ver-4

 

Παρολο που το Jetaudio χρησιμοποιει δικα του [internal]codecs αν κατι παει στραβα μπορειτε να κατεβασετε το DivX codec ή Xvid codec απο το http://www.free-codecs.com

kαι να επιλεξετε η μετατροπη να γινει χρησιμοποιωντας "εξωτερικα" [external] codecs

 

Το Τutorial και σε βιντεο σε μορφη exe [μην ακουσω βλακιες περι υποψιες για ιους και πρασινα αλογα]-γιατι το ειδα και αυτο :P

http://rapidshare.com/files/87953520/Merging_Down_Subs_on_a_movie_with_Jetaudio_plus_vx_7_by_eLBaRTo.exe

 

 

http://www.screen-record.com/screen2exe.htm <- το προγραμμα που χρησιμοποιηθηκε για να γινει το Video Tutorial

 

 

63bxuoscmk0gh3img9g8.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπουδήποτε κι αν βρίσκεσαι στο forum, πάνω στη μπάρα με τις συντομεύσεις, αριστερά από το link για τον Πίνακα Ελέγχου είναι το κουμπί Wiki. Πατάς εκεί και μετά Create New Article. Δες εδώ και για τις έξτρα δυνατότητες που παρέχει το Wiki section, αν ποτέ θελήσεις να «καλλωπίσεις» το άρθρο σου. Επίσης, υπάρχει το θέμα Wiquestions για ερωτήσεις σχετικά με το Wiki...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oxi δεν χανεις ποιοτητα για οπως εξηγω πιο πανω αν δεν θες να αλλαξεις διαστασεις[ποιοτητα] του βιντεο κανεις cοnvert χωρις να αλλαξεις τιποτα [δλδ με τις προκαθορισμενες επιλογες]

 

δες το Video Tutorial

Parsifal thnx man ..

εκανα πατατα και εβαλα το αρθρο με τον τροπο που ειπα στο 2 ποστ :P

θα το διορθωσω..

thnx

 

-EdiT-

Tελικα .. δεν θα το διορθωσω.. :P

uxjy0vfvezc0s3gxbjrr.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτόν τον τρόπο όμωςδεν χάνεις σε ποιότητα από την αρχική ταινία?

 

Ναι, πάντα χάνεις ποιότητα όταν επανακωδικοποιείς με έναν απωλεστικό codec.

 

 

εκανα πατατα και εβαλα το αρθρο με τον τροπο που ειπα στο 2 ποστ :P

θα το διορθωσω..

thnx

 

-EdiT-

Tελικα .. δεν θα το διορθωσω.. :P

 

Ποιο link ακριβώς σου δίνει τέτοιο μήνυμα; Αυτό; : http://www.insomnia.gr/forum/forumdisplay.php?f=57

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oxi αυτο ανοιγει κανονικα

αφου παω ομως create new article bgαζει αυτο το μηνυμα...

 

οταν κανεις re-encode και δεν αλλαξεις ουτε βitrate ουτε διαστασεις στο βιντεο η απωλεια ποιοτητας δν ειναι αισθητη τουλαχιστον σε μια 17-19 αρα απλη οθονη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

οταν κανεις re-encode και δεν αλλαξεις ουτε βitrate ουτε διαστασεις στο βιντεο η απωλεια ποιοτητας δν ειναι αισθητη τουλαχιστον σε μια 17-19 αρα απλη οθονη

 

Αυτό δεν είναι απάντηση. Στην αρχική μου ερώτηση, αν χάνει δηλαδή σε ποιότητα, 'επρεπε να πεις ναι χάνει. Όχι στην αρχή όχι δεν χάνει και μόλις σε διορθώνουν, ναι χάνει αλλά λιγο. Κοροιδευόμαστε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δεν είναι απάντηση. Στην αρχική μου ερώτηση, αν χάνει δηλαδή σε ποιότητα, 'επρεπε να πεις ναι χάνει. Όχι στην αρχή όχι δεν χάνει και μόλις σε διορθώνουν, ναι χάνει αλλά λιγο. Κοροιδευόμαστε?

 

αρχικα προσεξε το υφος σου

δεν εχεις κανενα λογο να εχεις τετοιο υφος

 

δεν θα μου υποδειξεις τι πρεπει και τι δεν πρεπει να πω..

ειπα τι ισχυει στο μεγαλυτερο μερος του

 

και να το σκεπτικο αν ακομα δεν το εχεις καταλαβει..

"μη αισθητη απωλεια ποιοτητας>αρα δεν θα καταλαβεις απωλεια ποιοτητας"

 

η διορθωση του parsifal ηταν γενικη -τι ισχυει γενικα

η δικη μου απαντηση ηταν ειδικη- τι ισχυει στις περισσοτερες περιπτωσεις

 

δες το και ετσι αν θες

επειδη δεν ειχα την πολυτελεια να γραψω "Γενικα υπαρχει απωλεια.Στην α περιπτωση δεν ειναι αισθητη, στην β περιπτωση ειναι αισθητη σε μερικα σημεια,στην γ περιπτωση ειναι αισθητη.Εσυ κατα πασα πιθανοτητα ανηκεις στην α περιπτωση αρα οχι δν υπαρχει απωλεια,δλδ απωλεια που δεν θα καταλαβεις,διαφορετικα ανηκεις στην β περιπτωση αρα παλι για να καταλαβεις απωλεια πρεπει να εισαι τρομερα προσεκτικος σε καθε σημειο της εικονας καθ'ολη τη διαρκεια της ταινιας για να βρεις που θα "θολωσει" η που θα "πιξελισει",δηλαδη υπαρχει και παλι απωλεια που μπορει να καταλαβεις μπορει και οχι.Αν ομως ανηκεις στην 3η περιπτωση τοτε θα καταλαβεις απωλεια γιαυτο και για αυτο το λογο "

 

απαντησα σχεδον μονολεκτικα δηλαδη οχι "δεν υπαρχει απωλεια" σε κατι που θα μπορουσες να διαπιστωσεις και να απαντησεις στο ερωτημα σου μονος σου

 

κανε πρωτα μια δυο μετατροπες και μετα παιξτο αγανακτησμενος

 

το θεμα τελειωνει εδω απο μερους μου

 

εκτος και αν βρεις τροπο να μου αποδειξεις πως εχω λαθος ,οπου σε αυτην την περιπτωση θα ζητησω και συγγνωμη για την παραπληροφορηση αν χρειαστει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακαλώ, δεν υπάρχει λόγος για διαπληκτισμούς. Έχουμε ίσως την πιο πολιτισμένη ενότητα στο Insomnia, γιατί να γίνουμε Μπλα Μπλα... ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζητώ συγνώμη αν θίχτηκες. Αλλά άλλο το χάνεις ανεπαίσθητα ,άλλο το δεν χάνεις καθόλου. Και μπορεί να έχεις δίκιο και το χάσιμο της ποιότητας και να είναι όντως αμελητέο, αλλά από μένα προσωπικά χάνεις το δίκιο σου επειδή η πληροφορίες σου δεν ήτανε ακριβείς. Θα έπρεπε να πεις τα γεγονότα όπως είναι και να αφήσεις τον καθένα να βγάλει τα συμπεράσματά του.

Δεν το παίζω αγανακτισμένος και δεν είναι κάτι προσωπικό. Δεν σε ξέρω και ζητώ πάλι συγνώμη αν σε εκνεύρισα. Αγανακτώ όμως με την παραπληροφόρηση και θα το κόψω και εγώ εδώ γιατί δε θέλω να μαλώσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζητώ συγνώμη αν θίχτηκες. Αλλά άλλο το χάνεις ανεπαίσθητα ,άλλο το δεν χάνεις καθόλου. Και μπορεί να έχεις δίκιο και το χάσιμο της ποιότητας και να είναι όντως αμελητέο, αλλά από μένα προσωπικά χάνεις το δίκιο σου επειδή η πληροφορίες σου δεν ήτανε ακριβείς. Θα έπρεπε να πεις τα γεγονότα όπως είναι και να αφήσεις τον καθένα να βγάλει τα συμπεράσματά του.

Δεν το παίζω αγανακτισμένος και δεν είναι κάτι προσωπικό. Δεν σε ξέρω και ζητώ πάλι συγνώμη αν σε εκνεύρισα. Αγανακτώ όμως με την παραπληροφόρηση και θα το κόψω και εγώ εδώ γιατί δε θέλω να μαλώσουμε.

 

Μπράβο Tzimmys παρακολουθώ τη συζήτηση, υποδειγματική ευγένεια. όσο για το φίλο eL_BaRTo αν όλοι πρόσφεραν με τόση απλοχεριά τις γνώσεις τους όπως αυτός θα καλύπταμε τεράστια κενά στην άγνοια μας . Και πάλη μπράβο eL_BaRTo οι εικόνες είναι κατατοπιστικότατες στο ποστ !!!

http://www.insomnia.gr/forum/images/icons/icon14.gif

Thumbs up

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...