Προς το περιεχόμενο

πρόβλημα usb wireless


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

Δε μπορώ να κάνω μια usb wireless (US Robotics model 5421) να δουλέψει με τον Knetwork manager (KDE 3.5) σε SuSE 10.3

τη βλέπει στο υλικό κανονικά αλλά δεν την περνάει στις κάρτες δικτύου ώστε να τη χρησιμοποιήσει...λείπουν drivers?? Στο site της USROBOTICS δεν δίνουν drivers για linux οι απατεώνες!!

Βοήθεια κανείς??

Επίσης προσπάθησα να μπω στο ιντερνετ μέσω δικτύου άλλου υπολογιστή (με windows ο δεύτερος) για να κάνω update αλλά δε μου δίνει πρόσβαση...(φταίνε τα παλιο-windows ή είμαι τελείως άχρηστος?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγνώμη για την καθυστέρηση αλλά έχω μόνο έναν υπολογιστή στα χέρια μου αυτή τη στιγμή και έπρεπε να κάνω reboot (είναι και λίγο αρχαίος...), να τι δίνει:

Bus 004 Device 001: ID 0000:0000

Bus 003 Device 002: ID 0a5c:200a Broadcom Corp.

Bus 003 Device 001: ID 0000:0000

Bus 002 Device 003: ID 05e3:0701 Genesys Logic, Inc. USB 2.0 IDE Adapter

Bus 002 Device 001: ID 0000:0000

Bus 001 Device 003: ID 045e:0040 Microsoft Corp. Wheel Mouse Optical

Bus 001 Device 002: ID 0baf:011b U.S. Robotics

Bus 001 Device 001: ID 0000:0000

 

έχω δοκιμάσει να το τρέξω και στο hub 2.0 αλλά τα ίδια...ο networkmanager έχει επιλογές on-off την ασύρματη σύνδεση αλλά δεν εμφανίζει το μενού των ασύρματων δικτύων, μόνο τα ενσύρματα...επίσης στις κάρτες δικτύου δεν υπάρχει η συσκευή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι βλέπω δεν υπάρχει driver γραμμένος για Linux για το συγκεκριμένο υλικό... Ίσως δουλέψει με τον bcm43xx. Δώσε modprobe bcm43xx σαν root.

 

Βρήκα ότι δουλεύει μέσω του ndiswrapper.

 

>
USB: US ROBOTICS USR805421 802.11g Wireless USB Adapter
Chipset:Unknown
usbid: 0baf:011B
Driver: Official U.S. Robotics http://www.usr.com/support/5421/5421-files/5421-na.exe. Unpack it and install driver with USR5421X.inf. This doesnʼt copy the .sys files (.sys files for RNDIS driver are part of Windows, so they are not needed in Windows; however, driver for USR5421 distributes .sys files but they are not installed by .inf file); so copy RNDISMPK.sys and usb8023k.sys files into /etc/ndiswrapper/usr5421x directory as rndismpk.sys and usb8023k.sys respectively).
Other: Works with snapshot of 2006-02-13.
Other: With 2.6.16 and later kernels, RNDIS devices are not initialized (when device is plugged in, nothing happens). To get it going, you need to set the variable bConfigurationValue in sysfs. An easy way to do this is to add

BUS==”usb”, SYSFS{idProduct}==”001b”, SYSFS{idVendor}==”0baf”, \ PROGRAM=”/bin/sh -c ʽecho 1 > /sys/%p/device/bConfigurationValueʼ“

to /etc/udev/rules.d/z25_local_rules file and restart udev. Replace idProduct and idVendor as appropriate; for USR5421, ʽlsusbʼ shows 001b (idProduct) and 0baf (idVendor).

 

Λεπτομέρειες για το ndiswrapper δεν μπορώ να σου πω. Θα το δω καλύτερα λίγο αργότερα. Αν δεν βγάλεις άκρη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν την αναγνωρίζει με τον bcm43xx, ίσως είναι καλύτερα να πας κατευθείαν στο ndiswrapper.

 

Το suse 10.3 είδε out of the box μια Broadcom 4318 (Amilo 3667G) εγκαθιστώντας τον συγκεκριμένο driver. Οταν όμως προσπάθησα να συνδεθώ, πήρα ένα μήνυμα "unsupported module bcm43xx" ή κάπως έτσι από το wpa_supplicant. Δεν το έψαξα πολύ, με το ndiswrapper δούλεψε αμέσως.

 

Καλή τύχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...