Προς το περιεχόμενο

Εργοστάσιο λιθάνθρακα σχεδιάζει η Δ.Ε.Η.


firewalker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει περάσει σχεδόν μία δεκαετία από τότε, δε νομίζω να ισχύουνε ακόμα. Ειδικά από χώρες που έχουνε δείξει ότι κάνουνε προσπάθειες να μειώσουνε τους ρύπους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 94
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Εμένα δε μου λέει κάτι το ποσοστό επί της συνολικής ενέργειας, αλλά το ότι υπάρχουν χώρες που παράγουν ενέργεια από ΑΠ που υπερκαλύπτουν τις ανάγκες ολόκληρης της Ελλάδας. Μπες στο site και θα βρεις λεπτομερέστατες αναλύσεις.

 

Μα ακριβώς εκεί έγκειται η διαφορά. Και θα στο εξηγήσω με ένα παράδειγμα. Στο σπίτι σου έχεις ρεύμα για να έχεις φως. Μπορείς να ανάψεις και κεριά προφανώς, αλλά καθημερινά στηρίζεσαι στα κεριά? Μόνο όταν γίνει διακοπή ρεύματος θα ανάψεις τα κεριά. Και πόσο αποτελεσματικά είναι?

Με απλά λόγια, η Γερμανία όσο χρειάζεται για το εξτρα της, δηλαδή για τις ακραίες ανάγκες της το παράγει από αυτά ανανεώσιμα. Δεν στηρίζει όλη την ηλεκτροπαραγωγή σε ανανεώσιμα. Πώς να το κάνει αυτό η Ελλάδα. Μην το κοιτάς μόνο σαν απόλυτα νούμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει περάσει σχεδόν μία δεκαετία από τότε, δε νομίζω να ισχύουνε ακόμα. Ειδικά από χώρες που έχουνε δείξει ότι κάνουνε προσπάθειες να μειώσουνε τους ρύπους.

 

Ναι ρε παιδί μου. Δεν λέω οτι τα νούμερα αυτά είναι απόλυτα. Τάξεις μεγέθους δείχνουν, και θα ήταν βέβαια καλύτερα να είχαμε τα πιο πρόσφατα, αλλά όπως είπα, δεν πιστεύω να έχουν έρθει τα πάνω κάτω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον λιθάνθρακακαι τον λιγνίτη ακόμα και αν δεχτούμε οτι είναι πιο φτηνά μην ξεχνάμε οτι στα οικονομικά δεν συμπεριλαμβάνετε το περιβαλλοντικό κόστος

Το οποίο ομολογώ οτι είναι πολύ δύσκολο να προσδιοριστεί με καθαρούς αριθμούς αλλά δεν παύει να υπάρχει και να είναι πολύ μεγάλο ...

Βέβαια επειδή στην Ελλάδα δεν πληρώνει κανείς (ακόμα) πρόστιμο για την ρύπανση και η ΔΕΗ έχει ξεχάσει από πότε έχει να αλλάξει φίλτρα στα εργοστάσια της το κόστος δεν μας απασχολεί.

Πάντως δεν θα αργήσει η εποχή που θα επιδικαστούν τα πρώτα μεγάλα ποσά .

 

Προφανώς δεν χρειάζεται κάποιος να είνα ειδικός για να καταλάβει οτι δεν μπορεί η χώρα να στηρίζεται μόνο σε ΑΠΕ ,το ζήτημα είναι οτι πρέπει όμως να κινείται προς τα εκεί και να αυξηθεί σημαντικά το ποσοστό τους ,πράγμα που από τα νέα δεν φαίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έφτανε μέχρι εκεί η σκέψη μου, δηλαδή να στηρίζεται το 100% σε ΑΠΕ, αλλά τουλάχιστον μια χώρα με πχ την ηλιοφάνεια της Ελλάδας θα έπρεπε να επενδύσει πολύ περισσότερα πάνω σε αυτό τον εναλλακτικό τρόπο παραγωγής ενέργειας. Κατά τ' άλλα συμφωνώ μαζί σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έφτανε μέχρι εκεί η σκέψη μου, δηλαδή να στηρίζεται το 100% σε ΑΠΕ, αλλά τουλάχιστον μια χώρα με πχ την ηλιοφάνεια της Ελλάδας θα έπρεπε να επενδύσει πολύ περισσότερα πάνω σε αυτό τον εναλλακτικό τρόπο παραγωγής ενέργειας.

 

Αυτό εννοείται. Μα το είπα και εγώ. Στηριζόμαστε αποκλειστικά στον άνθρακα, κάτι το οποίο είναι ένα μεγάλο μειονέκτημα, και γιατί σε περίπτωση που μειωθεί την γ@μήσαμε και γιατί μπορούμε να παράγουμε πιο καθαρή ενέργεια αλλά δεν το κάνουμε. Το να ανεξαρτητοποιηθούμε εντελώς από τον άνθρακα δύσκολο, αν όχι αδύνατο για τα δεδομένα της χώρας μας, θα έπρεπε όμως να παράγουμε περισσότερη ενέργεια από ανανεώσιμες πηγές. Πάντως, και αυτό από την άλλη εγείρει πολλά προβλήματα.

Σε ένα μάθημα μαθαίνουμε για την κατασκευή μικρών υδροηλεκτρικών έργων, δηλαδή μέχρι 15MW ισχύ. Και αυτό, γιατί τα μεγάλα έχουν ήδη γίνει στην Ελλάδα από την ΔΕΗ. Εκτός του ότι τα μικρά για να γίνουν απαιτούν τεράστια γραφειοκρατία (περίπου 65 χαρτιά πρέπει να πάρεις πριν τα ξεκινήσεις, ενώ στην Γαλλία την παίρνεις την άδεια από την νομαρχία), έχεις το εξής πρόβλημα: Πες, άντε, τα έβγαλες τα χαρτιά, και είσαι έτοιμος για το έργο. Ανεβάζεις πάνω στα γκράβαρα τα μηχανήματα να ξεκινήσουν, και αμέσως διαμαρτύρονται οι κάτοικοι για το παραμικρό. Αμέσως σταματάνε τα έργα, η υπόθεση πάει δικαστικά, έρχονται εμπειρογνώμονες κλπ, μια διαδικασία που κρατάει κανα χρόνο +, στην οποία αυτός που κατασκευάζει το μικρό υδροηλεκτρικό χάνει πάρα πολλά λεφτά. Και πες εντάξει, αμα είσαι κανας ΑΚΤΩΡ, πας τα μηχανήματα αλλού, και κάνεις αλλού δουλειά, δεν τον πολυνοιάζουν αυτόν. Αν όμως είσαι ένας μικρός επενδυτής, και έχεις βάλει από την τσέπη σου γύρω στα 5-10 μύρια ευρώ, φαλήρισες.... Είναι απαράδεκτο να παίρνει ένα έργο έγκριση να γίνει, και μετά να σταματάει έτσι επειδή οι κάτοικοι δεν γουστάρουν. Βέβαια θα μου πεις οτι άμα ήταν δίπλα στο σπίτι σου, ούτε εσύ θα γούσταρες. Ε, αυτά είναι τα προβλήματα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κυριότερα προβλήματα είναι θόρυβος (γρανάζια, πτερωτές, ρουλεμαν), ηλεκτρομαγνητικές παρεμβολές. Βέβαια, με τις τελευταίες τεχνολογίες, αυτά τα προβλήματα έχουν εξαλειφθεί. Τα πιο σημαντικά προβλήματα είναι οτι οι περισσότεροι δεν γουστάρουν απλά να τις βλέπουν δίπλα τους. Και άντε να πείσεις την γιαγιά τώρα οτι αυτό είναι καλό πράγμα και βοηθάει (ούυυυυυυ, μηχανήματα του διαβόλου). Αυτά μπορεί να φαίνονται αστεία και τραγελαφικά, αλλά είναι όντως τα πιο σοβαρά εμπόδια που πρέπει να ξεπεραστούν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα πέντε μέτρα από μία ανεμογεννήτρια, δεν θα άκουγες τι λέει ο διπλανός σου... Από το "σφύριγμα" των πτερυγίων. Στην Αγγλία έχει κλείσει αιολικό πάρκο που ήταν δίπλα σε σπίτια ως ρυπογόνο. Ο δικαστής δέχτηκε το επιχείρημα ότι και η ηχορύπανση είναι ρύπανση. Το θέμα είναι ότι δεν χρειάζεται αν γίνουν δίπλα σε κατοικημένες περιοχές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο δικαστής δέχτηκε το επιχείρημα ότι και η ηχορύπανση είναι ρύπανση.

 

μα προφανώς και η ηχορύπανση είναι ρύπανση. Επίσης μας έχουν πει οτι οι ανεμογεννήτριες δημιουργούν διάφορα προβλήματα και στους ζωντανούς οργανισμούς, δηλαδή στα ζώα που βρίσκονται στην γύρω περιοχή, αλλά δεν θυμάμαι και πολλά, οπότε το αφήνω καλύτερα να το πει κάποιος που ξέρει σίγουρα μην πω καμιά κοτσάνα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και είμαστε λίγο off topic οι επιπτώσεις σε ζωντανούς οργανισμούς αναφέρονται κυρίως σε θανάτους πουλιών κυρίως αποδημητικών αφού τα υπόλοιπα συνηθίζουν την εγκατάσταση , οπότε αποφεύγεται η εγκατάσταση τους σε μέρη που είναι "περάσματα" για τα αποδημητικά.

 

Οι θέσεις της ελληνικής ορνιθολογικής εταιρείας για το θέμα υπάρχουν εδώ :

http://www.ornithologiki.gr/gr/politiki/wind_hos_position.php

 

Συνήθως όπως προαναφέρθηκε μεγαλύτερη φασαρία γίνεται για την (για κάποιους) αισθητική ρύπανση και υποβάθμιση του τοπίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναφορικα με τις ανεμογεννητριες, επικινδυνες για τα πουλια είναι οι οριζόντιες (horizontal wind turbines) και η

American Wind Energy Association υπολογισε 10 θανατους πουλιων ανά MW ανά έτος.

 

Ομως υπαρχουν και οι κάθετες (vertical wind turbines) οπως της Helix Wind που υποσχεται 0 θανατους πουλιων λόγω της ειδικής της κατασκευης. Δεν προορίζονται για μεγαλα αιολικα παρκα, αλλά για εφαρμογες μικρότερης κλιμακας σε πολυοροφα κτίρια και μονοκατοικιες. Δειτε τα λινκς:

http://www.helixwind.com/en/index.php

http://www.helixwind.com/en/faq.php?categoryID=0&page=1

http://www.helixwind.com/en/faq.php?categoryID=0&page=2

http://scienceline.org/2008/01/18/tech-ashford-turbines/

http://www.inhabitat.com/2007/11/08/helix-wind-turbine-small-wind-gets-smart/

 

Προσωπικα μου φαινεται πολυ ενδιαφερουσα εναλλακτικη.

 

EDIT:

πάρτε και αυτό: Περιβαλλοντικές επιπτώσεις των αιολικών πάρκων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά όσο για την ηχορύπανση υπάρχουν άπειρα μέρη στην Ελλάδα πολύ μακριά από κάθε κατοικημένη περιοχή.

Εγώ πιστεύω πάντως ότι θα έπρεπε να υπάρχει πιο επιθετική πολιτική. Όπως σε αρκετές χώρες κάθε νέα πολυκατοικία-υπηρεσία-κτήριο που κατασκευάζεται θα πρέπει να καλύπτει το 40% των ενργειακών του απαιτήσεων μόνο του με φωτοβολταικες εγκαταστάσεις κτλ.

Φυσικά αυτό επιδοτείται αλλά στην Ελλάδα τρέχα γύρευε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ πετάμε τόση ενέργεια άσκοπα σε αυτή τη χώρα, αυτό θα μας νοιάξει. Οι περισσότερες καφετέριες για παράδειγμα έχουν γύρω γύρω τζάμι, και μέσα δουλέυει full είτε το καλοριφέρ είτε ο κλιματισμός. Και τι να του πείς και του άλλου. Σου λέει οτι εγώ πληρώνω πετρέλαιο, εσένα τι σε νοιάζει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...