Προς το περιεχόμενο

Εργοστάσιο λιθάνθρακα σχεδιάζει η Δ.Ε.Η.


firewalker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ παιδιά δεν είμαι πολύ ενημερωμένος για τις ενεργειακές ανάγκες μιας χώρας και κατά πόσο είναι πρέπον ή αναγκαίο να χρησιμοποιηθεί η μία ή η άλλη μορφή ενέργειας αλλά όσον αφορά τον άνθρακα ξέρω πως πρέπει να μειωθεί η χρήση του. Για να μειωθεί η χρήση του έχουμε 3 σοβαρές εναλλακτικές ήλιο, αέρα και ουράνιο. Για την ηλιακή απ' ότι έχω καταλάβει υπάρχει κάποιο κόστος αλλά μπορεί να χρησιμοποιηθεί από τον καθένα ιδιώτη με σημαντικά οφέλη (πουλάς στη ΔΕΗ και σου τα δίνει σε ενέργεια ή κάπως έτσι διορθώστε με). Μάλιστα ο κλάδος έχει αναπτυχθεί αρκετά ώστε να επιτρέπει στον καθένα -υπό συνθήκες- να κάνει μια εγκατάσταση σε εύλογο χρονικό διάστημα και να τη συντηρήσει αξιόπιστα. Άρα το μέλλον είναι στα χέρια των πολιτών και δη των επαρχιωτών με έμφαση στους αγρότες. Είναι η ευκαιρία τους να δείξουν στην Αθήνα και τη Θεσσαλονίκη την οικολογική τους ανωτερότητα.

 

Όσον αφορά στην αιολική ενέργεια κατά τη γνώμη μου είναι χαμένη υπόθεση και έβγαλα αυτό το συμπέρασμα από την εμπειρία μου με το αιολικό πάρκο της Νότιας Εύβοιας: Τα μοτέρ, τα πτερύγια και γενικώς τα ανταλλακτικά προέρχονταν από διαφορετικούς κατασκευαστές με αποτέλεσμα να υπάρχουν ασυμβατότητες και να λειτουργούν συνέχεια στο 30%. Αποτέλεσμα πληρώθηκαν 2-3 φορές. Φυσικά δε θέλει και πολύ μυαλό να καταλάβουμε πως ο κρατικός μηχανισμός μοίρασε πάλι κοινοτικά λεφτά και σε αυτό το έργο. Γι' αυτό λέω χαμένη υπόθεση γιατί υπάρχουν μεγάλα συμφέροντα και πολύ χρήμα για σκόρπισμα.

Για την πυρηνική ενέργεια δεν έχω να πω τίποτα γιατί ένα χωριό είναι η Ελλάδα δεν πρόκειται ποτέ να δεχτεί κάτι τέτοιο ο μέσος Έλλην.

 

Άρα καταλήγω στο τι μπορώ εγώ να κάνω και η αλήθεια είναι πως δεν κάνω και πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 94
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Για την πυρηνική ενέργεια δεν έχω να πω τίποτα γιατί ένα χωριό είναι η Ελλάδα δεν πρόκειται ποτέ να δεχτεί κάτι τέτοιο ο μέσος Έλλην.

 

 

Εν τω μεταξυ, αυτο ειναι το μεγαλυτερο λαθος που κάνουμε! Ο μεσος Ελλην πιστευω πως αν ενημερωθει σωστα θα καταλαβει πως ειτε ειναι απο την μια μερια των συνορων, ειτε απο την αλλη.... μια πυρηνικη καταστροφη δεν γνωριζει συνορα. Καλυτερα λοιπον να κανουμε εμεις πυρηνικο σταθμο και να κλεισουν οι γειτονες τα δικα τους χρεπια (βλεπε Κοζλοντουι), παρα να διατηρουμε μια ψευδαισθηση "ασφαλειας" αφου δεν ειναι εγκατεστημενο στην Ελλαδα!

 

 

Οσο ποιο γρηγορα καταλαβουμε πως χρειαζομαστε πυρηνικη ενεργεια για τις αναγκες μας, τοσο το καλυτερο. Οι γειτονες (Τουρκια) το καταλαβαν... και μαλιστα οχι μονο για σκοπους ηλεκτροδοτησης :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μεσος Ελλην πιστευω πως αν ενημερωθει σωστα θα καταλαβει...
και ποτε εχει ενημερωθει σωστα ο ελληνας;

ΠΟΤΕ

 

 

το Κοσλοντουι κλεινει σιγα σιγα, δεν μπορει να κλεισει αμεσως, αλλα μειωνει συνεχως την παραγωγη του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό είναι το κορυφαίο ότι αν είναι 500χλμ πιο πάνω από τα σύνορα αισθανόμαστε αφαλείς λες και είναι κάποιο είδος μυρωδιάς που δε θα φτάσει ποτέ, θα τη σκορπίσει ο άνεμος!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι το ψάχνετε ρε παιδιά. Εδώ ο κόσμος δεν δέχεται να μπουν τα μικρά υδροηλεκτρικά γιατί λένε οτι τους κλέβουν το νερό, οτι εκτρέπουν τα ποτάμια (λες και για να παραγεις 20MW πρέπει να εκτρέψεις τον Νείλο), τα πυρηνικά θα δεχτεί ο κόσμος?

Αλλά να το πάρουμε και από την άλλη πλευρά. Ας πούμε οτι η ΔΕΗ βγάζει αύριο ανακοίνωση οτι θα φτιαχτεί πυρηνικός σταθμός δίπλα στην Αθήνα. Φαντάζεστε τι έχει να γίνει? Πολλοί από μας, απλά δεν θα γουστάρουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αν το ισχυρότερο επιχείρημα κατά του αιολικού πάρκου είναι ο θόρυβος, είμαστε τραγελαφικοί να πω ?

Δηλαδή, δεν έχει μέρη στην Ελλάδα να στήσεις αιολικά πάρκα χωρίς να ενοχλούν κανενα ? Κάθε άλλο, πιστεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, όλο και κάποιος θα ενοχλείται. Και επειδή αυτός που ενοχλείται θα του καταστρέψει το χρονοδιάγραμμα του επενδυτή, και τελικά θα χάσει τα άπειρα λεφτά, απλά δεν θα το κάνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως προανέφερε κάποιος και θα φέρω αυτό ως παράδειγμα, στην Βίγλα Λήμνου έχει αχανείς εκτάσεις οι οποίες προσφέρονται για αιολικά πάρκα (έχει ήδη 2, ένα με 6-7 ανεμογεννήτριες κι ένα ακόμη που είναι εφεδρικό(?) και δε λειτουργεί), εκεί ο μόνος που μπορεί να ενοχληθεί είναι ο χάρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει ρε παιδί μου, αμέσως να πέσεις να με φας :P:P:P

Δεν λέω οτι δεν υπάρχουν χώροι για να γίνουν... Απλά δεν γίνονται...Λες και αυτό είναι το μοναδικό μας πρόβλημα. Οτι δεν αντικαθιστούμε τους λιγνιτικούς σταθμούς με αιολικά πάρκα. Προφανώς κάτι πρέπει να κάνουμε και να χρησιμοποιήσουμε ανανεώσιμες πηγές, δεν παύουμε να είμαστε όμως εξαρτημένοι από τον άνθρακα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά θέλω να πω, οτι γενικά είναι πολλοί παράγοντες που συντελούν στο να μένουμε πίσω. Είτε γιατί αυτό είναι ελλιπής υποδομή, είτε ελλιπής τεχνογνωσία, είτε γιατί απλά κάποιοι θα ενοχληθούν, είτε γιατί είναι απλά θέμα νοοτροπίας. Πολλά μπορούμε να κάνουμε, και για να καλύψουμε τις ενεργειακές ανάγκες από ανανεώσιμες πηγές, και να μειώσουμε τις εκπομπές, και να πλησιάσουμε πιο κοντά στα σύμφωνα που έχουμε υπογράψει.

Το θέμα ειναι τι γίνεται. Και δεν γίνεται τίποτα. Συνεχίζουμε να καίμε λιγνίτη. Απλά αυτό που προσπαθούσα να πω πριν είναι οτι μπορεί άλλες χώρες να παράγουν πολλή ενέργεια από τις ανανεώσιμες, αλλά είτε τους ευνοούν οι συνθήκες, είτε απλά δεν είναι οι μοναδικές πηγές ενέργειάς του. Ε, στην Ελλάδα, ενώ η κατάσταση μπορεί να βελτιωθεί, εμείς δεν κάνουμε τίποτα.

Όσο για τα νούμερα, εντάξει, πάντα θα υπάρχουν αποκλίσεις, ο καθένας έχει διαφορετικές πηγές, από διαφορετικές χρονικές περιόδους. Αποτελούν όμως ένα μέτρο σύγκρισης, για να καταλάβουμε πόσο μπροστά είναι οι άλλοι, και πού βρισκόμαστε ακόμα εμείς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως προανέφερε κάποιος και θα φέρω αυτό ως παράδειγμα, στην Βίγλα Λήμνου έχει αχανείς εκτάσεις οι οποίες προσφέρονται για αιολικά πάρκα (έχει ήδη 2, ένα με 6-7 ανεμογεννήτριες κι ένα ακόμη που είναι εφεδρικό(?) και δε λειτουργεί), εκεί ο μόνος που μπορεί να ενοχληθεί είναι ο χάρος.

 

Καλά, για τη Λήμνο ειδικά που είναι στρατοκρατούμενο νησί, μην ορκίζεσαι κιόλας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο στρατός ήταν ένα από τα μεγαλύτερα εμπόδια για τα αιολικά πάρκα. Σε περιοχές που υπήρχε στρατόπεδο έπρεπε να πάρεις άδεια από το Υ.Ε.Α. (δεν ξέρω αν ισχύει ακόμη) και έχανε η μάνα το παιδί και το παιδί την μάνα. Σε μια περίπτωση μάλιστα ο υπεύθυνος του Υ.Ε.Α. ήθελε οι ανεμογεννήτριες να είναι βαμμένες με άσπρες και κόκκινες λωρίδες. Ακόμη και οι πτέρυγες. Αποτέλεσμα ήταν να μην δίνει την έγκριση το Υ.ΠΕ.ΧΩ.Δ.Ε. διότι οι γεννήτριες ήταν σαν καρναβάλι. Τελικά ο άνθρωπος που ήθελε να βάλει τις γεννήτριες τα παράτησε αφού δεν μπορούσε να βγάλει άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο στρατός ήταν ένα από τα μεγαλύτερα εμπόδια για τα αιολικά πάρκα. Σε περιοχές που υπήρχε στρατόπεδο έπρεπε να πάρεις άδεια από το Υ.Ε.Α. (δεν ξέρω αν ισχύει ακόμη) και έχανε η μάνα το παιδί και το παιδί την μάνα. Σε μια περίπτωση μάλιστα ο υπεύθυνος του Υ.Ε.Α. ήθελε οι ανεμογεννήτριες να είναι βαμμένες με άσπρες και κόκκινες λωρίδες. Ακόμη και οι πτέρυγες. Αποτέλεσμα ήταν να μην δίνει την έγκριση το Υ.ΠΕ.ΧΩ.Δ.Ε. διότι οι γεννήτριες ήταν σαν καρναβάλι. Τελικά ο άνθρωπος που ήθελε να βάλει τις γεννήτριες τα παράτησε αφού δεν μπορούσε να βγάλει άκρη.

 

Έχω αναφερθεί και στο παρελθόν. Δε χρειάζεται να είναι κοντά σε στρατόπεδο για να μη δώσει συγκατάθεση.

 

Οκ, κατάλαβα. Μαύρα μεσάνυχτα.

 

Σε τι ακριβώς αναφέρεσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...