Προς το περιεχόμενο

Αγορα κλιματιστικου...


tauritos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα!ενδιαφερομαι να αγορασω αμεσα ενα κλιματιστικο 18.000btu και ειμαι λιγο μπεδεμενος :rolleyes: ...

Ειμαι μεταξυ ενος fujitsu(ASYA 18 LC) και 2 mitsubishi(MSZ-GB50VA , SRK50ZGX-S)...ποιο απο τα 3 προτεινεται?

οποιαδηποτε βοηθεια ειναι ευπροσδεκτη γιατι τα εχω ψιλοχασει!!!:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν μπορείς να πληρώσεις το Mitsubishi μην το σκέφτεσαι καθόλου..

Αλλά και τα Fujitsu (οπως και τα Toshiba, Panasonic) ειναι πολύ καλά

 

Σημαντικό είναι να τσεκάρεις οτι ειναι ενεργειακή κλάση Α...(και εαν μπορείς να είναι inverter)

 

Εαν το χρησιμοποιείς πολυ θα δεις μεγάλη διαφορά στον λογαριασμό της ΔΕΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι θορυβωδης το fujitsu?Γιατι στον χωρο που θα το βαλω κοιμαμαι κιολας...

Μην μου περνει και τα αυτια:-)!!!Ουσιαστηκα αυτη ειναι

και η μονη διαφορα που φαινεται να εχουν(τουλαχιστον στα χαρτια)

με το mitsubisi(εκτος φυσικα απο τα +250?:-D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Εχει 4 επίπεδα λειτουργίας. hard-med-low-quiet

Κατά τη διάρκεια της quiet λειτουργίας ο ανεμιστήρας δουλεύει σε πολύ χαμηλή ταχύτητα, και ο θόρυβος είναι ανεκτός στον ύπνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη ειμαι στο ψαξιμο κι εγω ας μην ανοιξω νεο thread :D

 

δεν εχω καταληξει σε 2-3 μοντελα (αν και εχω μια αισθητικη προδιαθεση για artcool) γιατι εν εχω ιδεα τι κριτηρια υπαρχουν στην επιλογη aircondtion

 

διαβαζοντας καποια thread ενεργειακη κλαση Α και θορυβος στα 28-30 db (αν και υποκειμενικο) καλα ειναι. Δεν θα εχει βαρια χρηση ωστε να με απασχολει και πολυ η καταναλωση σε ρευμα και γι αυτο το inverter περναει σε δευτερη μοιρα

 

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι για τα εξτρα.... Αξιζουν τα εξτρα λεφτα για να ειναι και ιονιστης;

Υπαρχουν μοντελα που αλλαζουν τον αερα και δν ανακυκλωνουν τον ιδιο συνεχεια; Εχει σημασια αυτο ή ειναι για να μας παιρνουν λεφτα; Τι αλλο να προσεξω;

 

thanks!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βάλε και τη Daikin στα υπόψιν σου. Από τα λίγα που είναι ακόμα made in japan...

Και ιονιστής και φέρνει αέρα απ' έξω και τα κάνει όλα!!

Βέβαια μην περιμένετε με 1000 ευρώ να πάρετε τέτοιες συσκευές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη ειμαι στο ψαξιμο κι εγω ας μην ανοιξω νεο thread :D

 

δεν εχω καταληξει σε 2-3 μοντελα (αν και εχω μια αισθητικη προδιαθεση για artcool) γιατι εν εχω ιδεα τι κριτηρια υπαρχουν στην επιλογη aircondtion

 

διαβαζοντας καποια thread ενεργειακη κλαση Α και θορυβος στα 28-30 db (αν και υποκειμενικο) καλα ειναι. Δεν θα εχει βαρια χρηση ωστε να με απασχολει και πολυ η καταναλωση σε ρευμα και γι αυτο το inverter περναει σε δευτερη μοιρα

 

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι για τα εξτρα.... Αξιζουν τα εξτρα λεφτα για να ειναι και ιονιστης;

Υπαρχουν μοντελα που αλλαζουν τον αερα και δν ανακυκλωνουν τον ιδιο συνεχεια; Εχει σημασια αυτο ή ειναι για να μας παιρνουν λεφτα; Τι αλλο να προσεξω;

 

thanks!

 

 

Λοιπον βασικο χαρακτηρηστικο ειναι ο χωρος που θες να βαλεις το κλιματιστικο...

Ποσα btu δηλαδη χρειαζεσαι...Να υπολογισεις οτι για ενα υπνοδωματιο 12000btu ειναι υπερ αρκετα και κατα την γνωμη μου μονο σε αυτον τον χωρο σε ενδιαφερει ο θορυβος που κανει(αν και μην περιμενεις να ειναι ακριβης σε οσα λενε ειδικα τα lg)...Τωρα αν το θες γι αλλο μερος του σπιτιου υπολογισε χονδρικα:

12000 -> ως 25 τετραγωνικα

15000 -> ως 30 τετραγωνικα

18000 -> ως 36 τετραγωνικα

Απο αποψη καταναλωσης καλο ειναι να ειναι Α ενεργειακη κλαση για λογους οικονομιας...Τωρα αν κανεις μετρια ως αναιμικη χρηση τοτε δεν σε ενδιαφερει η τεχολογια inveter...

Για τα εξτρα δεν υπαρχει κλιματιστικο με ιονιστη...Ενα φιλτρο εχουν ολα που καθαριζει τον αερα και ειναι σαφως κατωτερο του ιονιστη.Παντως καποια διαφορα θα την παρατηρισεις στην ποιοτητα του αερα.Η μονη εταιρια που γνωριζω οτι τα μηχανηματα της εισαγουν και νεο αερα στο δωματιο ειναι η Hitachi http://www.hitachiaircon.com/products/range.jsp?rangeID=1&catID=50&groupID=444...

Πιστευω να βοηθησα!!!:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βάλε και τη Daikin στα υπόψιν σου. Από τα λίγα που είναι ακόμα made in japan...

Και ιονιστής και φέρνει αέρα απ' έξω και τα κάνει όλα!!

Βέβαια μην περιμένετε με 1000 ευρώ να πάρετε τέτοιες συσκευές.

 

Τι 1000 ευρω???:P:p:p

Το μηχανημα που λες εχει 2000...:shock:

Ειπαμε να παρουμε κατι καλο αλλα οχι και να πληρωσουμε μια περιουσια!!!:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Μάλλον έχεις αγοράσει κλιματιστικό μέχρι τώρα, αλλά θα το ποστάρω μιας και το έμαθα κι αυτό.

 

θα βρείτε στην αγορά κλιματιστικά Mitsubishi Heavy Industries και Mitsubishi Electric. Είναι δύο διαφορετικά εργοστάσια στην Ταϋλάνδη, και τα δύο της Mitsubishi... εξίσου αξιόπιστα φυσικά. Αλλά λειτουργούν ξεχωριστά. Συνήθως κάποιος από τους δύο βγάζει πρώτος τα καινούργια μοντέλα, και μετά ο άλλος ακολουθεί. Πέρσυ το καλοκαίρη η Mitsubishi Electric ήταν μπροστά, και η Heavy Industries έβγαλε καινούργια τον Σεπτέμβριο, χάνοντας την σεζόν. Για φέτος όμως, η Mitsubishi Heavy Industries τους πρόλαβε... Παρατήρησα πως μόνο σε εξουσιοδοτιμένους αντιπροσώπους μπορείς να βρεις και τα δύο, καθώς στα περισσότερα πολυ-καταστήματα (Ηλεκτρονική Αθηνών, Κωτσόβολος, κ.α.) έχουν μόνο Mitsubishi Electric... όχι όλοι, αλλά οι περισσότεροι... Τις πληροφορίες αυτές τις έμαθα μετά από έναν μηχανολόγο της Mitsubishi που έτυχε να πιάσω κουβέντα σε ένα εξουσιοδοτιμένο.

 

Οπότε διάλεξε το Mitsubishi SRK50ZGX-S... είναι πιο καινούργιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης (επειδή έχω και τις δύο μάρκες) αυτό που έχω δεί είναι ότι για την ίδια αναγραφόμενη τιμή θορύβου (27db) τα mitsubishi είναι πιο αθόρυβα. Οπότε πάρε αυτό για κρεβατοκάμαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ευχαριστω παρα πολυ...Τελικα το SRK50ZGX-S εβαλα πριν κανα μηνα.Πιο πριν δεν το ειχαν και περιμενα να το φερουν απεξω!!!Ειναι πολυ καλο και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος για τα λεφτα που εδωσα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...