Προς το περιεχόμενο

Αγορα κλιματιστικου...


tauritos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λίγη βοήθεια...

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα όσο το δυνατόν πιο φθηνό air condition για δωμάτιο 3,5x4 μέτρα.

Έλεγα για κάτι σαν αυτό:

http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10228

 

Στο site αναφέρεται ότι είναι ενεργειακής κλάσης D. Τι σημαίνει αυτό; (μη μου πετάξετε ένα σκέτο ότι ό,τι δεν πληρώσω στην αγορά θα το πληρώσω στη ΔΕΗ - τι είναι στο περίπου οι ενεργειακές κλάσεις; )

 

Επίσης ξέρετε κανένα κατάστημα που να παρέχει δωρεάν ή τέλος πάντων φθηνή εγκατάσταση; (δε λέει να πληρώσω τον Κοτσόβολο για εγκατάσταση ένα ποσό 50% της αξίας του κλιματιστικού)

Κάτι διάβασα παραπάνω ότι το Media Markt προσφέρει εγκατάσταση με 10-15 ευρώ. Ισχύει ακόμα;

 

Ευχαριστώ! :-)

 

 

-philos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Tι ειναι στο περιπου οι ενεργειακες κλασεις?

 

Ακου ενα παραδειγμα:

Αγορασε ο θειος μου προ 2 ετιας ενα Firstline 9000BTU (190?), το οποιο αναφερει οτι κατα τη ψυξη καιει 1678Watt.

 

Αγορασαμε κι εμεις ενα Toyotomi (κλααααααααααασεις ανωτερο) 16000BTU (500?), το οποιο στην (διπλασιου μεγεθους) εξωτερικη μοναδα αναγραφει οτι καιει 1680W.

 

Το Firstline ειναι Ε και το Toyotomi Β.

Με 2 watt παραπανω καταναλωση εχουμε +80% αποδοση... λιγο ειναι?

 

Για να μην αναφερω το θεμα του θορυβου.

Απο το ισογειο ακους τη μοναδα του θειου μου οταν δουλευει κι ας εχει βαλει διπλες βασεις με λαστιχα.

Ενω το δικο μας για να το ακουσεις πρεπει να βγεις στη ταρατσα (και δεν υπερβαλλω καθολου), ενω ειναι απλα με τη stock βαση της Toyotomi.

Οπως καταλαβες ο,τι πληρωνεις παιρνεις...

 

Μονο που για 15500btu και ανω πληρωνεις 150-180? εγκατασταση ενω για πιο μικρα ειναι μολις 80-90?.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tι απάτη είναι αυτή με τα περαστικά? 100 ευρώ και πολλά είναι είτε 18000btu είτε μεγαλύτερα.2-3 ώρες δουλειά το max. Eνεργειακή κλάση Α αν μπορείς όπως και σε όλες τις ηλεκτρικές συσκευές μας. O χώρος είναι μικρός και ένα 12000btu μια χαρά είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...