Προς το περιεχόμενο

Αρχαίο μηχάνημα, ποιά διανομή?


frenzy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα δεδομένα έχουν ως εξής: Κατεβαστήρι Pentium III 500, 192 MB ram, θα τρέχει vnc, samba, ssh , οπωσδήποτε γραφικό περιβάλλον δεν με νοιάζει αν θα είναι gnome kde ή xfce. Η προηγούμενη εμπειρία μου είναι σε fedora οπότε καλό θα ήταν να μείνω κοντά σε κάτι παρόμοιο αλλά μου αρέσει και να βλέπω καινούργια πράγματα . Από την έρευνα που έκανα μέχρι τώρα βλέπω πως προτείνονται τα εξής:

xubuntu, fedora core 2 και dsl puppy κλπ. Εγώ θέλω κάτι σταθερό (2 boot θα κάνει το μηχάνημα εκτός απροόπτου) και όχι υπερβολικά αργό στο gui. Καμιά ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από αυτά που διαβάζω για debian έχει κάποιες απαιτήσεις που ίσως μου προσφέρουν παραπάνω συγκινήσεις από αυτές που αντέχω :-). Το archlinux από την άλλη θα ήθελα να το δοκιμάσω. Μου αρέσει και το documentation το οποίο βρίσκω πολύ καλογραμμένο από τα λίγα που διάβασα. Θα πρέπει βέβαια να συνηθίσω το pacman etc και θα είναι πρόβλημα στην αρχή να δουλεύω με fedora fingers, αλλά ελπίζω να συνηθίσω (εξάλλου noob είμαι και στο fedora).

Ευχαριστώ:-)

 

Αα άλλη μια ερώτηση: πιο ελαφρύ gui το xfce ή το fluxbox?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...οπωσδήποτε γραφικό περιβάλλον δεν με νοιάζει αν θα είναι gnome kde ή xfce...

 

Γιατί, αν επιτρέπεται; Απλά από περιέργεια. Για όλα αυτά που ζητάς, πλην VNC προφανώς, τρέχω Debian testing σε ένα ίδιας κλάσης μηχάνημα (με λίγη RAM παραπάνω) και δε μου έχει λείψει ιδιαίτερα το GUI που δεν έχει. Η δουλειά γίνεται μια χαρά, και πιο ανάλαφρα θέλω να πιστεύω από το να είχε μόνιμα φορτωμένο X και DE.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@frenzy μην αγχώνεσαι, σε παρόμοιο μηχάνημα έβαλα για λίγο debian/kde, που το kde δεν είναι και το ελαφρύτερο και πήγαινε αξιοπρεπώς

 

@parsifal

εννοείς από κονσόλα, λόγω χρήσης ως κατεβαστήρι ή κάνω λάθος?

 

@firewalker

same as frenzy, ποιο gui? (Μιλάω για το μηχάνημα το κανονικό με arch, έχω βάλει μόνο base προς το παρόν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Parsifal θέλω το GUI γιατί θέλω να το χρησιμοποιεί και η κόρη μου σιγά σιγά να εξοικειώνεται. Ήδη στο Fedora κάνει κάποια βήματα και επειδή της αρέσει και βλέπω πως έχει και την αίσθηση του μέτρου (κάτι που δεν είχα ποτέ) θα το βάλω στο πατάρι δίπλα στο δωμάτιό της και θα της τραβήξω μια οθόνη και keyboard+mouse να ασχολείται σιγά σιγά. Σε κονσόλα θα ήταν λίγο δύσκολο μιας και δεν ξέρει να διαβάζει ακόμη καλά (5).

Αλλιώς ναι θα ήταν καλύτερα headless χωρίς gui να ξεμπερδεύω μια κι έξω. Τι λες αξίζει τον κόπο ή δεν θα κάνει δουλειά κανείς από τους δυό μας στο τέλος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μνήμη, βάλε μνήμη. Μετά μπορείς να περάσεις και βαρύ DE, να έχει και η κόρη όσα προγράμματα μαζί ανοιχτά θέλει, το ίδιο κι εσύ συγχρόνως. Με 192MB RAM, θα θέλει πολλή εγκράτεια και υπομονή η δουλειά. Σαν τον ερημίτη στη σπηλιά που περιμένει ν'αγιάσει, ένα πράγμα. Ή στ'αποστακτήρια του Τζακ Ντάνιελς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Parsifal θέλω το GUI γιατί θέλω να το χρησιμοποιεί και η κόρη μου σιγά σιγά να εξοικειώνεται. Ήδη στο Fedora κάνει κάποια βήματα και επειδή της αρέσει και βλέπω πως έχει και την αίσθηση του μέτρου (κάτι που δεν είχα ποτέ) θα το βάλω στο πατάρι δίπλα στο δωμάτιό της και θα της τραβήξω μια οθόνη και keyboard+mouse να ασχολείται σιγά σιγά. Σε κονσόλα θα ήταν λίγο δύσκολο μιας και δεν ξέρει να διαβάζει ακόμη καλά (5).

 

:-D:-D αυτή είναι διαπαιδαγώγηση, εύγε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα δεδομένα έχουν ως εξής: Κατεβαστήρι Pentium III 500, 192 MB ram, θα τρέχει vnc, samba, ssh , οπωσδήποτε γραφικό περιβάλλον δεν με νοιάζει αν θα είναι gnome kde ή xfce. Η προηγούμενη εμπειρία μου είναι σε fedora οπότε καλό θα ήταν να μείνω κοντά σε κάτι παρόμοιο αλλά μου αρέσει και να βλέπω καινούργια πράγματα . Από την έρευνα που έκανα μέχρι τώρα βλέπω πως προτείνονται τα εξής:

xubuntu, fedora core 2 και dsl puppy κλπ. Εγώ θέλω κάτι σταθερό (2 boot θα κάνει το μηχάνημα εκτός απροόπτου) και όχι υπερβολικά αργό στο gui. Καμιά ιδέα;

 

για την περιπτωση σου προτεινω Zenwalk,απιστευτα γρηγορο για το μηχανημα σου και σταθερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δείτε και αυτό το άρθρο από το topic του φίλου gtroza

 

κλικ

 

Δεν είναι κάτι που δε μπορείς να αναπαράγεις με οποιαδήποτε διανομή σε αφήνει σε GNU base system + PMS. Εκτός από Debian netinstall δηλαδή : Arch Linux FTP Install, Ubuntu Server, Gentoo Minimal Install CD κ.ά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

alexzzz επιβεβαιώνει αυτό που υποπτευόμουν. Πως οποιαδήποτε διανομή με λίγο χρόνο και ρύθμισμα θα τρέξει αξιοπρεπώς με κάποιες θυσίες. Προσωπικά από όλες τις λύσεις που προτάθηκαν θα δοκιμάσω το arch και αν έχω όρεξη ίσως κάποια debian. Με τις άλλες δεν ασχολούμαι γιατί δεν βλέπω όγκο βιβλιογραφίας.

Ευχαριστώ παιδιά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...