Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση απο Intel σε AMD help plz...


aggelosgrr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ας ξεκινήσω απο την αρχή. Έχω αναλάβει την αναβάθμιση του υπολογιστή ενός φίλου. Αρχικά ο υπολογιστής αποτελούνταν απο τα εξής. CPU: intel pentium 4 3Ghz (Socket 478), RAM: 512Mb DDR1, μία μητρική της Gigabyte(δε θυμαμαι μοντέλο), VGA: Geforce fx5200 AGP και ένας 120άρης σκληρός δίσκος. Ο φίλος μου θέλει απλώς να μπορεί να παίξει τα πιό καινούρια παιχνίδια, δεν τον ενδιαφέρουν και πάρα πολύ τα full γραφικά και υψηλές αναλύσεις. Έτσι του πρότεινα να αλλάξει μόνο VGA(αγόρασε αυτήν την Link.png Site: XFX 7900GS ) και να βάλει άλλο ένα dimmάκι 512Mb. Επίσης, του άλλαξα το τροφοδοτικό με ένα tagan 480W που είχα. Και τώρα αρχίζουν τα κουλά. Ενώ ο υπολογιστής δουλεύει μια χαρά στα windows, με το που μπαίνει σε ένα παιχνίδι το pc κολλάει και μετά απο μερικά δευτερόλεπτα κλείνει. Για να ξανα-ανάψει πρέπει να τον βγάλω απο την πρίζα για λίγη ώρα. (Αυτό το κάνει πάντα και σε όλα τα παιχνίδια). Άν όμως βάλω την fx5200 δουλεύει μια χαρά. Την XFX7900GS την δοκίμασα στο δικό μου pc και δουλεύει μια χαρά. Τί λέτε οτι μπορεί να φταίει?? (δοκιμάστηκε με τους drivers του συνοδευτικού cd αλλά και με τους 169.21 της nvidia)

Όσον αφορά τον τίτλο του θέματος ο φίλος μου διατίθεται να δώσει το πολύ άλλα 200 ευρώ. Μετά απο λίγο ψάξιμο βρήκα πως με αυτά τα χρήματα μπορεί να αγοράσει:

1. CPU Link.png Site: AMD 5600

2. MOBO Link.png Site: ASROCK ALIVE DUAL

3. Ένα dimm DDR2 1Gb

Έτσι έχοντας και μία XFX7900GS πιστεύω πως θα έχει ένα πολύ καλύτερο σύστημα.

Με την εμπειρία σας θα ήθελα να με διαφωτίσετε στα εξής:

1. Τί νομίζετε οτι μπορεί να φταίει που η XFX7900GS δεν δουλεύει στο pc του φίλου μου?

2. Τί λέτε για τα πράγματα που επέλεξα?

3. Επειδή δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με AMD θα ήθελα να με βοηθήσετε στην επιλογή της DDR2. Δηλαδή στους intel υπάρχει το FSB πχ. 1066Mhz έτσι αν η μνήμη είναι στα 533Mhz θα έχουμε λόγο 1:1 και θα έχουμε καλύτερες επιδόσεις όπως είχα διαβάσει σε ένα άρθρο στο internet. Με τους AMD τί ακριβώς παίζει?

 

Με συγχωρείτε για το μακροσκελές και ίσως κουραστικό post αλλα ήθελα να γίνω όσο πιο σαφής γίνεται. Ευχαριστώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι πως συνέδεσες την extra τροφοδοσία της κάρτας γραφικών;

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα είχε αντιμετωπίσει ένας φίλος με μια 7900GS. Στο pc του είχε την συμπεριφορά που περιγράφεις, στο δικό μου λειτουργούσε μια χαρά.

Αν και τα 480W φαίνονται παραπάνω από αρκετά, υποψιάζομαι πρόβλημα στην τροφοδοσία της κάρτας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Όσον αφορα το bios update ο φίλος μου μου είπε πως έχει βάλει το τελευταίο που υπάρχει στο site της gigabyte. Συμφωνώ απόλυτα με το Intel Rules. Και εγώ Intel έχω. Αλλά όπως είπα στην αρχή το budget είναι περιορισμένο (200 euro) και πιστεύω πώς με αυτά τα λεφτά δεν μπορώ να πάρω κάτι καλύτερο σε Intel (διορθώστε με αν κάνω λάθος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι πως συνέδεσες την extra τροφοδοσία της κάρτας γραφικών;

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα είχε αντιμετωπίσει ένας φίλος με μια 7900GS. Στο pc του είχε την συμπεριφορά που περιγράφεις, στο δικό μου λειτουργούσε μια χαρά.

Αν και τα 480W φαίνονται παραπάνω από αρκετά, υποψιάζομαι πρόβλημα στην τροφοδοσία της κάρτας.

Ναί την σύνδεσα. Το πρόβλημα που είχε ο φίλος σου λύθηκε? Όσον αφορά το τροφοδοτικό πιστεύω και γώ οτι είναι υπεραρκετό για αυτά που έχει πάνω το μηχάνημα του. Στο δικό μου pc, που έχω πολύ περισσότερα καλούδια, έχω ένα ταπεινό thermaltake 500W και μου δουλεύουν όλα άψογα. Προσωπικά πιστεύω πως το Tagan του φίλου μου είναι καλύτερο απο το δικό μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναί την σύνδεσα. Το πρόβλημα που είχε ο φίλος σου λύθηκε? [...]

Δυστυχώς όχι (έκανε ολική αναβάθμιση τελικά και η κάρτα τοποθετήθηκε σε ένα άλλο pc, όπου δεν παρουσιάζεται το συγκεκριμένο πρόβλημα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ναι ρε παιδιά.Εγώ έχω AMD και Asrock μητρική και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.Δεν ασχολούμαι με overclocking αλλά η μητρική αυξάνει από μόνη της το σύστημα κατα 12,5% το οποίο μου αρκεί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε παιδιά.Εγώ έχω AMD και Asrock μητρική και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.Δεν ασχολούμαι με overclocking αλλά η μητρική αυξάνει από μόνη της το σύστημα κατα 12,5% το οποίο μου αρκεί!

 

Και γω εχω AMD και ναι εχει αυτην την επιλογη που λες απο το BIOS :)

αλλα καθε φορα που την επιλεγω μετα κολλαει το PC μου..freezarei..

ειναι 1 χρονου το PC και το τροφοδοτικο ειναι no name 450W

και οι RAM 667Μhz..

φταινε μηπως τα παραπανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...