Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για σειρές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Φιλε σε συμβουλευω να μην αποριψεις το dexter χανεις μια απο τις καλητερες σειρες...υστερα εκτως απο lost heroes prisobreak 24,σου σηστηνω να δεις οπωσδηποτε alias(καταπληκτηκη σειρα,με μια κοπελα που ειναι πρακτορας και ριχνει ξυλο στους κακους,1+2 season ισως ειναι οτι καλυτερο εχω δει...),να δεις το Rome(η ιστορια της αρχαιας ρωμης,η πρωτη season ειναι στα χρονια του καισαρα,η δευτερη αμεσως μετα το θανατο του),να δεις battlestar galactica(AΠΙΣΤΕΥΤΗ σειρα...φτιαγνουμε τη τεχνητη νοιμοσινη και αυτη μας κανει πολεμο και μας διωχνει απο το πλανητη μας και μας κυνηγαει στο διαστημα),και αν θες και καμια σειρα με αυτοτελη για να περναει το 40λεπτο δες Numbers(αριθμοι...ειναι ενας μαθηματικος που βωηθαει τον μπατσο αδερφο του να λυσει υποθεσεις με τις γνωσεις του στα μαθηματικα) δες The dead zone(καπιος εχει ενα τροχαιο,μενει σε κωμμα για ποσα χρονια και τελικα οταν ξυπναει εχει ενεργωπιηθει μια νεκρη ζωνη του εγκεφαλου και βλεπει οραματα οταν ακουμπαει ανθροπους ή πραγματα) δες journeyman(ειναι ενας που ταξιδευει στο χρονο και προσπαθει να σωσει/αλλαξει καταστασεις) η τελικως περα απο τα all time classics x-files και μαγισες δες και το buffy the vampire slayer(το βλεπω αυτο το καιρο,ειμαι 2η season,αν και δε το περιμενα μου αρεσει αρκετα,μια κοπελα λυκειου ειναι η εκλεκτη να σκοτωνει τους βρικολακες και λοιπα φρικια της περιοχης)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Και φυσικά το Carnivale παλιό αλλα φοβερό,εκτος του τέλους.

 

Φυσικά. Το Carnivale έχει πάντα και τη δική μου ψήφο :mrgreen:(απλά η πασχαλιά αρχικά ανέφερε ότι έψαχνε για νέες σειρές).

 

Άλλες σειρές:

Από τον δημιουργό Bryan Fuller του Pushing Daisies, οι δύο προηγούμενες δουλείες του:

1. Wonderfalls: πωλήτρια σε μαγαζί με τουριστικά είδη, αρχίζει να ακούει φωνές από πλαστικά/ξύλινα/χνουδωτά/γεμιστά ζωάκια. Την σειρά την τελείωσαν πριν ολοκληρώσει μια season (13 επ), αλλά τουλάχιστον της έδωσαν ένα κάποιο φινάλε.

2. Dead like me: κορίτσι έφηβος με εντελώς απαισιόδοξη θεώρηση της ζωής, σκοτώνεται απότομα και με μάλλον αστείο τρόπο. Έπειτα γίνεται grim reaper. Δηλαδή απελευθερώνει ψυχές από μελλοθάνατους or sth. Έχει κάποιο χιούμορ, και κυρίως κάποιες ενδιαφέρουσες καταστάσεις. Ολοκλήρωσε 2 season και αν και αξίζει τον κόπο, imho δεν απέκτησε ποτέ κάποιο ισχυρό story arc. Προσεχώς αναμένεται και μια τηλεταινία για τη σειρά αυτή.

 

Επίσης:

Hustle: Βρετανική σειρά, σχεδόν αυτοτελή επεισόδια με έξυπνο χιούμορ και υπόθεση και συχνά ενδιαφέρουσα και απο σκηνοθετική άπψη. Μια ομάδα απο con-artists, οργανωνουν διάφορες απάτες μόνο σε θύματα που το "αξίζουν".

Ugly Betty: Καμμία σχέση με το ελληνικό, το βραζιλιάνικο και το-δε-ξέρω-γω-ποιο-άλλο. Αστείο και αυτο-σαρκαζόμενο, αλλά κάποιες φορές δε ξεφεύγει από γερές δόσεις κοινής σαπουνόπερας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To The Office δεν μ' άρεσε το (σε σημείο απωθητικό) μαύρο του humour. Αντιθέτως, το Extras (BBC) του Gervais (ίδιος πρωταγωνιστής κ συντελεστής) στο οποίο πρωταγωνιστούν διάσημοι του Χόλιγουντ κ όχι μόνο (σε κάθε επεισόδιο διαφορετικός, βλ. Bloom, Winslet, DeNiro, Bowie κ.α.) είναι ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ!!! Τέτοιο γέλιο δύσκολα βρίσκεις σε σύγχρονη παραγωγή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο sci-fi : 1)battlestar galactica

2)firefly ειναι 12 επισοδεια και τελειωσε με μια τενια "serenity" απο τις κορυφαιες στο ειδος της

 

ιστορικη : rome αν σαρεσει η ιστορια αυτη ειναι η σειρα σου .καθε επεισοδιο ειχε budget οσο μια μικρη ταινια !

 

απο γνωστα heroes

animation southpark , simpsons

αυτα προς το παρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες οπωσδηποτε Dexter (μην το απορριπτεις απο την υποθεση), απο τις καινουργιες Pushing Daisies(μονο 9 επεισοδια, θα σου αρεσει σιγουρα)

Αnime, για κατι διαφορετικο Death Note (δεν ειμαι φαν, αλλα αυτο το ειδα, ειναι καταπληκτικο).

HouseMD επισης πολυ καλο.

Kαι κλασικα Lost the best

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λοιπόν .

Μια μικρή σούμα των σειρών που επέλεξα ... .

 

1. Boston Legal

2. The Dresden Files

3. Carnivale

4. Το μυστήριο της παρασκευής

5. The Outer Limits

6. The Shield

7. Fawlty Towers

8. Bones

9. Sleeper Cell

10. Το μυστήριο της παρασκευής

11. Weeds

12. Psych

13. Journeyman

14. Day break

15. The West Wing

16. Pushing Daisies

17. Burn Notice

18. Scare Tactics

19. Back To You

20. Greek

21. Big shots

22. Without a trace

23. Eureka (?)

24. LIFE

25. Hustle

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διευκρίνησα πιο κάτω ότι ήθελα ν'αποφύγω να ειπωθούν σειρές μαϊντανός (δλδ πολυδιαφημιζόμενες).

 

Το ''σχετικά καινούριες'' έχει πολλές ερμηνείες .

Για το εδώ φορουμ παίρνει την ερμηνεία ''που δεν έχουν συζητηθεί'' -''είναι ψιλοάγνωστες'' .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν αναφέρθηκε παραπάνω (από μια γρήγορη ματιά που έριξα δε νομίζω..), αλλά ρίξε μια ματία και στο breaking bad . Πρωτότυπο σενάριο και ένα τρελό πρώτο επεισόδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και δεν πιστεύω ότι έχει νόημα να πω πάλι τις ίδιες που ήδη αναφέρθηκαν, ή άλλες δέκα άλλες επιπλέον, γενικά με καλύψαν τα παιδιά.

 

Αλλά δες οπωσδήποτε Battlestar Galactica. Οπωσδήποτε.

 

Και για να σε προλάβω πριν το απορρίψεις ως Sci-Fi, σαν είδος είναι ότι όλες οι άλλες σειρές μαζί (καλά εκτός από κωμωδία :))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προτείνω και εγώ μερικές:

The Wire (ΗΒΟ) - αστυνομική σειρά που διαδραματίζεται στη Βαλτιμόρη. Από τις καλύτερες σειρές κατά την γνώμη μου αλλά όχι τόσο αναγνωρισμένη στο ευρύ κοινό. Φέτος προβάλεται η πέμπτη και τελευταία σεζόν (13 επεισόδια/σεζόν)

 

jPod (CBC) - Καναδέζικη παραγωγή, ξεκίνησε φέτος και είναι βασισμένη στο ομώνυμο βιβλίο του Douglas Coupland. Ο βασικός ήρωας δουλεύει σε εταιρία παραγωγής βιντεοπαιχνιδιών, η μάνα του καλλιεργεί χόρτο και ο πατέρας του προσπαθεί από κομπάρσος να κερδίσει μερικούς διάλογους σε ταινίες. Κωμωδία με διάφορα ευτράπελα, εχώ δει μόνο τα δυο από τα τέσσερα επεισόδια αλλά έχω διαβάσει το βιβλιό που ήταν καταπληκτικό.

 

Damages (FX) - Συμπαθητική σειρά με ένα δικηγορικό γραφείο να προσλαβάνει μια καινούρια δικηγόρο όπου με την καθοδήγηση της Glenn Close προσπάθουν να ενοχοποιήσουν τον "κακό" για οικονομικά εγκλήματα αλλά κατά την διάρκεια συμβαίνουν διάφορα, δολοφονίες, δωροδοκίες κτλ. Η Close κέρδισε χρυσή σφαίρα για την ερμηνεία της. 1 ολοκληρωμένη σεζόν και ανανεώθηκε για άλλη μια.

 

Peepshow (Channel 4) - Βρετανική κωμωδία με ήρωες δυο εντελώς διαφορετικούς χαρακτήρες που γνωρίζονται από το πανεπιστήμια και συγκατοικούν. Πολύ γέλιο με σεξ, ναρκωτικά και περίεργες καταστάσεις που συμβαίνουν στις ζωές τους. 4 σεζόν ανανεώθηκε για πέμπτη.

 

The L Word (Showtime) - ΛΕΣΒΙΕΣ. Παίζεται η πέμπτη σεζόν, προσωπικά την εχώ ψιλοβαρεθεί αλλά οι τρεις πρώτες σεζόν είναι ωραίες.

 

Τhe Sopranos (HBO) - Σειρά σταθμός στην αμερικάνικη τηλεόραση. Η καθημερινή ζώη του γκάνκστερ Tony Soprano. 6 σεζόν με την τελευταία να είναι διπλή σε σχέση με τις άλλες.

 

ΥΓ. Προσπάθησα να γράψω όσο το δυνατόν λιγότερα για να μην μπω σε πολλές λεπτομέριες για τις υποθέσεις, γιατί είμαι άυπνος και γιατί βαριέμαι να γράφω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...