Προς το περιεχόμενο

Monitor 22 ιντσών & κάρτα γραφικών FX5200


Stratilatis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα μηχάνημα με επεξεργαστή Pentium 4 στα 2,6 ghz και κάρτα γραφικών ALBATRON FX5200 AGP. Θέλω να αγοράσω νέο μόνιτορ 22 ιντσών wide και αναρωτιέμαι αν η κάρτα γραφικών που έχω υποστηρίζει πραγματικά υψηλές αναλύσεις (έτσι λέει θεωρητικά) κι αν ναι, αν το αποτέλεσμα θα είναι και ΠΟΙΟΤΙΚΟ.

 

Σημείωση: Δεν παίζω παιχνίδια, το πιο απαιτητικό 3d πράγμα που θα μου τύχει είναι το google earth (!!!) και κανένα mkv αρχείο από hi-definition ταινία. Έχω όμως απαιτητικό μάτι και θέλω η εικόνα να είναι ποιοτικά καλή.

 

Ευχαριστώ. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν όντως η κάρτα σου υποστηρίζει ανάλυση 1680*1050, δεν θα έχεις πρόβλημα. Τα χαρακτηριστικά όπως αναφέρονται στο μάνουαλ από το site της nVidia:

 

 

• Dual RAMDACs (up to 400 MHz) for display

resolutions up to and including

2048x1536@85Hz

• Integrated NTSC/PAL TV encoder support

resolutions up to 1024x768 without the need

for panning with built-in Macrovision copy

protection

• DVD and HDTV-ready MPEG-2 decoding up to

1920x1080i resolutions

• DVI support for compatibility with nextgeneration

flat panel displays with

resolutions up to and including 1600x1200

 

δείχνουν ότι μάλλον είσαι ΟΚ.

 

Τώρα, η ποιότητα απεικόνισης εξαρτάται και από την GPU και από το μόνιτορ. Την κάρτα την έχεις ήδη, οπότε....

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά θα είσαι...

Μην περιμένεις να παίζεις παιχνίδια σε 1680x1050 βέβαια.

Για δουλειές γραφείου και καμιά ταινία θα είσαι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα είσαι ΟΚ την ίδια ακριβώς είχα κι εγώ απλά η κάρτα είναι GTPK

θα εχεις πρόβλημα με τις πραγματικές HD ταινίες ακόμα και στα 720p.

Αν θέλεις μια οικονομική λύση πάρε μια GF8400 με 40Ε και θα είσαι καλυμμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα είσαι ΟΚ την ίδια ακριβώς είχα κι εγώ απλά η κάρτα είναι GTPK

θα εχεις πρόβλημα με τις πραγματικές HD ταινίες ακόμα και στα 720p.

Αν θέλεις μια οικονομική λύση πάρε μια GF8400 με 40Ε και θα είσαι καλυμμένος.

 

Aπό 8500 και πάνω αν μιλάμε για GeForce. Ακόμα και η ίδια η NV είναι ειλικρινείς για το θέμα αυτό:

 

http://www.nvidia.com/object/geforce_family.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απανήσεις. Δυστυχώς πολλές από τις τελευταίες ταινίες mkv υψηλής ανάλυσης δεν τις παίζει σωστά το desktop (κάνει σπασίματα) με αποτέλεσμα να τις βλέπω στο laptop (που είναι τελευταίας τεχνολογίας αγορασμένο πριν χρόνο με ισχυρή κάρτα γραφικών). Δεν ξέρω όμως αν τα σπασίματα στο desktop είναι θέμα κάρτας γραφικών ή του επεξεργαστή.

 

Θα ήθελα να έχω μια αρχική εκτίμηση του συνολικού κόστους γιατί η οθόνη στοιχίζει 300? και αν την αγοράσω, οι εναλλακτικές είναι οι εξής:

1. Να μου κάνει μια χαρά χωρίς να αλλάξω κάτι στο σύστημα και να τη βγάλω καθαρή. :-)

2. Να χρειαστεί μια νέα κάρτα γραφικών (AGP), να σκάσω άλλα 70-100? και να κάνω τη δουλειά μου. :confused:

3. Να πάρω τη κάρτα γραφικών, να μή κάνει δουλειά και να χρειαστεί να αλλάξω από την αρχή motherboard, επεξεργαστή και νέα κάρτα γραφικών (PCI)με κόστος... :cry:

 

Όπως αντιλαμβάνεστε, έχει μια διαφορα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάνει σπασίματα, κατά την αναπαραγωγή χ264 αρχείων, ο υπολογιστής σου τώρα, θα τα κάνει και με την νέα οθόνη. Τα σπασίματα χρεώνονται στον επεξεργαστή. Το coreavc, που θεωρείται και ο ταχύτερος decoder αρχείων x264, δεν χρησιμοποιεί καν το videο hardware acceleration των σύγχρονων καρτών γραφικών. Δεν αποκλείεται βέβαια να αλλάξει αυτό στο μέλλον. Εγώ έχω παλιό μονοπύρηνο στα 2,8Ghz και τα 1080i τα έχω ξεγραμμένα (παρόλο που έχω κάρτα με video acceleration). Και τα 720p μόνο με τον coreavc μου τρέχουν σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...