Προς το περιεχόμενο

Εγγραφή πολλών AVI με υποτίτλους σε DVDR


alt10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα,

κατ αρχην να πω οτι δεν εχω ιδεα απο γραψιμο ταινιων σε δισκακι dvd σχετικα με το φορμαρισσμα και το τελικο αποτελεσμα...

εκανα αναζητηση αλλα δεν βρικα κατι το οποιο να με ικανοποιουσε και ετσι αποφασισα αν κανω ποστ...

κατεβασα απο εναν τρακερ τα επησοδεια το prison break οι υποτιτλοι δεν επαιζαν και μετα τους μετανομασα με το ονομα που ειχε το αρχειο avi και επαιζα κανονικα στο klite player.

Το θεμα ειναι οτι θελω να τα γραψω σε dvd σε μορφη avi και να παιζουν κα οι υποτιτλοι αλλα και τα επεισοδια.Το κακο ειναι οτι καθε επεισοδιο ειναι σε ξεχωριστο avi το ιδιο και καθε .srt.

Ρωταω λοιπον αν τα γραψω ολα σε ενα dvd disk θα παιζουν οπως και στον υπολογιστη αν οχι πως θα το κανω?

ευχαριστω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τίτλος του thread άλλαξε. Παρακαλώ να χρησιμοποιείτε τίτλους αντιπροσωπευτικούς του προβλήματός σας. Βοηθάτε τους υπολοίπους αλλά κυρίως τον εαυτό σας, αφού είναι μεγαλύτερη η πιθανότητα να ανοίξουν και να διαβάσουν το thread τα κατάλληλα να απαντήσουν άτομα.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το επιτραπέζιο DVD player σου υποστηρίζει αρχεία AVI με MPEG-4 video; Ελληνικούς υποτίτλους σε SRT; Αυτό είναι το σημαντικότερο. Όσα επιτραπέζια έχω δει που να υποστηρίζουν τα παραπάνω, δεν έχουν πρόβλημα σε δισκάκια με πολλαπλά αρχεία AVI+SRT. Απλά, σου βγάζουν ένα μενού που επιλέγεις το αρχείο που θέλεις να παίξει. Σε κάθε περίπτωση, μία εγγραφή σε επανεγγράψιμο DVD+RW δισκάκι θα σε πείσει. Αν δεν έχεις τέτοια δισκάκια, επιβάλλεται να πάρεις ένα-δύο για παρόμοιες δοκιμές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δλδ μου λες οπως ειναι τωρα χυμα να τα βαλω σε ενα dvd δισκακι βεβαια επειδη και δεν ασχολουμαι με το γραψιμο dvd αλλα χρισημοποιω μνημες δεν εχω DVD+RW αλλα θα το δοκιμασω σε ενα απλο και θα δω οσο για το dvd player το δικο μου εχει αλλα δεν ειναι για μενα και δεν ξερω εγω θα το γραψω και αμα δουλεψει δουλεψε...θα σας πω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εβαλα το dvd στο dvd player και το διαβαζε το διαβαζε και τιποτα ...

disk invalid τωρα παω σε ενα φιλο μου να το δοκιμασω σε αλλο player και τα λεμε ... εντομεταξυ αν εχετε καμια αλλη ιδεα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγραψες πιο πάνω :

 

οσο για το dvd player το δικο μου εχει αλλα δεν ειναι για μενα και δεν ξερω εγω θα το γραψω και αμα δουλεψει δουλεψε...

 

Το πρόβλημα τελικά είναι στο DVD player του φίλου σου ή στο δικό σου; Και στα δύο; Επίσης, τί ρυθμίσεις χρησιμοποιείς στο πρόγραμμα εγγραφής (και ποιο είναι αυτό); Ίσως εκεί είναι το πρόβλημα. Ή η συγκεκριμένη μάρκα άδειων DVD που χρησιμοποίησες έχει πρόβλημα να συνεργαστεί με τα DVD players...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα τελικα δεν δουλεψε και στο αλλο dvd player δεν ξερω απο ρυθμισεις εσυ μου ειπες να τα γραψω σε ενα dvd και το εκανα μεσω drag n drob απο τον εγγραφεα των windows vista το ξερω βλακεια αλλα δεν γινοταν με nero τα dvd ειναι emtec αλλα εχω ξαναγραψει dvd και ολα καλα σε ολα τα player...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού έχεις ξαναγράψει με τον ίδιο τρόπο :

 

το εκανα μεσω drag n drob απο τον εγγραφεα των windows vista...

 

...και ολα καλα σε ολα τα player...

 

...τότε αποκλείουμε τα θέμα των ρυθμίσεων και τα προβλήματα που μπορώ να σκεφτώ είναι τα εξής :

 

1. Ασυμβατότητα με τη μάρκα των DVD που έγραψα και πιο πάνω. Τα EMTEC είναι της «φωτιάς» εντελώς. Για αναπαραγωγή σε επιτραπέζιο DVD player προτείνω Taiyo Yuden +R, γραμμένα σε ταχύτητα 4x

2. Τα συγκεκριμένα AVI έχουν specifications που τα κάνουν ασύμβατα με τα 2 DVD players που δοκίμασες να τα παίξεις. Τα AVI γενικά μπορούν να περιέχουν streams video και ήχου που δημιουργήθηκαν με πολλούς διαφορετικούς codecs/ρυθμίσεις. Για να το αποκλείσεις, θα γράψεις σε ίδια δισκάκια κάποια άλλα AVI που δοκίμασες στο παρελθόν χωρίς προβλήματα. Αν υπάρχει πρόβλημα, μάλλον είμαστε στην περίπτωση 1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...