Προς το περιεχόμενο

Fujitsu-Siemens Amilo Xi 2428-004


gnomonas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το βρήκα φίλε μου στα multirama του Ηρακλείου Κρήτης και από ότι κατάλαβα πρέπει να ήταν απο τα τελευταία κομμάτια...

 

Να ρωτήσω κάτι ρε παιδιά, όσοι το έχετε το λαπτοπ, σας ανεβάζει και σας ο φορτιστής απίστευτες θερμοκρασίες? Μιλάμε ότι ζεματάει το γ@%$#$ μετά από κάνα δυο ώρες που τον έχω στην πρίζα....

 

Εγώ τον έχω περίπου 15 ημέρες και δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο,θερμαίνεται στα φυσιολογικά επίπεδα,γιατί εσύ όταν δουλεύεις τον πιάνεις γύρω-γύρω ή από κάτω βέβαια εγώ δεν παίζω παιχνίδια τον έχω για χρήση γραφείου και internet

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 70
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Και εγώ παρατήρησα ότι σε παιχνίδια (ακόμη κ bubble bubble :P) μου ανεβάζει θερμοκρασία 70+, αλλά ούτε κολλήματα έχω ούτε τπτ, λειτουργεί μια χαρά κ ότα βγώ απ τα παιχνίδια η θερμοκρασία επανέρχεται σε 1-2 λεπτά στους 50-55 βαθμούς. Αλήθεια στην 004 έκδοση στο bios αναφέρει θερμοκρασίες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ παρατήρησα ότι σε παιχνίδια (ακόμη κ bubble bubble :P) μου ανεβάζει θερμοκρασία 70+, αλλά ούτε κολλήματα έχω ούτε τπτ, λειτουργεί μια χαρά κ ότα βγώ απ τα παιχνίδια η θερμοκρασία επανέρχεται σε 1-2 λεπτά στους 50-55 βαθμούς. Αλήθεια στην 004 έκδοση στο bios αναφέρει θερμοκρασίες?

 

Αυτό ήθελα να σε ρωτήσω και εγώ πως γίνεται και μετράται τις θερμοκρασίες;υπάρχει έξτρα πρόγραμμα ή ο ίδιος ο υπολογιστής έχει κάτι σχετικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, κι εγώ απέκτησα πριν απο λίγες ώρες το xi 2428-004 και φόρτωσα λίγο όταν είδα ότι δεν υπάρχει CD/DVD μέσα ούτε για δείγμα...

Από ότι κατάλαβα από τις άλλες απαντήσεις, το 004 πρέπει να έρχεται χωρίς ενώ το 005 με έτοιμο Recovery CD/DVD...

 

τα recovery dvd θα τα δημιουργήσεις μόνο σου δες και πιό πάνω ή κοίτα στο βιβλίο οδηγιών που σου έδωσαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ήθελα να σε ρωτήσω και εγώ πως γίνεται και μετράται τις θερμοκρασίες;υπάρχει έξτρα πρόγραμμα ή ο ίδιος ο υπολογιστής έχει κάτι σχετικό

 

Εγώ έχω κατεβάσει το everest ultimate edition κ την μετράω από κει. Το speed fan που είχα δοκιμάσει παλιά, όταν το άνοιγα, μου έδινε ένδειξη, αλλά μετά κολλούσε στην ίδια θερμοκρασία, κ έτσι έβαλα το everest.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά..και εγώ ενδιαφέρομαι να αγοράσω αυτο το laptop. Βέβαια με προβληματίζει το θέμα της θερμοκρασίας αλλα ελπίζω να είναι καλός παρ'ολ'αυτά..έχει κανείς άλλος το πρόβλημα με την υπερθέρμανση του φορτιστή όπως ο φίλος από το Ηπάκλειο? Μου κάνει εντύπωση πώς μια εταιρία με κλιματιστικά έχει πρόβλημα σε αυτό τον τομέα..θα μου πείτε άλλο το ένα και άλλο το άλλο..εξακολουθεί όμως να μου είναι μυστήριο. Σχετικά με το θέμα της εγγύησης έχετε κάποιο νέο? γιατί μερικοί έχουν 3 έτη και άλλοι 1?μπορούμε να την επεκτείνουμε? Οσον αφορά το service άκουσα και διάβασα περίεργα σχόλια σχετικά με alman κλπ...εσείς τι γνώμη έχετε? Τέλος θα ήθελα να μου πείτε τη γενικότερη σας εντύπωση από το laptop..αξίζει?

ευχαριστώ και ελπίζω να μην σας κούρασα!cheers!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά..και εγώ ενδιαφέρομαι να αγοράσω αυτο το laptop. Βέβαια με προβληματίζει το θέμα της θερμοκρασίας αλλα ελπίζω να είναι καλός παρ'ολ'αυτά..έχει κανείς άλλος το πρόβλημα με την υπερθέρμανση του φορτιστή όπως ο φίλος από το Ηπάκλειο? Μου κάνει εντύπωση πώς μια εταιρία με κλιματιστικά έχει πρόβλημα σε αυτό τον τομέα..θα μου πείτε άλλο το ένα και άλλο το άλλο..εξακολουθεί όμως να μου είναι μυστήριο. Σχετικά με το θέμα της εγγύησης έχετε κάποιο νέο? γιατί μερικοί έχουν 3 έτη και άλλοι 1?μπορούμε να την επεκτείνουμε? Οσον αφορά το service άκουσα και διάβασα περίεργα σχόλια σχετικά με alman κλπ...εσείς τι γνώμη έχετε? Τέλος θα ήθελα να μου πείτε τη γενικότερη σας εντύπωση από το laptop..αξίζει?

ευχαριστώ και ελπίζω να μην σας κούρασα!cheers!

 

Φίλε μου το λαπτοπ αξίζει πέρα για πέρα... τελικά το θέμα με τον φορτιστή συμβαίνει μόνο κατά την φόρτιση της μπαταρίας όχι για όλη την ώρα που το λαπτοπ είναι στην πρίζα και δουλεύει με το ρεύμα.. κάτι που θεωρώ απολύτως φυσικό... και μένα με ανησύχησε λίγο αλλά μετά είδα ότι δεν έπαθε και τπτ το ιδιαίτερο... όλα καλά...

 

Όσον αφορά τις υπόλοιπες θερμοκρασίες, το συγκεκριμένο δεν έχει ιδιαίτερο πρόβλημα, από ότι έχω ακούσει και από άλλο άτομα εδώ στο φόρουμ και από 1-2 γνωστούς που το πήραν. Εμένα τώρα, δεν μου έχει ανεβάσει θερμοκρασία, αλλά πάλι δεν το έχω ζορίσει και πολύ για να σου πώ σίγουρα. Πάντως αν ακούσεις τις γενικές οδηγίες, δλδ μην το βάζεις πάνω στο κρεββάτι και γενικά σε επιφάνειες που δεν αφήνουν τον αέρα από κάτω να κυκλοφορεί νομίζω δεν θα έχεις πρόβλημα.

 

Με την εγγύηση πολλά ακούγονται, και θετικά και αρνητικά, και δεν μπορώ να σου πώ σίγουρα... ελπίζω να μην μάθω και ποτέ δλδ και να μείνω με την απορία... μάλλον είναι θέμα καθαρά εμπειρίας του κάθενος...

Πάντως γεγονός είναι ότι η FS έχει ανεβάσει πολύ την ποιότητα των προϊόντων της το τελευταίο διάστημα και ιδιαίτερα το συγκεκριμένο μοντέλο ακούω ότι δουλεύει ρολόι και ότι δεν έχει παρατηρηθεί κάποιο ελαττωματικό.

 

Κατά τα άλλα, με αυτό που έχω πάθει πλάκα είναι με τον θόρυβο.. ποιο θόρυβο δλδ, το δουλεύω τώρα και 3-4 μέρες και πραγματικά δεν το έχω ακούσει ακόμα!! Έχω πάθει πλάκα... έχουνε πέσει στα χέρια μου 2-3 λαπτοπ αλλά τέτοιο πράγμα δεν έχω ξαναδεί. Πραγματικά αθόρυβο! Και μπορεί να μην έχω τρέξει παιχνίδι ακόμα αλλά το έχω βάλει να κάνει encoding, ripping από CD και κάτι benchmarks για CPU και μνήμη που είχε μέσα η FS και πραγματικά δεν το άκουσα.

 

Η μπαταρία θα πρέπει να κάνει 5-10 κύκλους φόρτισης για να μπορώ να πώ κάτι σίγουρο αλλά από ότι ξέρω και ακούω μην περιμένεις να κρατάει και πολύ..

 

Εκει που θα σε στεναχωρήσω λίγο είναι στο ότι δεν νομίζω να το βρεις πουθενά τώρα πλέον, (μιλάμε πάντα για το 004) γιατί έχει αντικατασταθεί από το 804 που είναι λίγο τσιμπημένο στην τιμή αλλά με λίγο καλύτερες επιδόσεις λόγω του νέου CPU που φοράει. Εγώ το βρίσκω γύρω στα 1230-1300 ευρώ στα πιο γνωστά μαγαζιά. Βέβαια, πάντα υπάρχει και η εναλλακτική λύση του 803 μοντέλου, με λίγο κατώτερα χαρακτηριστικά αλλά χαμηλότερη τιμή. Ψάξε το, μπορεί να σου κάνει. Πάντως και το 804 με αυτά που προσφέρει είναι σε αρκετά δελεαστική τιμή σε σχέση με αντίστοιχα μοντέλα άλλων εταιριών... (μιλάω για επώνυμα πάντα, όχι Innovator, Turbo-X και τέτοια)

 

Αυτά, αν θες κάτι άλλο ρώτα και αν ξέρω θα σου απαντήσω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ και εγώ με τον PTmax13 οι θερμοκρασίες είναι στα φυσιολογικά επίπεδα ίσως παλιά οι fs είχαν τέτοια προβλήματα τώρα όχι.Η ποιότητα κατασκευής φαίνεται πολύ καλή έως άριστη,μη ξεχνάς ότι είναι και ο μοναδικός made in germany, αλλά όπως ξέρεις αυτά τα δείχνει ο χρόνος,πραγματικά αθόρυβος ,θα έλεγα εκνευριστικά αθόρυβος!Τώρα στο θέμα αντιπροσωπείας το help desk της εταιρείας αν και περιμένεις αρκετή ώρα στο τηλέφωνο δίνουν λύσεις και στην επίσκεψη στην αντιπροσωπεία αν συμβεί κάτι στο επιδιορθώνουν άμεσα,νομίζω ότι συγκριτικά με κάτι που ακούω εδώ μέσα για σέρβις στο εξωτερικό από άλλες αντιπροσωπείες αυτό είναι θετικό.Συμπερασματικά αξίζει με το παραπάνω τα λεφτά του γιατί είναι πολύ καλά εξοπλισμένος,αν τον βρεις πάρτον ή περίμενε να πέσει η τιμή του 2428-804.Η μπαταρία με κάποιες φορτίσεις μου κράτησε 2 ώρες και 10 λεπτά σε νορμάλ χρήση ιντερνετ και έγγραφα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ PTmax13 και gnomonas! ήσασταν αρκετά κατατοπιστικοί..μου δώσατε απάντησεις στις σχετικές επιφυλάξεις μου και κατέληξα στο να το αγοράσω!Ελπίζω πως δεν θα έχει εξαντληθεί γιατί σε ένα κατάστημα γνωστής αλυσίδας (δεν ξέρω αν μπορούμε να αναφέρουμε ονόματα) που επισκεύτηκα την προηγούμενη εβδομάδα ήταν ετοιμοπαράδοτο.Θα πάω αύριο και ελπίζω να το βρώ! Το 2428-804 μου φαίνεται πλεονεξία καθώς ο επεξεργαστής του 2428-004 είναι από τους πιο ισχυρούς της αγοράς αυτή τη στιγμή Τ7700 οπότε δεν θεωρώ οτι θα έχει τεράστια διαφορά με τον άλλο.Εσείς πιστεύτε πως αξίζει τα 200 ευρώ παραπάνω?

Τhanks a lot !!!cheers

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το διάβασα φίλε μου και πιστεύω πως έχεις απόλυτο δίκιο.Σίγουρα κυκλοφορούν συνεχώς νέα μοντέλα αλλά πιστεύω οτι αποσκοπούν κυρίως στη κούρσα του ανταγωνισμού μεταξύ των εταιριών και του marketing παρά στην ουσία της αναβάθμισης και των επιδόσεων.Και από την άλλη εμένα ως απλό χρήστη μου φτάνει και μου περισεύει ο επεξεργαστής Τ7700 δεδομένου οτι ο προηγούμενος που είχα σε μοντέλο acer ήταν Μ740 και ήταν υπεραρκετός...Οπότε και εγώ με την σειρά μου προτείνω να μην πέφτουμε στην παγίδα του εντυπωσιασμού των εταιριών και να κοιτάζουμε την ουσία και το συμφέρον μας.

Thanks και πάλι, καλό βράδυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ παρατήρησα ότι σε παιχνίδια (ακόμη κ bubble bubble :P) μου ανεβάζει θερμοκρασία 70+, αλλά ούτε κολλήματα έχω ούτε τπτ, λειτουργεί μια χαρά κ ότα βγώ απ τα παιχνίδια η θερμοκρασία επανέρχεται σε 1-2 λεπτά στους 50-55 βαθμούς. Αλήθεια στην 004 έκδοση στο bios αναφέρει θερμοκρασίες?

 

70+ ειναι αρκτετά μεγάλη θερμοκρασία για bubble :-D Μήπως βλέπεις την θερμοκρασία της GPU (κάρτα γραφικών)?

 

Ερώτημα:

Έχετε παρατηρήσει μεγάλες θερμοκρασίες στο πάνω (ειδικά στα palmrest) και κάτω μέρος του Laptop?

Ρωτάω γιατί το είδα από κοντά το μοντέλο και είναι αρκετά ενδιαφέρον και με πολύ ωραία οθόνη. Touchpad και πληκτρολόγιο μέτρια βέβαια αλλά τι να κάνεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το διάβασα φίλε μου και πιστεύω πως έχεις απόλυτο δίκιο.Σίγουρα κυκλοφορούν συνεχώς νέα μοντέλα αλλά πιστεύω οτι αποσκοπούν κυρίως στη κούρσα του ανταγωνισμού μεταξύ των εταιριών και του marketing παρά στην ουσία της αναβάθμισης και των επιδόσεων.Και από την άλλη εμένα ως απλό χρήστη μου φτάνει και μου περισεύει ο επεξεργαστής Τ7700 δεδομένου οτι ο προηγούμενος που είχα σε μοντέλο acer ήταν Μ740 και ήταν υπεραρκετός...Οπότε και εγώ με την σειρά μου προτείνω να μην πέφτουμε στην παγίδα του εντυπωσιασμού των εταιριών και να κοιτάζουμε την ουσία και το συμφέρον μας.

Thanks και πάλι, καλό βράδυ

 

Και εγώ το ίδιο πιστεύω....δεν χρειαζόμαστε περισσότερη υπολογιστική ισχύ αλλά γρηγορότερους σκληρούς και μνήμες. Αν αυτά βελτιωθούν τα μηχανήματα θα πετάνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

70+ ειναι αρκτετά μεγάλη θερμοκρασία για bubble :-D Μήπως βλέπεις την θερμοκρασία της GPU (κάρτα γραφικών)?

 

Όχι, θερμοκρασία CPU βλέπω. Το "πρόβλημα" στο bubble λύνεται με τη χρήση του silent mode. Στα άλλα παιχνίδια όμως η θερμοκρασία είναι γύρω στους 70. Επίσης, σε επεξεργασία 2 βίντεο ταυτοχρόνως, έφτασε κ τους 83!

Βέβαια το έχω κ 24/7 ανοιχτό (με 1-2 ώρες ανάπαυσης ανά 48ωρο.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

83 βαθμούς Κελσίου?Σε λίγο θα βράζουμε και αυγά! anyway εγώ πήγα σήμερα αλλά δεν το βρήκα...μου είπε οτι θα προσπαθήσει να το παραγγείλει και αν υπάρχει θα το φέρει...διαφορετικά θα περιμένω λίγο να πέσουν οι τιμές στο 804 ή θα πάρω το acer 5920G-702G25HN που έχω δει και έχει εκπληκτικά χαρακτηριστηκα για την τιμή του.Θα μου πείτε οτι τα acer είναι αμφίβολης ποιότητας αλλά εγω είχα acer τόσα χρόνια και ήταν μια χαρά, με εξαίρεση κάποια μικρά προβλημτάκια, όπως στα clip της οθόνης.Οπότε εγώ πιστεύω πως όλες οι εταιρίες πάνω κάτω είναι ίδιες ποιοτικά πλεον..αν είναι να την πάθεις θα την πάθεις.:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...