Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση πάνω σε access


bravenew

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

 

Φτιάχνοντας μια απλή βάση δεδομένων για καταχώρηση ονομάτων και διευθύνσεων δεν ξέρω πως στο τέλος οταν θελήσω κάνοντας μια έκθεση, αφού του έχω βαλει να υπάρχει αύξουσα ταξινόμηση ως προς το επίθετο, να μου βγάζει Α/Α 1,2,3.... με την σειρά? Δηλ. έχω καταχωρησει διαφορα επίθετα σε μπερδεμένη σειρά, οταν κανω την τελική εκθεση μου εμφανιζει με σωστη ταξινομηση τα επιθετα αλλα σαν Α/Α ειναι τα ID που πιραν συμφωαν με την σειρα που τα καταχωρισα.

 

θελω να εμφανιζετε:

 

α/α επιθετο ονομα

1 καποιος αυτος

2 ....

 

και όχι

 

α/α επιθετο ονομα

4 καποιος αυτος (διοτι αυτο το εχω 4ο στην σειρα καταχωρημενο)

2 ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον πρόκειται να ταξινομήσεις, πρέπει να αποφασίσεις ποιο πεδίο θα ταξινομείται πρώτο.

Στην περίπτωση Α/Α και αλφαβητικής σειράς, νομίζω πως δεν μπορείς να πετύχεις το ζητούμενο.

Είτε θα κάνεις σορτάρισμα ανά Α/Α είτε ανά επίθετο (χωρίς να εμφανίζεις τον Α/Α).

Είναι δηλαδή σαν να ζητάς να αλλάξει ο Α/Α της γραμμής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από access δεν κατέχω πολλά, αλλά πιστεύω ότι στην έκθεση όλο κ θα υπάρχει δυνατότητα να απεικονίσεις (μέσω κάποιας function) το σύνολο το εγγραφών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να δημιουργήσεις αύξουσα αρίθμηση στις εγγραφές σου μπορείς να φτιάξεις ένα textbox και να ορίσεις: Προέλευση Στοιχείου Ελέγχου =1 και Τρέχον Άθροισμα Για όλα.

Επιπλέον άμα κάνεις δεξί κλικ πάνω στην επιφάνεια της έκθεσης μπορείς να μεταβείς στο μενού Ταξινόμηση/Ομαδοποίηση εκεί για να πετύχεις σωστή αλφαβητική σειρά πρέπει να βάλεις πρώτο το όνομα του πεδίου του επιθέτου και δεύτερο το όνομα του πεδίου του ονόματος. Το ID εγγραφής αν δεν το χρειάζεσαι εξαφάνισε το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να δημιουργήσεις αύξουσα αρίθμηση στις εγγραφές σου μπορείς να φτιάξεις ένα textbox και να ορίσεις: Προέλευση Στοιχείου Ελέγχου =1 και Τρέχον Άθροισμα Για όλα.

 

 

Μαλλον αυτό χρειαζομαι, αν μπορουσες να μου πεις και πως γινεται ακριβώς?

 

Θα σου ήμουν υποχρεος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ δοκίμασε να κάνεις το εξής.. κάνε αντιγραφή το πεδίο ID της έκθεσης σου και τοποθετησέ το δίπλα στο κανονικό ID. Κάνε διπλό κλικ στο αντίγραφο πεδίο και πήγαινε στην ιδιότητα του Προέλευση Στοιχείου Ελέγχου. Εκεί πληκτρολόγησε =1. Στη ίδια κάρτα λίγο πιο κάτω υπάρχει μία ακόμη ιδιότητα που λέγεται Τρέχον 'Αθροισμα. Εκεί από την αναδιπλούμενη λίστα επέλεξε την τιμή Για όλα. Δες το αποτέλεσμα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ δοκίμασε να κάνεις το εξής.. κάνε αντιγραφή το πεδίο ID της έκθεσης σου και τοποθετησέ το δίπλα στο κανονικό ID. Κάνε διπλό κλικ στο αντίγραφο πεδίο και πήγαινε στην ιδιότητα του Προέλευση Στοιχείου Ελέγχου. Εκεί πληκτρολόγησε =1. Στη ίδια κάρτα λίγο πιο κάτω υπάρχει μία ακόμη ιδιότητα που λέγεται Τρέχον 'Αθροισμα. Εκεί από την αναδιπλούμενη λίστα επέλεξε την τιμή Για όλα. Δες το αποτέλεσμα :)

 

Ναι δούλεψε φανταστικά. Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...