Προς το περιεχόμενο

Το σύστημα αργεί μετά από έξοδο παιχνιδιιού


xania4ever

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν παιδιά έχω παρατηρήσει ότι όταν παίζω κάποιο απαιτητικό game για πολλές ώρες και μετά βγώ από αυτό τα windows αργούνε να ανοίξουνε για λίγο τα προγράμματα.Τι φταίει είναι φυσιολογικό αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα στα απαιτητικα παιχνίδια χρησιμοποιείται πολύ μνήμη όπως προείπε ο αξιότιμος κύριος παραπάνω και έτσι θέλει το χρόνο της να στανιάρει...Αυτό που πρέπει να ξέρεις κιόλας είναι ότι όσο λιγότερη μνήμη έχεις,τόσο χειρότερο το πρόβλημα, ειδικά αν τρέχεις βίστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαίως κι είναι φυσιολογικό γιατί κατά την εκτέλεση μιας απαιτητικής εφαρμογής ο χρονοδρομολογητής μοιράζει περισσότερη CPU time στην εφαρμογή και η εικονική μνήμη όπως και η RAM γεμίζουν από τις καταχωρήσεις τις...Όταν αυτή τερματιστεί,το λειτουργικό τραβάει από το σκληρό δίσκο πάλι τις καταχωρήσεις για την επιφάνεια εργασίας καθώς και καθαρίζει την εικονική και την κανονική μνήμη από ό,τι σκουπίδι άφησε η εφαρμογή...Σαν συνέπεια έχουμε ότι όταν εσύ πας να τρέξεις κάτι,αυτό δεν υπάρχει στην RAM όποτε λόγω του page fault που δημιουργείται,πρέπει να τραβηχτεί από το σκληρό...Ο σκληρός είναι που προκαλεί την όλη καθυστέρηση καθώς αποτελεί το πιο αργό κομμάτι της λειτουργίας του υπολογιστή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το defrag θα βοηθήσει αρκετά καθώς θα μειώσει το χρόνο που θα κάνεις να τραβάς από το σκληρό...Όσο για 1GB επιπλέον RAM,ένα θα σου πω....Όσο πιο πολλή (και γρήγορη),τόσο πιο καλά...Επίσης κι ένας σκληρός στις 10000 στροφές (ειδικά SCSI) θα ήταν το απόλυτο όπλο μαζί με τη RAM!:devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το defrag επιβάλλεται αλλά επίσης κοίτα να έχεις τουλάχιστον ένα 10% ελέυθερο στο σκληρό σου.

επίσης θα βοηθούσε να ρυθμίσεις το pagefile (από τις ρυθμίσεις υπολογιστή -> καρτέλα για προχωρημένους -> επιλογή επιδόσεις) σε σταθερό μέγεθος, δηλαδή να το ρυθμίσεις περίπου σε ποσοστό 100 - 150% της μνήμης με ελάχιστο και μέγιστο την ίδια τιμή για να μην μεταβάλλεται και απλώνεται στον δίσκο.

εφόσον τα παιχνίδια που παίζεις απαιτούν γύρω στο 1GB θα ήταν καλύτερα να βάλεις άλλο τόσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο δίσκος είναι καινούργιος 500 gb ta 20 είναι πιασμένα(3 μέρες τον έχω βάλει).Επίσης η εικονική μνήμη είναι ρυθισμένη έτσι:

 

 

 

2005812206668814660_rs.jpg

 

 

Να την βάλω 1536 και ελάχιστο και μέγιστο?(αν και δεν νομίζω να χρησιμοποιείται ποτέ τόσο πολύ αλλά anyway:D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

¨Οσο για το defrag έκανα analyze και μου λέει πως χρειάζεται θα εγκατεστήσω ένα παιχνίδι που θέλω ακόμα(γύρω στα 7 gb)και μετά κάνω γιατί αν κάνω τώρα και μετά το βάλω θα ξαναγίνει fragment σωστά?Α παιδιά ξέχασα κιόλας τους καλούς μου τρόπους :-) Ευχαριστώ πολύ όλους σας για τις συμβουλές και την βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσο πιο πολύ ώρα έχεις ανοικτό τον υπολογιστή τόσο πιο πολλά γράφει το pagefile, συνήθως άχρηστα πράγματα, κάνε το σταθερό στο 1536.

αν δεν έχεις κάνει defrag από την εγκατάσταση των windows, κάνε γιατί θα έχει γίνει ένας χαμός κατά την εγκατάσταση (με κάποιο πρόγραμμα όπως diskeeper 'H perfect disk, όχι με τα windows....) αφού όμως είναι καινούργιος ο δίσκος και άδειος, το πρόβλημά σου είναι μάλλον η μνήμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι πρώτα να κάνεις defrag (με άλλο πρόγραμμα επιμένω) και μετά να βάλεις το παιχνίδι! θα κερδίσεις χρόνο

αντε καλά παιχνίδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι μόνο θέμα χρόνου δεν βιάζομαι και προτιμώ να χρησιμοποιήσω των windows ου είναι σίγουρα αξιόπιστο γιατί τα άλλα δεν τα πολυεμπιστεύομαι.

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου vaio.s σε ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(με κάποιο πρόγραμμα όπως diskeeper 'H perfect disk, όχι με τα windows....)

 

τα έχω χρησιμοποιήσει και τα δύο και είναι πολύ καλά και αξιόπιστα! Μάλιστα έχω αγοράσει το diskeeper! η διαφορά είναι ότι τα windows απλά βάζουν τα αρχεία το ένα πίσω από το άλλο ενώ τα προγράμματα κάνουν κάποια οργάνωση ανάλογα με το μέγεθος και τη χρήση

επίσης τα προγράμματα αναδιατάσσουν φακέλους και αρχεία συστήματος (MTF, pagefile etc...) ενώ τα windows....

επιμένω με το defrag γιατί είναι σημαντικό ενώ οι περισσότεροι το αγνοούν, η αξιοπιστία και η σταθερή ταχύτητα του συστήματος θα σε αποζημιώσουν...καληνύχτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καληνύχτα ευχαριστώ anyway εγώ θα κάνω με των windows αι αύριο αν είναι κατεβάζω κάποιο από αυτά τα προγράμματα.Κάτι άλλο ισχύει αυτό που λένε ότι μπορεί αν έχεις προβλήματα αν κάνεις defrag και να μειωθεί η απόδοση του συστήματος?

 

Edit=Λοιπόν έκανα defrag με τo windows tool και συγκεκριμένα το pc πρίν το defrag έκανε να ανοίξει 45 sec και μετά το defrag 32.2.Ετσι μέτρησα για να καταλάβω να δώ αν έχει απόδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...