Προς το περιεχόμενο

Σχετικά με partition


xania4ever

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γίνεται αλλά δεν σου το πρότεινα για να μην μπερδευτείς. Με το που επιλέξεις/δημιουργήσεις το πρώτο partition η εγκατάσταση προχωράει στο επόμενο βήμα, και πρέπει να επιλέξεις ακύρωση, δημιουργία ξανά άλλου partition, ξανά ακύρωση, τρίτο partition (αν θες και τρίτο). Απλά επειδή κάποιοι χάνονται σε περιβάλλον dos και επειδή εκεί δεν έχει τυποποιημένες εντολές δημιουργίας των επιπλέον διαμερισμάτων (παρόλο που γίνεται με τον τρόπο που προανέφερα) είπα να σε πάω μέσα από Windows! Επίσης και να τα δημιουργήσεις από εκεί το μόνο που γλυτώνεις είναι η μετονομασία γιατί μπορεί να δημιουργήσεις τα διαμερίσματα αλλά δεν τα έχεις κάνει format (η διαμόρφωση γίνεται αφού πια προχωρήσεις στην εγκατάσταση) άρα πρέπει πάλι να πας στη διαχείριση δίσκων για να διαμορφώσεις τα διαμερίσματα που έφτιαξες ή να το κάνεις με δεξί κλικ πάνω στο εικονίδιό τους (αφού έχεις δημιουργήσει τα διαμερίσματα, αυτά θα εμφανίζονται ως εικονίδια στο Ο Υπολογιστής μου αλλά θα σου ζητήσει να τα διαμορφώσεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν έτσι τον χώρισα και μου έχουν μείνει 390 unpartitioned.Μάλλον θα βάλω 200 για files και 190 για games θα δώ.

2003400078552262574_rs.jpg

 

 

Ευχαριστώ johnpap για την βοήθεια.Α και κάτι άλλο σίγουρα θα παίζουν τα games εγκατεστημένα σε άλλο partition ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αν είναι πολλά τα 300 εξαρτάται από τι χρήση κάνει ο καθένας.

 

Από χωρητικότητα δεν ξέρω λοιπόν να σου πω πως θα τα χωρίσεις, απλά μπορείς επίσης να βάλεις και τα εγκατεστημένα προγράμματα σε διαφορετικό partition, δεν σε υποχρεώνει κανείς να τα έχεις μαζί με το λειτουργικό.

 

Συμφωνώ, εγώ για παράδειγμα έχω 20 GB (και πολλά είναι) για τα Windows και κάθε πρόγραμμα το γράφω στο μεγάλο partition, έτσι μπορείς εύκολα και γρήγορα να κάνεις backup και το λειτουργικό σου ολόκληρο πχ με το Acronis true imate ή κάτι ανάλογο, με μόνο 20 Giga (με compression πολύ πιο λίγα)

 

δηλαδή σου συστήνω ένα partition καθαρά για το λειτουργικό ούτε office ούτε τίποτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρομαι που βρήκες τις απαντήσεις που έψαχνες φίλε xania4ever.

Τώρα, όποτε μπορείς πέρνα από εδώ να καταθέσεις τις πολύτιμες εμπειρίες σου πάνω στο θέμα...

:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...